Chełm

Chełm to piękne miasto w województwie lubelskim. Ze względu na mnogość zabytków miejscowość przyciąga szczególnie miłośników historii i zwiedzania. Ponadto, położenie niedaleko granicy z Białorusią czyni miasto doskonałym punktem wypadowym do naszego wschodniego sąsiada.

 

o Chełmie

Chełm to ciekawe, pełne zabytków miasto. Będąc tu szczególnie warto zobaczyć: Bazylikę Narodzenia Najświętszej Maryi Panny z XIII wieku, barokową Bramę Uściłuską z 1616 roku, Pałac biskupów unickich z I połowy XVIII wieku, późnobarokowy kościół Rozesłania św. Apostołów wybudowany w latach 1753-1763, cerkwie Św. Mikołaja (XV w.) i Św. Jana Teologa (lata 40-ste XIX w.) oraz Małą i Starą Synagogę.
Będąc tu warto również odwiedzić Muzeum Ziemi Chełmskiej im. Wiktora Ambroziewicza z licznymi zbiorami archeologicznymi i militariami. W skład muzeum wchodzą działy: historyczny, archeologiczny, przyrodniczy, sztuki współczesnej, etnograficzny oraz sztuki dawnej.

Niewątpliwymi atrakcjami Chełma są imprezy cykliczne, m.in. Dni Chełma (czerwiec), Bieg Uliczny o Puchar Prezydenta, międzynarodowy festiwal muzyki rockowej Chełmstok oraz Gala Mistrzów Podnoszenia Ciężarów im. Mariana Zielińskiego.

 

GEOGRAFIA

Chełm to miasto na prawach powiatu w województwie lubelskim, 50 km od granicy z Białorusią i 25 km od granicy z Ukrainą. Miejscowość leży nad rzeką Uherką, lewym dopływem Bugu. Chełm jest po Lublinie drugim co do liczby ludności miastem w województwie.

Chełm zamieszkuje 67 546 osób, a cała aglomeracja chełmska liczy około 100 tysięcy.

 

HISTORIA

W 981 roku Chełm został opanowany przez Włodzimierza I Wielkiego i od tego czasu aż do XIV wieku wchodził z przerwami w skład Rusi Kijowskiej. W latach 1378-1387 miasto zostało podporządkowane Węgrom, lecz już w 1387 ponownie włączono je do Polski. W 1392 roku Chełm otrzymał prawa miejskie.

W 1648 roku miasto zostało spalone przez Kozaków Bohdana Chmielnickiego. Podczas zaborów Chełm często zmieniał swą przynależność narodową – od 1795 znajdował się w zaborze austriackim, od 1809 w Księstwie Warszawskim, a od 1815 w zaborze rosyjskim. W listopadzie 1918 roku Chełm ponownie znalazł się w Polsce. W 1939 roku wybudowano tu wodociągi i kanalizację.

8 września 1939 niemieckie lotnictwo dokonało nalotu na Chełm, a miesiąc później wojsko zajęło miasto. 12 stycznia 1940 roku na terenie szpitala psychiatrycznego żandarmeria rozstrzelała 440 osób, a tego samego roku w październiku utworzono zamknięte getto dla ludności żydowskiej. W lipcu 1944 wojska sowieckie zwyciężyły z Niemcami, zdobywając miasto. Przez kilka dni Chełm funkcjonował jako nieformalna stolica Polski. Władze komunistyczne podawały miasto jako siedzibę uchwalenia Manifestu PKWN.

STRONY HOTELI I MIAST:

to top
Ready for your next adventure?
Poland is waiting!
Subscribe to our newsletter
for the latest travel inspiration, tips, and offers.
Book any of our selected tours for at least 4 people and enjoy a fantastic discount for each participant!