Miasto Bytom, należące do Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego, kojarzy się głównie z obrazem kopalń górniczych i hut. Mało kto zdaje sobie sprawę, że Bytom słynie także z pięknej, zabytkowej architektury oraz ze zwycięstw bytomskich sportowców. Rozwijająca się infrastruktura miasta pozwala także turystom na aktywny wypoczynek, a rezerwaty przyrody dają możliwość zobaczenia rzadkich okazów drzew i ptaków.
W historii Polski, szczególnie w XIX wieku i okresie PRL-u, Bytom zapisał się jako ważny ośrodek gospodarczy. To górnośląskie miasto, tak jak położone w pobliżu Katowice, specjalizowało się w przemyśle ciężkim. Obecnie w Bytomiu rozwija się intensywnie handel i usługi.
Władze miasta organizują w nim cykliczne imprezy, takie jak: Międzynarodowa Konferencja Tańca Współczesnego czy Dni Bytomia. Bytom posiada także bogatą ofertę dla miłośników sportu. Szczególną atrakcją dla narciarzy jest całoroczne centrum sportowo-rekreacyjne Dolomity Sportowa Dolina w Bytomiu – Suchej Górze.
Bytom jest ważnym lokalnym ośrodkiem kultury. To siedziba Muzeum Górnośląskiego oraz Opery Śląskiej. Długa jest również lista zabytkowych budowli w mieście. Jedne z najstarszych to: gotycki Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz Kościół św. Wojciecha, oba wzniesione w XIII wieku. Z tego samego okresu pochodzą również wymurowane dolomitem Piwnice Gorywodów. Wart zobaczenia jest zresztą sam przestrzenny układ centrum Bytomia, ze Starym Miastem liczącym sobie ok. 750 lat.
Miłośnicy odpoczynku na łonie natury mogą udać się do rezerwatu drzew bukowych Segiet w Suchej Górze. Ciekawym obiektem przyrodniczym jest również, znajdujący się na granicy Bytomia, rezerwat ptactwa wodnego Żabie Doły. Występuje tam ponad 100 gatunków ptaków.
Bytom to miasto położone na wysokości 280-290 m n.p.m. w centralnej części Wyżyny Śląskiej. Jego środkową część zajmuje Wyżyna Miechowicka, przechodząca od wschodu w Wyżynę Siemianowicką. Północne dzielnice Bytomia znajdują się natomiast na terenie Garbu Tarnogórskiego.
Miasto leży w obrębie śląsko-krakowskiej dzielnicy klimatycznej, charakteryzującej się przewagą wpływów oceanicznych oraz sporadycznie docierającymi tu masami powietrza zwrotnikowego.
Pierwsze wzmianki o Bytomiu datuje się na XII wiek. W 1254 roku Bytom uzyskał prawa miejskie. Układ urbanistyczny Bytomia, tak jak większości średniowiecznych, europejskich miast, został oparty na prawie niemieckim. Z początku niewielki rynek, został rozbudowany po II wojnie światowej.
Pod koniec XIII wieku Bytom był otoczony przez mury obronne, które następnie wzmocniono wałem ziemnym. Nie uchroniło to jednak miasta przed najazdem husytów w 1430 roku. Śląsk od zawsze stanowił teren sporny pomiędzy Polską a Austrią czy Niemcami. W XVI wieku Bytom przeszedł pod władzę Habsburgów, jednak w 1679 roku uzyskał status Wolnego Państwa Stanowego.
W XIX wieku rozpoczął się intensywny rozwój gospodarczy rejonu górnośląskiego. Miasto uzyskało połączenie kolejowe oraz oświetlenie gazowe. Powstawały huty, takie jak huta cynku Klara czy huta żelaza Pokój oraz liczne kopalnie m.in. Rozbark i Szombierki.
Na początku XX wieku, w czasie kształtowania się granic Polski, Bytom brał udział w powstaniach śląskich. W 1921 roku, podczas plebiscytu górnośląskiego, większość mieszkańców opowiedziała się za przynależnością miasta do Niemiec. Do 1945 roku Bytom leżał w granicach Trzeciej Rzeszy Niemieckiej. Został jednak przejęty przez Armię Czerwoną i przyłączony do Polski.
Po wojnie Bytom przygarnął wielu przybyszów z Kresów Wschodnich. Obecnie potomkowie ówczesnych mieszkańców nadal stanowią różnorodną kulturowo i etnicznie populację.