Bełchatów to miasto położone w środkowej Polsce w województwie łódzkim. Tutaj w latach osiemdziesiątych prężnie działała Kopalnia Węgla Brunatnego. Do dziś w pobliżu miasta działa największe w Polsce zagłębie paliwowo-energetyczne. Bełchatów znany jest także za sprawą męskiego klubu siatkarskiego „Skra”. Miasto posiada dobrze rozwiniętą bazę noclegową i gastronomiczną. Liczne obiekty rekreacyjne oraz piękne tereny leśne przyciągają turystów.
Bełchatów liczy sobie około 61 tys. mieszkańców. Jest jednym z 312 miast należących do Związku Miast Polskich. Bełchatów ma do zaoferowania liczne atrakcje turystyczne. Na aktywnych turystów czekają dwa duże ośrodki sportowo-rekreacyjne, popularne szczególnie w okresie wakacyjnym: ośrodek „Słok” i ośrodek „Wawrzkowizna”. Oba ośrodki dysponują własną bazą noclegową i są świetnie wyposażone, między innymi w: krytą pływalnię, sauny, korty tenisowe, siłownię, stadninę koni. Można także wypożyczyć rowery wodne, kajaki lub żaglówki. Ponadto miasto posiada 7 zagospodarowanych parków miejskich i 5 skwerów. Są to obszary zieleni o powierzchni czterech, pięciu, a nawet dziewięciu hektarów (np. park im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego). Zachęcają do wypoczynku na łonie natury.
Miłośnicy historii również znajdą w Bełchatowie coś dla siebie. Bogatymi zbiorami może pochwalić się Muzeum Regionalne mieszczące się w zabytkowym, późnobarokowym dworku w centrum miasta. Kolejnym zabytkiem wartym uwagi jest kościół pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny z XVIII wieku. Ołtarz zdobi „cudowny” obraz Matki Boskiej oraz późnobarokowe drewniane rzeźby. Ciekawy obiekt historyczny stanowią również żelbetonowe bunkry z początku II wojny światowej. Budowę schronu zlecił prawdopodobnie marszałek Edward Rydz-Śmigły. Umocnienia i bunkry można zobaczyć w lasach i przy drogach w całej gminie Bełchatów.
W sezonie wiosenno-letnim miasto organizuje liczne imprezy plenerowe i eventy kulturalne. W maju odbywają się warsztaty muzyki Gospel i Dni Kultury Japońskiej. W czerwcu co roku obchodzone są Dni Bełchatowa.
Miasto jest siedzibą powiatu bełchatowskiego. Położone jest w obrębie Wysoczyzny Bełchatowskiej nad rzeką Rakówką, około 50 km od Łodzi i 25 km od Piotrkowa Trybunalskiego. Bełchatów jest ważnym ośrodkiem komunikacyjnym. Przez miasto przebiega droga krajowa z Warszawy do Wrocławia oraz dwie drogi wojewódzkie. Tędy biegnie też szlak komunikacyjny Wrocław-Lublin. Swobodnie można poruszać się również po samym Bełchatowie. Prężnie działa komunikacja miejska MZK oraz autobusy PKS.
Za najstarszą część Bełchatowa uważa się Grocholice. Pierwsza wzmianka o tej osadzie pochodzi z XII wieku. Jednakże za początek historii osady Bełchatów przyjęło się wiek XIV, kiedy to panowanie nad terenami dzisiejszego miasta objął Bełchat herbu Topór. Kolejnymi właścicielami Bełchatowa była rodzina Kowalewskich herbu Prus III. W XVIII wieku dobra bełchatowskie przeszły w posiadanie Rychłowskich herbu Nałęcz. Bracia Stanisław i Franciszek Rychłowscy doprowadzili do rozkwitu miasta, wykorzystując jego dogodne położenie. Dzięki ich staraniom Bełchatów uzyskał od króla Augusta III Sasa prawa miejskie.
W XIX wieku, za panowania rodziny Kaczkowskich powstała pierwsza manufaktura włókiennicza. Wtedy utworzono w mieście szkołę elementarną, wzniesiono kościół ewangelicki, gmach poczty i aptekę. Rozbudowano także szlaki komunikacyjne. W 1887 roku miasto przeszło w posiadanie Hellwigów. Wówczas produkowano w Bełchatowie piwo cenione w całej guberni piotrkowskiej.
Początek XX wieku to okres kulturalnego i gospodarczego rozkwitu. W tym czasie uruchomiono kilka fabryk, rozbudowano miasto: powstał bank, sąd, biblioteka publiczna. Dynamicznie rozwijały się także zakłady włókiennicze. Sielankę przerwała II wojna światowa. W pobliżu Bełchatowa biegła linia obronna Wojska Polskiego. W mieście Niemcy utworzyli getto, w którym zamknęli ponad 5 tysięcy Żydów. W 1942 roku nastąpiła likwidacja getta, a ludność wywieziono do obozu zagłady w Chełmie.
Po wojnie zaczęto odbudowę miasta. W latach 60-tych odkryto podkłady złóż węgla brunatnego w Piaskach koło Bełchatowa. W 1980 roku powstała Kopalnia Węgla Brunatnego „Bełchatów”, która sprawiła, że miasto do dziś jest jednym z najważniejszych ośrodków przemysłowych w regionie.