Nazwą Jura Krakowsko-Częstochowska określa się wąskie wyżyn rozciągających się w południowo-środkowej części kraju, pomiędzy Częstochową na północy a Krakowem na południu. Jest to zupełnie niezwykły region, zarówno pod względem geograficznym, jak i historycznym. Ma wiele do zaoferowania turystom nastawionym na zwiedzanie (największe miasta Jury to Kraków i Częstochowa, a mniejsze – Olkusz, Wieluń i inne), natomiast liczne skały, jaskinie i groty zainteresują przede wszystkim speleologów oraz miłośników wspinaczki.
Dobrze poczują się tutaj także wszyscy spragnieni kontaktu z naturą, ponieważ w okolicy znajdują się liczne rezerwaty przyrody (np. w Smoleniu czy Górze Zborowej). W zasadzie niemal cały obszar Jury jest objęty ochroną. Ojcowski Park Narodowy, położony w najatrakcyjniejszej części regionu – dolinie rzeki Prądnik – choć niewielki, zalicza się do najpiękniejszych parków narodowych w Polsce. W okolicy leży jedyna pustynia w kraju, zwana Pustynią Błędowską.
DOJAZD
Lotnisko Kraków-Balice obsługuje loty międzynarodowe, do stolicy Małopolski można dojechać także pociągiem, autokarem lub samochodem. Przybywający koleją z Warszawy mogą odbyć wygodną, trwającą ok. 2,5 godziny podróż do Krakowa ekspresem bądź Intercity. Zachodnią granicę kraju łączy z Krakowem droga krajowa A4. Do Krakowa można ponadto dotrzeć autostradą z Pragi (550 km) oraz z Wiednia (400 km), przez przejście graniczne w Cieszynie. Drugim głównym miastem regionu jest Częstochowa, położona 100 km na północ od Krakowa. Nie ma tu lotniska, ale można przylecieć do Warszawy bądź Krakowa i skorzystać z bezpośredniego połączenia kolejowego z Częstochową. Podróż pociągiem z Warszawy trwa 2,5-3 godziny, a z Krakowa – około 2 godzin.
Polska to bardzo zróżnicowany kraj. Przejrzyj nasz katalog wycieczek po Polsce i odkryj piękno naszego kraju!