Łysomice to niewielka miejscowość w województwie kujawsko-pomorskim. Ze względu na dogodne położenie, niecałe 10 kilometrów od Torunia, wioska cieszy się popularnością wśród mieszkańców tego miasta. Okolica posiada swoisty mikroklimat, zapewniający doskonałe warunki do wypoczynku.
Poza klasycystycznym pałacem Donimirskich w Łysomicach nie ma zbyt wielu zabytków. Jednakże będąc tu warto odwiedzić ciekawe miejsca w pobliskich miejscowościach, m.in. kościół gotycki pod wezwaniem Św. Janów z XIII wieku w Świerczynkach, kościół gotycki pod wezwaniem Św. Mikołaja z 1300 roku w Papowie Toruńskim oraz dworki w Turznie i Lipniczkach.
Gmina Łysomice to doskonałe miejsce dla miłośników aktywnego wypoczynku i harmonii z naturą. Na jej terenie znajduje się rezerwat „Las Piwnicki”, liczne szlaki piesze i rowerowe oraz wspaniałe, malowniczo położone Jezioro Kamionkowskie o powierzchni 71,4 ha. Akwen jest wykorzystywany na potrzeby rekreacji i wypoczynku mieszkańców Torunia i gminy Łysomice. Jezioro ma I klasę czystości wód.
Łysomice to wieś w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie toruńskim, w gminie Łysomice, zamieszkała przez około 1 100 osób.
Przez teren gminy Łysomice przebiega autostrada A1 z węzłem autostradowym w Turznie.
Pierwsi osadnicy pojawili się na tych terenach już 10 tys. lat p.n.e. Pierwsze pisane źródła dotyczące miejscowości z terenu gminy pochodzą jednak z okresu późnego średniowiecza. Gmina była wówczas pod panowaniem Krzyżaków. Wskutek rozbiorów Polski region przeszedł w granice pruskie, gdzie pozostał aż do momentu rozpoczęcia I wojny Światowej.
W międzywojniu dosięgnął Polskę kryzys gospodarczy, który nie ominął gminy Łysomice. Osadnictwo wiejskie pozostawało w stagnacji, majątki właścicieli ziemskich uległy zdecydowanemu zminimalizowaniu, podupadły największe dworki gminne: Łysomice, Turzno i Lipniczki.
Kolejną katastrofą dla regionu była II Wojna Światowa. Na tereny okolicznych wsi Niemcy wkroczyli 6 września 1939 roku. Majątki ziemskie zostały ograbione, ludzie wymordowani. W sumie w trakcie wojny hitlerowcy wymordowali około 100 osób z gminy Łysomice. Liczba deportowanych do obozów zagłady lub obozów pracy nie jest znana.
Gmina Łysomice po wojnie powstała w wyniku połączenia gromady Lulkowo oraz gromady Turzno. Początkowo siedziba gminy mieściła się w Turznie, jednak w roku 1972 została przeniesiona do Łysomic.