Nowe Brzesko to malownicze miasto Małopolski, położone ok. 40 km od Krakowa. Piękne krajobrazy Jury Krakowsko-Częstochowskiej przyciągają tu turystów spragnionych odpoczynku, z dala od wielkomiejskiego gwaru i zgiełku.
W Nowym Brzesku możemy podziwiać ciekawe zabytki. Najbardziej polecamy odwiedzenie Rynku z trzynastowiecznym układem przestrzennym, Placu Wolności z osiemnastowiecznymi składami solnymi oraz kościoła parafialnego z XVII w.
Ponadto, położenie Nowego Brzeska 40 km od Krakowa czyni z miejscowości doskonały punkt wypadowy do stolicy Małopolski.
Nowe Brzesko to miasto gminne w województwie małopolskim, w powiecie proszowickim, zamieszkane przez około 1 750 osób. Większość mieszkańców utrzymuje się tu z uprawy roli lub z dochodów swoich drobnych przedsiębiorstw.
Pierwsze wzmianki o Nowym Brzesku pochodzą z XIII w. Na początku miejscowość była własnością biskupów krakowskich, lecz w 1223 roku przeszła w posiadanie klasztoru norbertanów w Hebdowie.
W 1449 roku król Kazimierz Jagiellończyk potwierdził przywilej lokacyjny Nowego Brzeska. Przywileje zostały później potwierdzone jeszcze dwa razy: 17 kwietnia 1674 roku oraz 4 października 1767 roku.
Po III rozbiorze Polski Nowe Brzesko znalazło się w zaborze austriackim, następnie (1809 r.) w Księstwie Warszawskim, a od 1815 roku w Królestwie Polskim. W 1818 zgromadzenie zakonne norbertanów w Hebdowie zostało rozwiązane, a miasto przeszło na własność rządu. 1 stycznia 1870 roku Nowe Brzesko utraciło prawa miejskie, by 27 lipca 2010 ponownie je odzyskać.