Myślenice

Myślenice to miasto w województwie małopolskim, 30 km od Krakowa. Miejscowość jest atrakcyjna zarówno dla miłośników narciarstwa i górskich wycieczek, jak i entuzjastów historii i zwiedzania. Miejscowość słynie z licznych ciekawych zabytków, m.in. zamku w Myślenicach i kościoła Świętego Jakuba Apostoła (jeden z punktów na Beskidzkiej Drodze św. Jakuba) oraz zapewnia liczne atrakcje turystyczne. Największą z nich jest bez wątpienia Stacja Narciarska Myślenice z trasami narciarskimi, pieszymi i rowerowymi.

 

myślenice

Myślenice to zabytkowe miasto. Do najważniejszych miejsc w mieście zaliczają się: rynek (wytyczony w 1458 roku według prawa magdeburskiego), ruiny XIII-wiecznego zamku, kościół parafialny pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Marii Panny z 1466 roku oraz Dom Grecki z końca XVII wieku.

Szczególnym zabytkiem Myślenic jest XV-wieczny kościół pw. Świętego Jakuba Apostoła. Przy kościele znajdują się dwa cmentarze, na których można podziwiać XIX-wieczne klasycystyczne nagrobki oraz Groby Nieznanego Żołnierza i Żołnierza Sowieckiego. Kościół jest jednym z punktów na projektowanej Beskidzkiej Drodze św. Jakuba.

Myślenice to jednak nie tylko zabytki, ale i liczne atrakcje turystyczne. Pełna takich atrakcji jest dzielnica Zarabie – jak sama nazwa wskazuje, oddzielona od pozostałej części miasta rzeką Rabą. Znajdują się tu: góra Chełm (654 m n.p.m.) z wieżą widokową, wyciągami narciarskimi i najdłuższym w Polsce wyciągiem krzesełkowym oraz Park Przygody, w którym mają miejsce liczne imprezy sportowe i plenerowe.

 

GEOGRAFIA

Myślenice to miasto powiatowe w województwie małopolskim, zamieszkane przez około 18 tysięcy osób. Miejscowość jest jednym z ośrodków miejskich aglomeracji krakowskiej.

Przez Myślenice przebiegają łącząca Kraków z Chyżnem droga krajowa nr 7 i biegnąca do Łapczycy droga wojewódzka nr 967.

 

HISTORIA

Pierwsze wzmianki o Myślenicach pochodzą z lat 50-tych XIII wieku i mówią o umocnieniach obronnych. W tamtym czasie Myślenice broniły bowiem dostępu do Krakowa (ówczesnej stolicy Polski). Z tego okresu pochodzi również zamek – warownia u podnóża góry Uklejny, zwanej Zamczyskiem.

W 1342 roku miała miejsce lokacja miasta. Od tego roku Myślenice stały się zatem oficjalnie miastem i zaczęły się prężnie rozwijać. Miejscowość odwiedzili m.in. król Władysław II Jagiełło, królowa Jadwiga, cesarz niemiecki Zygmunt Luksemburczyk, królowie Węgier i Danii oraz Mikołaj Rej, który właśnie tu kończył trzecią księgę „Żywotu człowieka poczciwego”.

Okres świetności miasta skończył się w 1557 roku, kiedy to Myślenice przeszły pod władanie kasztelanii krakowskiej. Władze Krakowa bardziej skupiały się na problemach wielkiego miasta, dlatego też Myślenice zaczęły podupadać. Na krótko miasto odzyskało świetność w latach 30-tych i 40-tych XVII wieku za sprawą cudownego obrazu Matki Boskiej, który tu trafił. Niestety złote lata nie trwały długo. W wyniku potopu szwedzkiego dwa kościoły spłonęły, a maryjne wota zostały rozkradzione.

Podczas pierwszego rozbioru Polski Myślenice zostały włączone do Austrii, a do Polski powróciły dopiero po I wojnie światowej.

STRONY HOTELI I MIAST:

to top
Ready for your next adventure?
Poland is waiting!
Subscribe to our newsletter
for the latest travel inspiration, tips, and offers.
Book any of our selected tours for at least 4 people and enjoy a fantastic discount for each participant!