Położona na południu Polski Kalwaria Zebrzydowska to miejsce o ogromnej wartości kulturowej, a dla milionów polskich katolików także religijnej. Tu bowiem znajduje się słynne sanktuarium maryjne, tak ukochane przez Jana Pawła II. Jako chłopiec przyszły papież często przyjeżdżał do Kalwarii Zebrzydowskiej z niedalekich Wadowic. Po objęciu urzędu papieża odwiedził Kalwarię dwukrotnie. Cały zespół historyczny, architektoniczny i pielgrzymkowy, w skład którego wchodzi bazylika, klasztor franciszkański oraz dróżki, został w 1999 r. wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO jako jedyna kalwaria na świecie (w samej Europie jest ich ponad tysiąc).
Co roku dwa ważne wydarzenia przyciągają do tego malowniczego zakątka tłumy turystów. W Wielkim Tygodniu pielgrzymi przyjeżdżają obejrzeć Misterium Pańskie przedstawiające ostatnie dni z życia Chrystusa. Barwne, dramatyczne i realistyczne widowisko, jeśli się je postrzega jako akt zbiorowego oczyszczenia, pozwala lepiej zrozumieć tradycyjny polski katolicyzm. Drugi dzień, kiedy Kalwaria jest tłumnie odwiedzana, to święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny – 15 sierpnia.
Bez względu na porę roku pielgrzymi i turyści mogą oglądać urokliwe kościółki, kapliczki i figury wkomponowane w romantyczne otoczenie. Do szczególnie ciekawych należą Grób Chrystusa, Domek Matki Bożej oraz Brama Zachodnia. Najcenniejszym zabytkiem sakralnym w Kalwarii jest cudowny wizerunek Matki Bożej Kalwaryjskiej w kaplicy Zebrzydowskich.
Łatwo tu zgubić drogę, dlatego wszystkim, którzy chcą zwiedzić Kalwarię (zwłaszcza w grupie) poleca się opiekę przewodnika. Dla przeciętnego turysty dwa szlaki, oba o długości kilku kilometrów, mogą okazać się dość wyczerpujące. Ideą Zebrzydowskiego, założyciela Kalwarii było odwzorowanie ostatniej drogi Jezusa, ale polecił swoim projektantom jej 10-krotne przedłużenie. Pomimo że w rzeczywstości jest “tylko” trzy razy dłuższa, jest tu kilka męczących podejść. Przejście każdego ze szlaków zajmuje dwie/trzy godziny, aby zobaczyć oba szlaki trzeba się zdecydować na nocleg. Drugi dzień warto spędzić na wystawach i w sklepach podziwiając wspaniałe meble, z których słynie Kalwaria. Wiosną w miasteczku odbywają się Targi Meblowe.
Kalwaria Zebrzydowska znajduje się w województwie małopolskim, w powiecie wadowickim, 40 km na południowy zachód od Krakowa. Malownicze położenie nad rzeką Cedroń, pomiędzy dwoma majestatycznymi szczytami, górą Lanckorońską (555 m n.p.m) i górą Żar (527 m), jest niewątpliwym atutem miasta. Kalwaria Zebrzydowska zamieszkana jest przez niewiele ponad 4 000 ludzi.
W XVII w. wojewodą krakowskim był Mikołaj Zebrzydowski, który mieszkał wraz z żoną w zamku na górze Lanckorońskiej. Jak głosi legenda, pewnego dnia Urszula Zebrzydowska wyglądając przez okno ujrzała trzy płonące krzyże, które wznosiły się coraz wyżej i wyżej ku niebu. Dla upamiętnienia tego wydarzenia jej małżonek ufundował w tym miejscu kościół i klasztor. Również z jego inicjatywy w ogrodzie u stóp góry Lanckorońskiej została stworzona Droga Krzyżowa. W tym wyjątkowym miejscu Zebrzydowski modlił się i odprawiał pokutę. Jego następcy kontynuowali budowę Kalwarii i niebawem na pobliskich wzgórzach powstał cały kompleks, liczący około 40 kaplic. Inspiracją do ich budowy, a w niektórych przypadkach wzorcem były budowle znajdujące się w Jerozolimie. Nawet niektóre z ich nazw pozostały niezmienione.