Skierniewice to średniej wielkości miasto, położone w połowie drogi między Warszawą i Łodzią. Miejscowość szczyci się wieloma ciekawymi zabytkami, świadczącymi o jej bogatej przeszłości. Skierniewice to jednak nie tylko raj dla miłośników zwiedzania, ale również ośrodek kulturalny. Co roku odbywa się tu kilkanaście festiwali i przeglądów, m.in. Rock May Festival, Ethnosfera i Skierniewicki Odcinek Kabaretowy.
Skierniewice to miasto zabytkowe. Wśród zachowanych zabytków znajdują się m.in.: zespół pałacowo-parkowy z pałacem arcybiskupów gnieźnieńskich z 1619 roku, parkiem pałacowym z XV wieku i klasycystyczną bramą wjazdową (1779-1780), Willa „Aleksandria” z 1841 roku, Dworek Modrzewiowy (1879-1889), budynki koszarowe wojsk rosyjskich z końca XIX wieku oraz dworzec kolejowy Skierniewice z 1875 roku. Warto zwiedzić również kościoły, m.in. Kościół pod wezwaniem św. Stanisława z 1720 roku, Kościół św. Jakuba Apostoła z 1781 roku i Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (1899-1903).
Skierniewice, poza ciekawymi zabytkami mają do zaoferowania liczne imprezy muzyczne, teatralne, literackie i plastyczne. Tu co roku również odbywa się kilkanaście festiwali i przeglądów. Do najciekawszych należą: Rock May Festival, Ethnosfera, Skierniewicki Odcinek Kabaretowy, Festiwal Muzyki Romantycznej i Skierniewicki Salon Muzyczny.
Skierniewice to również raj dla miłośników aktywnego wypoczynku. W mieście i okolicach istnieje kilka szlaków i ścieżek rowerowych i pieszych – trzy niebieskie (szlak starych dworków, szlak „Ptaki okolicy Skierniewic” i szlak „Śladami Władysława Reymonta”), dwa czarne (szlak Skierniewice – Rawka – dworzec kolejowy – Nieborów oraz 44-kilometrowa ścieżka piesza ze Skierniewic Rawki do Radziejowic), jeden żółty (20-kilometrowy szlak łącznikowy Strobów (ptasi azyl) – Żelazna – Zapady) i jeden zielony („Szlak walk nad Rawką”).
Skierniewice to miasto w województwie łódzkim, położone w połowie drogi między Warszawą a Łodzią (66 km od Warszawy i 53 km od Łodzi), na Równinie Łowicko-Błońskiej. Od północy Skierniewice otacza Puszcza Bolimowska, od zachodu Las Zwierzyniecki, a od południowego wschodu – las w Strobowie i Pamiętnej. Przez miasto przepływają rzeki Skierniewka oraz Rawka.
Skierniewice zamieszkuje 48 696 osób.
Pierwsze wzmianki o Skierniewicach pochodzą z roku 1359, kiedy to abp Jarosław Bogoria ze Skotnik przyjął w Skierniewicach księcia mazowieckiego Siemowita III. Za panowania arcybiskupa Skierniewice zaczęły się rozwijać i szybko rozrastać.
19 lutego 1457 roku w Uniejowie Jan Odrowąż ze Sprowy podpisał przywilej lokacyjny Skierniewic. Rozbudował on i zaludnił miasto, wybudował kościół oraz wyznaczył dni targowe na każdy czwartek i sobotę oraz jarmark w dzień św. Jakuba (25 lipca).
W 1610 roku wybudowano tu pałac arcybiskupi, w którym przyjmowani byli przez prymasów królowie Polski. Pałac ten oraz gotycki kościół prymasów spłonęły w pożarze na początku XVIII wieku. Pałac odnowiono w 1721 roku, a abp Stanisław Szembek wybudował nowy barokowy kościół pod wezwaniem św. Stanisława.
Ostatnim z prymasów sprawujących swój urząd ze Skierniewic był Ignacy Krasicki. To właśnie w Skierniewicach powstawały jego fraszki i bajki. Wydawał też tu redagowaną przez siebie gazetę „Co tydzień”.
W wyniku rozbiorów Polski Skierniewice trafiły do zaboru pruskiego i zaczęły podupadać. Kolejne zmiany polityczne nastały wraz z wojnami napoleońskimi. Skierniewice znalazły się wówczas w granicach Księstwa Warszawskiego, a po upadku Bonapartego – we władaniu cesarzy rosyjskich.
W czasie przynależności Skierniewic do Rosji w mieście znajdowały się koszary wojskowe, w których stacjonowały dwa pułki wojsk rosyjskich. Dla nich, w pobliżu koszar, wybudowano cerkiew Narodzenia Pańskiego. Dziś jest to kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.
Podczas I wojny światowej, do czasu zajęcia miasta przez Niemców, w Skierniewicach toczyły się kilkutygodniowe zawzięte walki. 24 października 1914 roku Rosjanie odbili miasto. Wycofali się z niego w grudniu, kiedy front ustabilizował się na linii pobliskiej rzeki Rawki. W czasie tych walk wojska niemieckie po raz pierwszy użyły gazów bojowych.
Po zakończeniu I wojny światowej w 1918 roku Skierniewice ponownie zaczęły się rozwijać. Powstały wówczas liczne zakłady produkcyjne, m.in. huta szkła i fabryka sklejki.
Skierniewice zostały zajęte przez wojska niemieckie 10 września 1939 roku. Rok później Niemcy utworzyli w mieście getto, w którym umieścili całą żydowską ludność Skierniewic oraz grupy Żydów z innych miast centralnej Polski. Getto zlikwidowano na przełomie marca i kwietnia 1941, a jego mieszkańców zmuszono do pieszego marszu do Warszawy, w trakcie którego zmarło kilkaset osób.
17 stycznia 1945 roku do Skierniewic wkroczyły wojska radzieckie. Po wojnie Skierniewice stały się ważnym ośrodkiem rozwojowym rolnictwa. W 1951 roku utworzono Instytut Sadownictwa i Kwiaciarstwa, a w 1964 Instytut Warzywnictwa. Ważną rolę odegrał Zakład Genetyki Roślin PAN.