Wrocław

WROCŁAW
Położony u stóp Sudetów Wrocław to jedno z najstarszych i najpiękniejszych miast w Polsce, z burzliwą ciekawą historią, w której splatały się wpływy zarówno niemieckie i austriackie, jak i czeskie. Miasto przyciąga wielu turystów polskich i zagranicznych swoją unikalną architekturą, a także licznymi festiwalami i bujnym życiem nocnym. Na szczególną uwagę zwiedzających zasługuje wrocławski Rynek, jeden z największych w Europie. Warto pospacerować po Starym Mieście, zbudowanym na kilku wyspach połączonych ponad setką mostów.

 

o Wrocławiu

Wrocław to główny ośrodek gospodarczy i kulturalny województwa dolnośląskiego, usytuowany niedaleko granicy z Niemcami i Czechami. Jest czwartym co do wielkości miastem w Polsce, z liczbą ludności wynoszącą 632 tysięcy.

Wrocławska Starówka nie ustępuje urodą nawet względem krakowskiej. Do jej najcenniejszych zabytków należą gotycka katedra p.w. św. Jana Chrzciciela, renesansowe kamienice na Rynku, barokowy gmach Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wiele przykładów secesji i funkcjonalizmu.

Przez miasto przepływa Odra i jej liczne dopływy, dzieląc miasto na kilkanaście wysp, połączonych malowniczo mostami. Malownicze położenie i piękna Starówka od dawna przyciągały tu turystów, a w ostatnich latach stolica Dolnego Śląska przeżywa prawdziwy boom turystyczny. Mimo, że Wrocław przegrał z Paryżem w konkurencji o organizację targów Expo, intensywna promocja miasta przyniosła rezultaty – w 2005 roku odwiedziło go ponad milion turystów z Europy (w 2004 roku Wrocław był szóstym najchętniej odwiedzanym polskim miastem, w 2005 – już trzecim).

O wyjątkowości miasta decyduje także jego długa historia. