Polska

Największe atrakcje turystyczne w Polsce

Bieszczady

Raj dla miłośników bezpośredniego kontaktu z naturą, wielbicieli górskich wędrówek i romantyków. W zaciszu tych odludnych gór można podziwiać piękne krajobrazy oraz zabytkowe drewniane kościółki i cerkwie. Bogata flora i fauna przyciągają turystów szczególnie latem i jesienią, z kolei zimą Bieszczady są chętnie odwiedzane przez narciarzy.

Wrocław

Wrocławskie Stare Miasto zostało zbudowane na kilku wysepkach, które łączy ponad sto mostów. Stolica Dolnego Śląska szczyci się urozmaiconą architekturą, głównie w stylu gotyckim, barokowym i secesyjnym. Na obecnym obliczu Wrocławia odcisnęły się wpływy niemieckie, czeskie i austrackie. Po II wojnie światowej miasto zostało zasiedlone przez Polaków, głównie ze Lwowa i Kresów.

Tatry

Tatry to najwyższe pasmo górskie pomiędzy Alpami i Kaukazem. Jego szczyty pokrywa wieczny śnieg, a strome zbocza, malownicze doliny i liczne stawy decydują o niezwykłym uroku tego miejsca. Wielbicieli narciarstwa przyciągają urozmaicone trasy zjazdowe, zaś miłośnicy wędrówek górskich mają do dyspozycji szlaki o łącznej długości około 250 kilometrów. Polecamy także odwiedzenie Zakopanego, turystycznej stolicy Podhala, gdzie wciąż żywy jest góralski folklor.

Słowiński Park Narodowy

Wspaniała atrakcja turystyczna – z wysokimi na 44 metry ruchomymi wydmami i jeziorem Łebsko. Okoliczna pustynia służyła za poligon doświadczalny Rommel Afrika Korps. Testowano tu także rakiety V1 i V2. Obecnie park narodowy z rezerwatem przyrody, a w nim unikalne gatunki ptaków. W pobliżu parku – muzeum sztuki ludowej znajdujące się na odkrytym powietrzu.

Toruń

Średniowieczne miasto, wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Podobnie jak Kraków, nie został zniszczony w czasie II wojny światowej. Obecnie Toruń to miasto uniwersyteckie, miejsce urodzin Mikołaja Kopernika – wybitnego astronoma, twórcy teorii heliocentrycznej (jako pierwszy udowodnił, iż to ziemia obraca się wokół słońca, a nie odwrotnie). Oprócz muzeum ku jego czci, warto zobaczyć również pozostałości dawnego zamku krzyżackiego oraz inną nie lada atrakcję, jaką jest krzywa wieża (niczym nieustępująca tej z włoskiej Pizy). Dodatkowo polecamy wizytę w jednym z wielu piwnicznych pubów, degustację słynnych toruńskich pierniczków oraz wysłuchanie koncertu przepięknej muzyki organowej rozbrzmiewającej w niemal każdym z okolicznych kościołów.

Kopalnia Soli w Wieliczce

Mała miejscowość na peryferiach Krakowa, która urosła do rangi jednej z najbardziej odwiedzanych atrakcji turystycznych w Europie. Znajduje się tu legendarna kopalnia soli (funkcjonująca od przeszło 700 lat). Mistyczny labirynt z unikalnym 300-kilometrowym systemem komnat i korytarzy jest niczym bajkowe królestwo powstałe z czystej soli. Przewodnicy StayPoland zabiorą Was na 2,5-godzinną wyprawę, podczas której odkryjecie tajemnicze jaskinie, jezioro solne oraz przepiękną kapliczkę królowej Kingi.

Kazimierz Dolny

Najbardziej znane z polskich miasteczek o charakterystycznym renesansowym uroku. Romantyczne ruiny zamku, barokowe kościółki, wzgórze Trzech Krzyży, kręte uliczki i wycieczki statkiem po Wiśle to tylko niektóre z wielu atrakcji Kazimierza. Miejsce poszukiwań inspiracji dla wielu artystów.

Kraków

Dawna stolica Polski jest jednym z najpiękniejszych miast w Europie. W Krakowie urzeka zarówno sama atmosfera miasta, jak i zabytkowa architektura. Można tu obejrzeć średniowieczną katedrę, renesansowy zamek, barokowe kościoły oraz secesyjny teatr. Jednak Kraków to nie tylko zabytki i muzea, lecz przede wszystkim miasto tętniące życiem, z licznymi ogródkami kawiarnianymi, pubami, klubami i restauracjami, które zapełniają się szczególnie w sezonie letnim.

Łódź

Łódź nie jest może miejscem znajdującym się w gronie najważniejszych atrakcji turystycznych Polski, niemniej w pełni zasługuje na większy rozgłos. To drugie co do wielkości miasto w naszym kraju, otrzymało kiedyś przydomek „polskiego Manchesteru”, a to za sprawą istniejącego tu niegdyś ośrodka przemysłu tekstylnego. Domeną Łodzi są zabytki architektury Art Nouveau, pomniki upamiętniające istnienie żydowskiego getta oraz najdłuższa ulica miasta – Piotrkowska. Łódź to również kolebka polskiej kinematografii. Dynamiczne i dobrze rozwinięte nocne życie klubowe.

