Szczecin

Szczecin to ważny port morski i miasto stoczniowe niedaleko granicy z Niemcami. Średniowieczne centrum miasta zostało dotkliwie zniszczone w czasie wojny, niemniej nadal można tam podziwiać wiele wyjątkowych zabytków pochodzących z okresu, kiedy to Szczecin, jako część Prus, był uważany za „Paryż Północy”. Wydaje się jednak, że najważniejsze bogactwo miasta tkwi w jego walorach naturalnych – rzeki, jeziora, lasy i parki zajmują połowę terytorium miasta.

 

o Szczecinie

Szczecin, z liczbą mieszkańców wynoszącą około 406,000 osób, należy do największym miast w kraju. Pełni także funkcję stolicy województwa. Jego dogodne położenie oraz silne związki kulturowe i handlowe z Niemcami sprawiają, że jest to bardzo ważny punkt na mapie gospodarczej Polski o dużym znaczeniu tranzytowym.

Szczecin to nie tylko europejski węzeł komunikacyjny, ale także duży port morski, silnie związany z pobliskim Świnoujściem, oraz ogromny ośrodek budownictwa okrętowego. Wśród osób odwiedzających Szczecin przeważają biznesmeni, jednakże miasto może być ciekawą propozycją również dla turystów.

Szczecin porównuje się z Paryżem ze względu na charakterystyczny, gwiaździsty układ ulic i placów. Twórcą planu tego miasta był baron G.E. Haussmann, architekt, który zaprojektował również słynną przebudowę francuskiej stolicy w XIX w.

Poza rozległymi połaciami leśnymi otaczającymi miasto, na uwagę turystów zasługują również pobliskie kurorty nadmorskie w Międzyzdrojach i Rewalu, malownicza Wyspa Wolin oraz Świnoujście, z którego odchodzą promy do Szwecji i Danii.

 

GEOGRAFIA

Szczecin usytuowany jest w pobliżu wielkich zbiorników wodnych. Morze Bałtyckie znajduje się zaledwie godzinę jazdy od miasta, a Zatoka Szczecińska, część Bałtyku z licznymi wysepkami niemal odcięta od otwartego morza, jest nawet bliżej. Na wschodzie rozciąga się Jezioro Dąbie. Szczecin znajduje się w delcie Odry i kilka jej dopływów przepływa przez miasto. Tuż obok Szczecina przebiega granica polsko-niemiecka, do Berlina jest stąd bliżej niż do Warszawy – tylko120 km. Najbliższe przejścia graniczne zlokalizowane są w Kołbaskowie, Rosówku i Lubieszynie.

Szczecin bywa nazywany zielonym miastem, m.in. dzięki bujnej roślinności okolicznych terenów, np. Puszczy Bukowej z Jeziorem Szmaragdowym, Puszczy Wkrzańskiej i Puszczy Goleniowskiej. Jezioro Dąbie, jedno z największych w Polsce, to doskonała propozycja na wypady wakacyjne dla amatorów wypoczynku nad wodą.

 

HISTORIA

Szczecin to miasto, którego dorobek kulturalny należałoby przypisać wielu narodowościom. Jego początki sięgają VIII wieku, kiedy to dzisiejsze wzgórze zamkowe zamieszkiwali słowiańscy osadnicy, którzy założyli tu swój gród. Przez wiele lat Szczecin należał do książąt zachodniopomorskich, pochodzących z dynastii piastowskiej. Stworzyli oni silne i niezależne państewko, które przyłączyło się do Ligi Hanzeatyckiej. Kamieniem węgielnym w historii miasta stało się lokowanie go na prawie magdeburskim w 1243 roku.

Kolejny ważny dla Szczecina moment nastał w roku 1648, kiedy to Pomorze Zachodnie, po śmierci ostatnich książąt pomorskich podczas wojny trzydziestoletniej (1618-1648), zostało podzielone między Szwecję i Brandenburgię. Szczecin przeszedł wówczas na ponad sto lat w ręce szwedzkie, co niespodziewanie wpłynęło bardzo niekorzystnie na rozwój miasta. Aby uniknąć płacenia Szwedom cła za handel morski, Prusacy pogłębili oni dno Świny i zbudowali nowy port w Świnoujściu.

W 1720 roku, po wojnie północnej, Szczecin wszedł w skład Prus. Nowe władze przekształciły miasto w ważny ośrodek wojskowy, umacniając je systemem fortyfikacji. Podczas wojen napoleońskich Szczecin trafił do w ręce francuskie, stając się istotną fortecą podczas działań wojennych.

W XIX wieku, znów pod panowaniem pruskim, nastąpił rozwój ekonomiczny miasta. Był on rezultatem licznych reform, w tym wolności handlu i zniesienia barier celnych. Linia kolejowa Szczecin-Berlin połączyła oba miasta w 1834 roku, czyniąc port jeszcze bardziej atrakcyjnym ośrodkiem handlowym. Liczni inwestorzy doprowadzili do rozwoju budownictwa okrętowego. Druga połowa XIX wieku to okres gwałtownego rozwoju wielu gałęzi przemysłu, w dużej mierze dzięki połączeniu miasta z portem morskim. W 1913 roku otwarto kanał łączący Szczecin i Berlin, który spowodował zwiększenie przewozu towarów przesyłanych przez szczeciński port.

W kwietniu 1945 roku Armia Czerwona wkroczyła do miasta, w lipcu tego samego roku przekazała zaś administrację w polskie ręce. Druga wojna światowa tylko w niewielkim stopniu dotknęła Szczecin. Chociaż wizerunek miasta zmienił się, zachowało ono swój czar, zaklęty w zabytkowej secesyjnej architekturze i obfitej zieleni.

STRONY HOTELI I MIAST:

to top
Ready for your next adventure?
Poland is waiting!
Subscribe to our newsletter
for the latest travel inspiration, tips, and offers.
Book any of our selected tours for at least 4 people and enjoy a fantastic discount for each participant!