Skawina leży w Małopolsce, zaledwie 15 km na południowy-zachód od Krakowa. Miasto zajmuje powierzchnię 20,5 km² i znajduje się w pobliżu dróg międzynarodowych, linii kolejowych i obwodnicy Krakowa. Łatwo trafić tu z lotniska w Balicach. Walorem Skawiny jest nie tylko funkcjonalne położenie, lecz także piękno krajobrazu. Warto zatrzymać się tu w drodze do Zakopanego, Bielska-Białej czy Oświęcimia.
Zwiedzanie Skawiny warto zacząć od rynku, który zachował się tu od XIV wieku – jest on wpisany do rejestru zabytków. Od czasów króla Kazimierza Jagiellończyka odbywały się tu cotygodniowe czwartkowe targi. Pobliski ratusz – obecnie siedziba Urzędu Miasta i Gminy wybudowany został na początku XX wieku.
Skawina posiada dwa zabytkowe kościoły – Kościół pod wezwaniem św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza, który powstał z inicjatywy Kazimierza Wielkiego (1364 r.) oraz Kościół filialny Ofiarowania NMP, którego powstanie szacuje się na przełom XVII i XVIII wieku.
Będąc w Skawinie można wybrać się do Parku Miejskiego. Znajduje się tam Pałacyk “Sokół”. Wybudowany został w latach 1904 – 1906 jako siedziba Towarzystwa Gimnastycznego. Wieki wcześniej stał tu zamek warowny, pamiętający czasy Kazimierza Wielkiego.
Na terenie gminy zajduje się wiele innych, cennych zabytków, jak na przykład kościółek w Woli Radziszowskiej czy renesansowy dwór w Korabnikach.
Na południe od Skawiny rozciąga się pagórkowane Pogórze Wielickie, a od północy otaczają ją wapienne, porośnięte lasami wzgórza tynieckie, stanowiące zwieńczenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Natomiast na zachodzie, wzdłuż nurtu Wisły otwiera się równinny pas Kotliny Oświęcimskiej.
Historia Skawiny sięga 1364 roku, kiedy to ostatni z dynastii Piastów Kazimierz Wielki dokonał lokacji miasta i objął je swą hojną opieką. Wówczas Skawinę otoczono murami, zbudowano zamek, kościół i szkoły. Co ważne dla rozwoju miasta, przebiegał tędy szlak solny z Wieliczki, łączacy się z krakowską Drogą Królewską.
XV wiek przyniósł rozwój rozmaitego rzemiosła, zbudowano wówczas dwa młyny wodne na rzece Skawince. Okres świetności trwał przez dwa kolejne wieki, a następnie na przełomie XIX i XX wieku miasto zaczęło się znów intenstwnie rozwijać, głównie za sprawą linii kolejowej. Zbudowano w Skawinie browar, rafinerię oraz dwie fabryki. Połączenie z Krakowem, Żywcem i Suchą i Oświęcimiem było nieustannym bodźcem do rozwoju przemysłu.