Krynica-Zdrój

Krynica-Zdrój, malowniczo położona w paśmie Beskidu Sądeckiego, jest jednym z największych polskich uzdrowisk. Rozwój miasta przypada na XIX w. – od tego czasu tutejsze wody mineralne słyną w całej Polsce. Już z końcem wieku Krynica stała się popularną miejscowością wypoczynkową, przyciągającą swym urokiem cyganerię artystyczną. Obecnie, dzięki licznym inwestycjom, miasto wciąż pozostaje ulubionym miejscem wakacyjnym dla wielu Polaków, którzy znajdują tu idealne warunki do jazdy konnej, gry w tenisa, jazdy na rowerze, wspinaczki górskiej, jazdy na nartach, uprawiania snowboardingu…

 

o Krynicy-Zdroju

Krynickie wody mineralne słyną ze swoich leczniczych właściwości i są stosowane w terapii wielu schorzeń. Szczawy krynickie oprócz kuracji pitnej (krenoterapii) wykorzystuje się również do leczniczych kąpieli mineralno-kwasowęglowych oraz do suchych kąpieli z naturalnego gazu bezwodnika węglowego. Kuracjusze i turyści pragnący poddać się krenoterapii mają do wyboru 20 rodzajów źródeł mineralnych. W pijalni można napić się wody Zuber, jednej z najsilniejszych wód w Europie, o specyficznym smaku i zapachu. Inne wody to Zdrój Główny, Słotwinka, Jan, Józef, Mieczysław i Tadeusz.

Koniecznie trzeba znaleźć czas na wizytę w Muzeum Nikifora. Założone w 1995 r., posiada kolekcję 77 obrazów Nikifora, malarza samouka, którego prace zyskały rozgłos w latach 30-tych XX w. Jego styl malowania określa się mianem sztuki naiwnej. Uwieczniał przede wszystkim miejskie krajobrazy, budynki oraz kościoły.

Na spragnionych górskich widoków czeka kolej gondolowa, która wjeżdża na Jaworzynę Krynicką (1114 m) w ciągu zaledwie siedmiu minut. Długość trasy wynosi 2,2 km, stacja dolna znajduje się w Czarnym Potoku. Przy ładnej pogodzie ze szczytu można zobaczyć nawet wierzchołki Tatr. Można także wjechać kolejką na Górę Parkową. Dużą atrakcją jest znajdujący się w pobliżu stacji dolnej tor saneczkowy.

Krynica jest nie tylko piękna sama w sobie, lecz także idealna jako baza wypadowa dla tych, którzy chcieliby zwiedzić okolice. Warto odwiedzić zabytkowe cerkwie w Bereście, Polanach, Mochnaczce Niżnej i Tyliczu. Najstarsza świątynia prawosławna (wzniesiona w 1643 r.), a zarazem jedna z najbardziej znanych w regionie, znajduje się w Powroźniku. Atrakcyjnym kurortem jest także sąsiadująca z Krynicą Muszyna.

 

GEOGRAFIA

Krynica Zdrój znajduje się w województwie małopolskim. Leży w dolinach czterech potoków: Kryniczanki, Palenicy, Słotwinki i Czarnego. Wysokość nad poziomem morza waha się od 560 m do 720 m. Z trzech stron otaczają Krynicę zalesione wzgórza. W regionie jest aż 16 rezerwatów przyrody, w tym Popradzki Park Krajobrazowy. Klimat Krynicy posiada cechy klimatu podalpejskiego, który wpływa na zwiększenie odporności organizmu.

 

HISTORIA

Pierwszym naukowym opracowań dotyczącym krynickiego źródła wody mineralnej, wraz z analizą wody, była praca profesora Uniwersytetu Lwowskiego, Rudolfa Zubera, napisana przez niego po odbyciu podróży w Karpatach w latach 1788-1795. W 1807 r. miasto oficjalnie uzyskało status uzdrowiska kąpielowego, a niebawem pierwszy lekarz otworzył tu swój gabinet.

Uzdrowisko słynące z wartościowych wód od zawsze przyciągało największe osobistości ze świata nauki, literatury, sztuki i polityki. W 1852 r. podjęto decyzję o zamknięciu uzdrowiska, na szczęście jednak wkrótce od niej odstąpione. Niedługo potem, dzięki komisji pod kierownictwem profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego, dr Józefa Dietla, nastąpił wielki rozkwit miasta. Okres działalności Dietla w mieście uznawany jest za złotą epokę w jego rozwoju jako miejscowości uzdrowiskowej. W uznaniu zasług główny bulwar w Krynicy nazwano imieniem Dietla. W tym czasie powstały liczne budynki użyteczności publicznej i przeznaczone dla celów rozrywkowych, między innymi: Stare Łazienki Mineralne, Stare Łazienki Borowinowe, Dom Zdrojowy, Pijalnia Główna z deptakiem, wiele pensjonatów oraz teatr modrzewiowy (zniszczony w pożarze w 1943 r.). Zbudowano także sporo obiektów sportowych, których istnieniu Krynica zawdzięcza swoją sławę jako ośrodek sportów zimowych (odbyły się tu Europejskie Mistrzostwa w saneczkarstwie lodowym i Mistrzostwa Świata w hokeju na lodzie).

STRONY HOTELI I MIAST:

to top
Ready for your next adventure?
Poland is waiting!
Subscribe to our newsletter
for the latest travel inspiration, tips, and offers.
Book any of our selected tours for at least 4 people and enjoy a fantastic discount for each participant!