Najstarsze w Europie pasmo górskie leży w centralnej części Polski, wokół stolicy województwa świętokrzyskiego – Kielc. Zbocza gór są gęsto zalesione, dominuje tam buk z domieszką jodły. Najwyższe pasmo to Łysogóry, a najwyższe szczyty – Łysica (612 m n.p.m) oraz Łysa Góra (595 m n.p.m). Nazwa gór pochodzi od opactwa benedyktynów, które wznosi się na Łysej Górze. Dawniej wierzchołki Gór Świętokrzyskich pełniły rolę ośrodków kultu pogańskiego.
W 1950 r. został utworzony Świętokrzyski Park Narodowy, w którego granicach znalazł się niemal cały obszar Gór Świętokrzyskich. Obecnie Park obejmuje ochroną aż 187 gatunków zwierząt i 49 gatunków roślin. Do jego największych osobliwości zaliczają się tzw. gołoborza, charakterystyczne rumowiska skalne wywodzące się z okresu kambru, przeważnie pozbawione roślinności. Poza atrakcjami przyrodniczymi region Gór Świętokrzyskich wyróżnia się imponującą liczbą zabytków.
DOJAZD
Wybierający się w Góry Świętokrzyskie mają do wyboru trzy międzynarodowe lotniska – w Warszawie, Krakowie lub Katowicach. Leżą one stosunkowo niedaleko od Kielc, głównego miasta regionu (180 km z Warszawy, 120 km z Krakowa i 145 km z Katowic). Z każdego z nich można dotrzeć do Kielc bezpośrednim pociągiem. Podróż z Warszawy i z Katowic trwa ok. 3 godzin, a z Krakowa ok. 2 godzin. Alternatywą dla pociągu jest autobus. Istnieje możliwość dojazdu autobusem do stolicy województwa świętokrzyskiego z wielu europejskich miast. W pobliżu przebiega także trasa E 77 oraz drogi krajowe 73 i 74.
Polska to bardzo zróżnicowany kraj. Przejrzyj nasz katalog wycieczek po Polsce i odkryj piękno naszego kraju!