Spokojne przez większą część roku Mielno ożywia się w sezonie wakacyjnym, gdy do zaczynają zjeżdżać się chmary turystów, pragnących odpocząć na plaży w malowniczej okolicy. Mielno to idealne miejsce dla każdego, kto marzy o błogim lenistwie na plaży, przyjemnej atmosferze i mnóstwie atrakcji – Mielno pomoże spełnić Twoje marzenia.
Mielno to duża wioska leżąca w zachodniej części Pomorza, zamieszkała przez ponad 2000 osób. Podczas pobytu w Mielnie warto zwrócić uwagę na historyczną, w większości dziewiętnastowieczną architekturę i wille w centrum. Niektóre z nich są bogato ozdobione drewnem, mają bajkowe konstrukcje z wieżyczkami i balkonami. Innym zabytkiem jest gotycki kościół Przemienienia Pańskiego, pochodzący z XV wieku i odrestaurowany w późniejszych czasach.
Główną atrakcją Mielna jest jego linia brzegowa, a dokładniej plaże. Piaszczyste, szerokie i czyste zachęcają do odwiedzenia wioski. W Mielnie znajduje się także jezioro, a więc okazji do uprawiania sportów wodnych, takich jak żeglarstwo, kajakarstwo i wędkarstwo jest naprawdę sporo.
Bulwar, równoległy do linii brzegowej jest ulubionym miejscem spacerów, szczególnie podczas zachodu słońca w letnie wieczory. Jako, że Mielno jest bardzo popularnym miejscem znajduje się tam wiele restauracji, barów serwujących świeże ryby, kawiarni i innych miejsc tego rodzaju, które są niezbędne każdemu turyście by w pełni rozkoszować się pobytem nad morzem.
Do wsi bardzo łatwo dotrzeć, ponieważ niedaleko od Mielna położone jest jedno z najważniejszych miast Pomorza Zachodniego – Koszalin. Do Mielna dojechać można m. in. prywatnymi busami
Mielno leży w odległości tylko 12 km na północ od Koszalina. Wieś leży nad Morzem Bałtyckim, w miejscu gdzie pas niskich wydm pokrywających brzeg tworzy granicę między przepiękną, piaszczystą plażą i wioską. Na południu Mielno graniczy z jeziorem Jamno, a wieś leży na przesmyku między morzem i jeziorem. Za sprawą korzystnego klimatu I czystego powietrza, nasyconego minerałami Mielno jest popularne także jako miejscowość uzdrowiskowa.
Pierwsze wzmianki na temat osady pochodzą z XIII wieku. Mielno, które początkowo było wsią rybacką stało się popularnym kurortem w drugiej połowie XIX wieku. Wzrost liczby turystów odwiedzających wieś był przyczyną budowy wielu pensjonatów i prywatnych kwater oferujących pokoje do wynajęcia.
Rozwój Mielna jako miejscowości turystycznej wykazywał się znaczną dynamiką w XX wieku, zwłaszcza w latach dwudziestych i trzydziestych. Mielno rozwój zawdzięcza wysiłkom Maxa von Schmelinga, ówczesnego właściciela tych terenów. Był on znany w Europie jako mistrz boksu. Groß Möllen, – jak nazywali Mielno Niemcy, stało się ponownie polską miejscowością po II Wojnie Światowej.
Obecnie Mielno to duża wieś, która niedawno połączyła się z pobliskim Umieściłem.