Mazury

Malownicza kraina 1000 jezior jest ulubionym celem wypraw żeglarzy, wędkarzy, wielbicieli wycieczek pieszych i rowerowych oraz wszystkich tych, którzy cenią sobie spokój. O historycznej przeszłości tego regionu przypominają zamki w Reszlu, Nidzicy i Giżycku, barokowy kościół w Świętej Lipce oraz siedziba Hitlera z czasów II wojny światowej, znajdująca się w lasach niedaleko Kętrzyna.

Kanał Elbląg-Ostróda

Arcydzieło XIX-wiecznej pruskiej myśli technicznej. 81-kilometrowy wymyślny system kanałów, składający się ze śluz i pochylni zabierze Was na 11-godzinny rejs, w czasie którego doświadczycie niezapomnianej przygody. Ciekawostką tego miejsca jest fakt, że na niektórych odcinkach żegluga odbywa się bez udziału wody, a statek napędzany jest przez specjalne podwozie poruszające się po 3-pasmowym torze. Wprost nie do uwierzenia.

Warszawa

Po II wojnie światowej stolica Polski została właściwie w całości zrekonstruowana. W centrum Warszawy powstało wiele wieżowców i planuje się budowę kolejnych, jednakże nadal pod względem architektonicznym uwagę zwraca głównie pamiątka z czasów stalinowskich, czyli Pałac Kultury i Nauki. W wielkomiejskiej stolicy można także odbyć podróż w przeszłość odwiedzając Starówkę, Trakt Królewski, Muzeum Chopina, dawne getto żydowskie oraz zabytkowe pałace.

Zamość

Kolejne polskie miasto znajdujące się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO o charakterystycznej renesansowej architekturze. To także jedno z niewielu miejsc w naszym kraju, której cudem uniknęło zniszczeń wojennych i przetrwało w niemal nienaruszonym stanie po dziś dzień. Najbardziej popularne atrakcje turystyczne Zamościa to: mury obronne, powstałe z inicjatywy wielkiego hetmana Jana Zamojskiego (XVI w.), który nadał miastu jego obecny kształt. W dalszej kolejności warto odwiedzić: Pałac Zamojskich, Akademię Zamojską oraz przepiękne kamienice na Rynku Głównym.

Gdańsk

Gdańsk jest chętnie odwiedzany przez turystów nie tylko ze względu na swoje nadmorskie położenie, piękne plaże, zdrowy klimat i pobliski kurort turystyczny w Sopocie. Na uwagę zasługuje także zabytkowa Starówka z największą na świecie murowaną świątynią gotycką. Obecny wygląd Gdańska odzwierciedla skomplikowaną historię tego miasta. Na przestrzeni wieków wielokrotnie przechodziło ono z rąk do rąk, a gdański sierpień 1980 roku uznaje się za początek rozpadu powojennego porządku w Europie.

Oświęcim

To niewielkie miasto, bardziej znane pod nazwą “Auschwitz”, było świadkiem jednej z największych zbrodni w historii ludzkości. W czasie II wojny światowej, w znajdującym się tu wówczas niemieckim obozie koncentracyjnym, zginęło około 1,5 miliona osób. Wystawa w muzeum założonym w miejscu dawnego obozu poraża odwiedzających i zmusza do refleksji nad istotą człowieczeństwa i godnością jednostki ludzkiej.

Zamek Krzyżacki w Malborku

Zakon Krzyżacki został założony około 1190 roku w Palestynie, by krzewić wiarę chrześcijańską wśród niewiernych. W XIV wieku Krzyżacy, zaproszeni przez księcia Konrada Mazowieckiego na ziemie polskie, podbili pogańskie plemię Prusów i przenieśli swoją siedzibę z Wenecji do Malborka. Śladem krzyżackiej przeszłości Malborka jest imponujący zamek z czerwonej cegły, zbudowany na brzegu Nogatu w 1274 roku. Stanowi on największą zachowaną fortecę gotycką w Europie.

Częstochowa

Częstochowa leży w samym sercu malowniczej Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Swoją sławę zawdzięcza przede wszystkim klasztorowi Paulinów i Sanktuarium Matki Boskiej na Jasnej Górze, które są głównym celem pielgrzymek i najważniejszym miejsce kultu maryjnego w Polsce. Obrazowi Czarnej Madonny z Częstochowy, ogłoszonej Królową i Patronką Polski przez Jana Kazimierza w 1656 roku, przypisuje się wiele cudów.

Kalwaria Zebrzydowska

Miejsce licznych pielgrzymek, szczególnie bliskie sercu papieża Jana Pawła II, który urodził się w oddalonych o zaledwie cztery kilometry Wadowicach. Barokowy klasztor bernardyński z Via Dolorosa (stacje drogi krzyżowej) – alejka kapliczek i stacji maryjnych znajdują się na liście zabytków dziedzictwa światowego UNESCO.

Puszcza Białowieska

Prawdopodobnie jedyny taki las w Europie, zachowany całkowicie w pierwotnym stanie. Znajdujący się w pobliżu granicy z Białorusią, obecnie stanowi obszar Białowieskiego Parku Narodowego ze ściśle chronioną florą i fauną oraz rezerwatem żubrów. Liczne cerkwie prawosławne i meczety tatarskie są wizytówką tego regionu.

to top