Opole

Pomimo że Opole słynie przede wszystkim jako miejsce, w którym od 1963 r. odbywa się w czerwcu Festiwal Polskiej Piosenki, miasto ma wiele do zaoferowania we wszystkich sezonach. Co roku w kalendarzu opolskich imprez pojawiają się nowe wydarzenia kulturalne, targi, przedstawienia oraz konkursy. Większość wartych uwagi obiektów skupiona jest wokół historycznego centrum miasta, co umożliwia łatwe zwiedzenie ich, nawet jeśli na pobyt w Opolu możemy przeznaczyć tylko kilka godzin.

 

o Opolu

Opole to nie tylko stolica polskiej piosenki, ale też miasto kultury, nauki, turystyki i biznesu. Jest małe, ale urzekające, a liczne kanały oraz zielone tereny dodają mu uroku. Mieszkańcy Opola szczycą się także przeszłością swojego miasta.

W Opolu warto zobaczyć zabytkowe kościoły i klasztory (z fragmentami pochodzącymi z 1280 r.), groby książąt z dynastii Piastów oraz potężną wieżę, pozostałość po zamku rozebranym przez Niemców w 1930 r. Na otoczonym pięknymi kamienicami opolskim Rynku znajduje się Ratusz, który przywodzi na myśl Palazzo Vecchio we Florencji.

Prawie całe miasto leży na stałym lądzie na obu brzegach Odry, ale zajmuje również dwie wyspy, Bolko oraz Pasiekę. Szczególnie warta odwiedzin jest pierwsza z nich, znajdująca się na środku Odry. Można tu znaleźć wspaniałe tereny spacerowe, place zabaw ukryte wśród parkowych drzew, uroczy staw i ogród zoologiczny.

Liczne hotele i restauracje w mieście oferują gościom specjały kuchni śląskiej, z których słynie Opole. Wiosną i latem uliczne kawiarnie wypełniają się po brzegi.

 

GEOGRAFIA

Opole, stolica województwa opolskiego, to średniej wielkości miasto zamieszkałe przez 125 000 ludzi. Jego powierzchnia wynosi 96 km2.

Miasto położone jest w południowo-zachodniej części Polski nad Odrą, na Równinie Śląskiej. Otaczają je typowo rolnicze płaskie tereny.

Położenie w dolinie Odry zapewnia miastu łagodny klimat charakteryzujący się niskimi amplitudami temperatur i małą ilością opadów. Przeciętna roczna temperatura powietrza wynosi 8 stopni C. W Opolu występują bardzo krótkie i mroźne zimy oraz długie i ciepłe lata. Takie warunki klimatyczne sprzyjają uprawianiu sportów na świeżym powietrzu i rekreacji.

 

HISTORIA

Pozostawiając na boku legendy, nazwa Opole pochodzi od historycznego polskiego wyrazu „opole”, które oznacza podstawową jednostkę organizacyjną społeczności Słowian. Inne wyjaśnienie mówi, że nazwa miasta wywodzi się od słowa „pole”. Według legendy, władca pewnego plemienia zgubił się kiedyś podczas polowania w gęstym lesie i kiedy po kilku dniach w końcu ujrzał ludzką osadę, krzyknął „O! Pole!” Później postanowił wybudować tam miasto.

Szczycące się historią sięgającą IX w. Opole należy do najstarszych miast w Polsce. Pierwsze wiadomości o najważniejszym mieście Opolan (jednego z plemion słowiańskich), leżącym nad Odrą, pochodzą z “Geografa Bawarskiego”, zabytku piśmiennictwa z połowy IX w.

Początki Opola jako miasta związane są z podpisaniem w 1217 r. przez Kazimierza I, wnuka Bolesława Krzywoustego, dokumentu odpowiadającego aktowi lokacji. Tym samym Opole zostało stolicą Księstwa Opolsko-Raciborskiego. Na rozkaz Kazimierza I w 1283 r. na wyspie Pasieka wybudowano Zamek Piastów, siedzibę rodu książęcego.

Umiejscowanie Opola na zbiegu głównych tras handlowych przynosiło miastu stały dochód.

Po śmierci ostatniego władcy z dynastii Piastów, Opole zostało przyłączone do Brandenburgii, a następnie do Prus. Pod rządami pruskimi nastąpił wzmożony napływ osadników z Niemiec, co przyspieszyło i tak już intensywny proces germanizacji.

W 1751 r. liczba mieszkańców Opola wynosiła 1 186 osób. Po ustanowieniu tu siedziby regencji w 1816 r., miasto zaczęło się gwałtownie rozwijać. Pierwsza linia kolejowa łącząca Opole z Brzegiem i Wrocławiem została ukończona w 1843 r. Począwszy od uruchomienia pierwszej cementowni w 1859 r. przemysł cementowy stanowi istotny czynnik rozwoju miasta.

Po podziale Śląska w 1922 r. Opole wraz ze znaczną częścią Górnego Śląska pozostało po stronie niemieckiej. 24 marca 1945 r. rząd polski przejął kontrolę nad miastem, w którym zamieszkiwało wówczas 200 stałych mieszkańców. Ponad 900 domów, większość zakładów przemysłowych oraz wszystkie mosty zostały zniszczone w wyniku działań wojennych, jednak po zakończeniu wojny natychmiast rozpoczęła się odbudowa miasta. Opole zostało stolicą województwa w 1950 r. i od tego czasu rozwija się aktywnie jako ośrodek kultury, nauki, przemysłu, turystyki oraz biznesu.

STRONY HOTELI I MIAST:

to top
Ready for your next adventure?
Poland is waiting!
Subscribe to our newsletter
for the latest travel inspiration, tips, and offers.
Book any of our selected tours for at least 4 people and enjoy a fantastic discount for each participant!