Międzybrodzie Żywieckie to znany polski kurort wypoczynkowy w województwie śląskim, 12 km od stolicy powiatu – Żywca. Zimą góra Żar przyciąga zapalonych narciarzy, a latem – miłośników górskich wędrówek.
Największym zainteresowaniem wśród turystów cieszy się góra Żar. W grudniu 2003 roku wybudowano tu kolejkę linowo-terenową. Obecnie, zimą, gdy działa ośrodek narciarski na górze, jest ona dużą atrakcją turystyczną całego Beskidu Małego. Na górze Żar zachodzi niecodzienne zjawisko. Przedmioty puszczane po asfaltowej drodze na szczyt wydają się toczyć w pod górę – wbrew grawitacji. Jest to jednak tylko złudzenie optyczne.
W Międzybrodziu Żywieckim realizowano film pt. „Latające machiny kontra Pan Samochodzik”.
Międzybrodzie Żywieckie to wieś w województwie śląskim, powiecie żywieckim i gminie Czernichów. Miejscowość jest położona na południowo-wschodnim brzegu Jeziora Międzybrodzkiego, utworzonego przez spiętrzenie wód na rzece Sole. Międzybrodzie Żywieckie ma charakter turystyczny – około 25% wszystkich zabudowań to domy letniskowe.
Pierwsze wzmianki o wsi pochodzą z 1598. Powstanie Międzybrodzia Żywieckiego datuje się również na XVI wiek, bowiem z tamtego okresu są pierwsze ślady osadnictwa na prawym brzegu rzeki Soły.
Nazwa miejscowości wzięła się od prowadzącego tędy solno-miedzianego szlaku handlowego na Orawę i Węgry. Zmierzając tym szlakiem, kupcy musieli dwukrotnie brodzić przez rzekę Sołę. Dlatego miejsce pomiędzy tymi brodami nazwano Międzybrodziem. Drugi człon nazwy – Żywieckie – dołożono dopiero w XIX wieku. Wieś należała wówczas do parafii w Starym Żywcu.
Tutejsza ludność długo żyła w zacofaniu. Dopiero pod koniec XIX wieku wprowadzono tu tzw. „nauczanie zimowe” (nauka czytania i pisania). Szkoła podstawowa powstała w 1910 roku.