Morąg jest niewielką miejscowością położoną na Pojezierzu Iławskim, w województwie warmińsko-mazurskim. To malownicze miasteczko jest typowym kurortem wczasowym, szczególnie upodobanym przez zapalonych żeglarzy i windsurferów. Morąg, pomimo swej niekwestionowanej atrakcyjności, raczej nie bywa zatłoczony. Dzięki temu można tu liczyć na przyjemny wypoczynek w ciszy i spokoju.
Jezioro Skiertąg jest położone w północno – wschodniej części Morąga, południowa część miasta jest bagnista i pokryta mokradłami. Znajduje się tam także wiele mniejszych jezior oraz występuje ptactwo wodne. Jezioro Narie leży w odległości ok. 5 km na wschód od miasta. Zarówno w jeziorze Skiertąg, jak i Narie znajduje się czysta woda, a jeziora zapewniają doskonałe warunki do relaksu. Na miejscu dostępny jest sprzęt wodny, np. kajaki, deski windsurfingowe oraz łódki. Niedaleko Morąga znajduje się rezerwat kormoranów, a obok Milakowa można zobaczyć tamę zbudowaną przez bobry.
Historia miasta jest długa i burzliwa. Miasto było świadkiem wielu wojen, wydarzeń historycznych i kolejnych rządów. Morąg to miasto rodzinne Johanna Herdera – niemieckiego filozofa, pisarza epoki romantyzmu oraz propagatora folkloru. W Morągu znajduje się muzeum poświęcone Herderowi, prezentuje ono pamiątki i portrety. Morąg odwiedzali także Józef Ignacy Kraszewski – autor wieku popularnych powieści historycznych, Zygmunt Nienacki, który zmarł tu w 1994 roku. Był on znany z serii książek dla młodzieży o Panu Samochodziku.
W Morągu znajduje się wiele innych zabytków, które warto zwiedzić. Pierwszym, zasługującym na szczególną uwagę jest Zamek Krzyżacki, następnie barokowy pałac Dohnów, Stare Miasto wraz z odbudowanym średniowiecznym ratuszem oraz pochodzący z XIV wieku kościół parafialny. W pałacu Dohnów znajduje się obecnie muzeum Herdera oraz kolekcja obrazów holenderskich malarzy. Nieopodal znajduje się kolejne interesujące miejsce – kanał łączący Elbląg i Ostródę – dzieło XIX wiecznych inżynierów.
Morąg jest położony w odległości około 40 km na północ od Olsztyna, niedaleko Ostródy – głównego miasta Pojezierza Iławskiego. Całe terytorium województwa warmińsko – mazurskiego pokrywają jeziora. Teren ten jest wysoce zróżnicowany w wyniku zlodowaceń. Około 10 km od Morąga biegnie autostrada E7, która ułatwia dojazd do miasta.
Morąg leży na ziemi historycznie zamieszkanej przez plemiona pogańskie, później skolonizowane przez Zakon Krzyżacki. W końcu XIII wieku Zakon Krzyżacki rozpoczął budowę drewnianej twierdzy. W XIV wieku osada otrzymała prawa miejskie i była znana pod nazwami Moring, Meringen, Maronis, Morung, Mohrungen. Począwszy od 1466 roku przez dwa stulecia miasto należało do Polski, zanim zostało zwrócone Prusom. Na początku XIX wieku Napoleon oraz Jan Henryk Dąbrowski – polski generał, dowódca Polskich Legionów oraz autor polskiego hymnu odwiedzili Morąg. Miasto pozostało pod rządami niemieckimi aż do końca II Wojny Światowej, kiedy to prawie połowa budynków historycznych została zburzona w trakcie walk.