Mierzeja Wiślana i Żuławy

vistula spit

Na wschód od Gdańska i na południe od wybrzeży Bałtyku, leżą Żuławy Wiślane – region utworzony przez deltę Wisły. Znane są z żyznych ziem, poprzecinanych wieloma kanałami, a także z najniższej w Polsce wysokości bezwzględnej – depresje sięgają 1,8 m p.p.m. Mierzeja Wiślana jest wąskim pasmem lądu, rozdzielającym Żuławy od wybrzeża oraz Zalew Wiślany od morza, a dokładniej Zatoki Gdańskiej. Wschodni kraniec Mierzei należy do terytorium Rosji (Obwód Kaliningradzki).

Nie bez powodu region ten cieszy się popularnością wśród turystów, zwłaszcza Polaków i Niemców, którzy przybywają tu także, by odwiedzić swoje rodzinne okolice. Większość kurortów to małe spokojne miejscowości, zaś tutejsze plaże są mniej zatłoczone niż w innych częściach wybrzeża. Największym i najlepiej rozwiniętym ośrodkiem turystycznym jest Krynica Morska, położona w środkowej części Mierzei. Żuławy Wiślane nie są typowym regionem wakacyjnym, ale można tu znaleźć wiele atrakcji, z zamkiem w Malborku na czele. Warto odwiedzić także elbląską starówkę oraz poszukać śladów społeczności niemieckiej i holenderskiej, zamieszkującej te tereny w przeszłości.


DOJAZD


W okolicy nie ma linii kolejowych, więc najlepiej dojechać do Gdańska, który ma doskonałe połączenia z resztą miast Polski i Europy, dzięki lotnisku w Rębiechowie i węzłowi kolejowemu. Z Gdańska należy kierować się na wschód, autobusem lub samochodem (droga 501). Pekaesy do Krynicy odjeżdżają dość często, podróż zajmuje około godziny i 40 minut. Z Warszawy można dojechać w ten region drogą E77 (od Nowego Dworu Gdańskiego – droga 501). Jest też połączenie autobusowe, np. Polski Express odjeżdżający spod dworca Warszawa Centralna do Krynicy Morskiej przez Stegnę i Kąty Rybackie.

 

LISTA REGIONÓW TURYSTYCZNYCH W POLSCE

Pomorze Zachodnie
Okolice Warszawy
Warmia
Mierzeja Wiślana i Żuławy
Tatry
Suwalszczyzna
Góry Stołowe i Nizina Kłodzka
Góry Sowie i Kamienne
Roztocze
Pomorze i Słowiński PN
Polesie
Podhale
Pieniny
Narew
Mazury Wschodnie
Mazury Środkowe
Mazury
Pojezierze Lubuskie
Zegrze i dolna Narew
Kurpie
Kaszuby
Karkonosze
Kampinos i Ziemia Łowicka
Jura Krakowsko-Częstochowska
Pojezierze Iławskie
Góry Świętokrzyskie
Wielkopolski Park Narodowy
Gorce
Zatoka Gdańska i Hel
Bory Tucholskie
Bieszczady
Biebrza
Puszcza Białowieska
Beskid Żywiecki
Beskid Wyspowy
Beskid Śląski
Beskid Sądecki
Beskid Niski
Beskidy (część zachodnia)
Beskidy (część wschodnia)
Beskid Mały
Beskid Makowski
to top