To niewielkie, spokojne miasto w południowo-wschodniej Polsce jest dobrze znane wszystkim wielbicielom Bieszczadów i Bieszczadzkiego Parku Narodowego, obszaru, który do dnia dzisiejszego zachował swój dziewiczy charakter. Sanok to także najważniejszy ośrodek kulturalny i przemysłowy w regionie, przyciągający zarówno amatorów górskich wypraw, jak i osoby zainteresowane historycznym dziedzictwem Polski, które będą miały okazję obejrzeć tu największą kolekcję ikon w kraju.
Do głównych atrakcji, które oferuje Sanok, należy spływ kajakowy na trasie Sanok-Przemyśl oraz podróż Szlakiem Ikon. Łączna długość szlaku, wiodącego od Sanoka przez Tyrawę Solną, Ulucz i Wujskie, wynosi 70 km,. Można pokonać go pieszo, na rowerze lub nawet konno, w zależności od upodobań i możliwości fizycznych.
Najstarsza część miasta urzeka zabytkową zabudową. Na szczególną uwagę zasługuje gotycki zamek, zbudowany z inicjatywy Kazimierza Wielkiego na miejscu dawnego grodu ruskiego. W latach 1523-1548 zamek przebudowano w stylu renesansowym. Warto zobaczyć również cerkiew Św. Trójcy z 1784 roku, reprezentującą styl neoklasyczny. Kolejną atrakcją sanocką jest jeden z największych skansenów w Polsce.
Miasto stale się rozwija, dostosowując swoją ofertę do potrzeb turystów. Już teraz można liczyć na szeroki wybór barów i restauracji oraz atrakcyjne propozycje noclegowe.
Sanok usytuowany jest nad Sanem, w województwie podkarpackim. Miasto wyróżnia się bardzo dobrze rozwiniętym sektorem usług. W okolicy biegnie kilka atrakcyjnych szlaków turystycznych, w tym szlak prowadzącym przez Góry Słonne do Przemyśla, przez Pohary i Suliłę na Chryszczatą lub na Orli Kamień. W razie wątpliwości pomocą służą pracownicy punktu informacji turystycznej (Rynek 14).
Pierwsze pisemne wzmianki o mieście pochodzą z 1150 roku. Od czasu uzyskania praw miejskich, Sanok stał się siedzibą starostwa i kasztelana oraz ważnym ośrodkiem handlowym. Miasto rozkwitło za panowania dynastii jagiellońskiej, ale już w XVII wieku popadło w ruinę w wyniku najazdu tatarskiego (1626) i szwedzkiego (1655-1660) oraz inwazji wojsk księcia Siedmiogrodu Jerzego II Rakoczego (1657). W wyniku I rozbioru Polski (1772) Sanok wszedł w skład Austrii i pozostał w jej granicach aż do 1918 roku. W czasach II wojny światowej w okupowanym przez Niemców Sanoku znajdowało się getto, więzienie dla 10 000 osób narodowości polskiej, rosyjskiej, czeskiej i słowackiej.