Szklarska Poręba

Szklarska Poręba jest największym ośrodkiem sportów zimowych w Sudetach. Na turystów czekają tutaj liczne atrakcje, głównie sportowe, ale także kulturalne. Udany wypoczynek zapewniają dodatkowo piękne krajobrazy i wspaniałe warunki narciarskie, dzięki którym Szklarska Poręba cieszy się mianem jednej z „zimowych stolic” Polski. Miasto wychodzi naprzeciw różnorodnym oczekiwaniom swoich gości, oferując zróżnicowaną bazę noclegową.

 

o Szklarskiej Porębie

Nazwa miejscowości pochodzi od rozwiniętego tu niegdyś przemysłu szklarskiego. Przez wiele stuleci ta dziedzina gospodarki stanowiła siłę napędową rozwoju miasta. To tutaj już w XIV wieku powstały pierwsze huty szkła w Sudetach.

Szklarska Poręba cieszy się uznaniem zarówno gości z Polski, jak i zagranicy. Tętni życiem przez cały rok, ale najwięcej turystów, szczególnie narciarzy, zjeżdża się tutaj w sezonie zimowym. Mają oni do dyspozycji 10 hoteli, 90 domków do wynajęcia i 50 pensjonatów. Dwuetapowy wyciąg krzesełkowy, czynny cały rok, prowadzi na sam szczyt Szrenicy, na wysokość 603 metrów.

Szklarska Poręba to doskonała baza wypadowa do wypraw w Karkonosze i Góry Izerskie, które wznoszą się w niewielkiej odległości od miasta. Zaledwie 1,5 km od Szklarskiej Poręby, niedaleko drogi do Jeleniej Góry, znajduje się znany Wodospad Szklarska, najpiękniejszy w Karkonoszach, o wysokości 13 metrów. Urok tego miejsca turyści doceniali już w XVIII wieku.

 

GEOGRAFIA

Szklarska Poręba leży na wysokości 440-886 m n.p.m., w południowo-zachodniej części kraju, około 130 km od stolicy Dolnego Śląska – Wrocławia, w pobliżu pogranicza polsko-czesko-niemieckiego. Ta niewielka miejscowość znajduje się w dolinie rzeki Kamiennej i jej dopływów. Otaczają ją Karkonosze – najwyższy łańcuch Sudetów.

Szklarska Poręba zajmuje obszar 76 km2 (86% terenu to lasy), ale liczba jej mieszkańców jest relatywnie niska i wynosi 7 000 osób. Nad miastem góruje Szrenica (1362 metrów). Panuje tutaj klimat wysokogórski, ze względnie niskimi temperaturami, dużym nasłonecznieniem, niską wilgotnością i pokrywą śnieżną utrzymującą się przez około 110 dni w roku.

 

HISTORIA

Szklarska Poręba uzyskała prawa miejskie w 1960 roku, jest więc jednym z najmłodszych miast w Polsce. Tym niemniej, już w XII wieku na tym obszarze poszukiwano złota i innych szlachetnych kruszców.

Rok 1281 wyznacza narodziny przemysłu szklarskiego w tym regionie. W tym czasie zakon joannitów z Cieplic zakupił kawałek ziemi rozciągający się od Piechowic do Garbów Izerskich wzdłuż pasma górskiego Wysoki Grzbiet Izerski.

Rozwój hutnictwa szkła wiązał się z intensywnym wyrębem lasów. Gdy tylko okoliczne lasy zostały wycięte pod opał, przeniesiono huty w inne miejsce. Było to bardziej opłacalne rozwiązanie niż transportowanie ogromnych ilości drewna.

W 1575 roku założono kolejne huty szkła nad Czeską Strugą. Ówczesny postęp technologiczny umożliwił produkcję białego szkła o lepszej jakości niż produkt „leśny”. Ten drugi mienił się trochę inną barwą ze względu na minerały, które zawierał.

Duży wpływ na historię Szklarskiej Poręby miało przybycie na jej tereny w 1578 roku grupy czeskich protestantów – emigrantów religijnych. W Marysinie (przedmieścia Szklarskiej Poręby) założyli oni swoją osadę.

Rok 1825 zwiastuje początki turystyki w tym regionie. Zawiązano wówczas cech, początkowo składający się z 15 członków. W 1842 roku powstały olbrzymie huty nazwane „Józefina” (później przemianowane na „Julia”). Nadal wytwarzają one niezwykle poszukiwane produkty z kryształu.

W 1878 roku było już tutaj 12 hoteli, a w sześć lat później liczna ich wzrosła do 22 (licząc razem z gospodami i zajazdami). Goście mogli również zatrzymać się w którejś z 85 prywatnych kwater. W 1888 roku Szklarska Poręba mogła zapewnić zakwaterowanie jednocześnie 2 000 przyjezdnym. Lokalne gospody oferowały szeroki wybór dań – menu niektórych z nich zawierały od 70 do 100 potraw. W 1887 roku założono Miejski Związek Rozwoju Ruchu Turystycznego.

W 1891 roku otworzono pierwszą aptekę, a w dwa lata później mieszkańcy i turyści mogli już liczyć na fachową pomoc w lokalnym szpitalu. W 1902 roku doprowadzono tutaj gaz, elektryczność i linię kolejową. W 1907 roku otwarto pierwszy tor bobslejowy, który poddano przebudowie w latach 1926-1928, a następnie w 1933 roku (z okazji mistrzostw świata).

Pierwsza połowa XX wieku to również okres dynamicznego rozwoju turystyki w Szklarskiej Porębie. Dla porównania: w 1926 roku miasto mogło zapewnić zakwaterowanie 4 000 gości, a już dziesięć lat później – 6 000 osób.

STRONY HOTELI I MIAST:

to top
Ready for your next adventure?
Poland is waiting!
Subscribe to our newsletter
for the latest travel inspiration, tips, and offers.
Book any of our selected tours for at least 4 people and enjoy a fantastic discount for each participant!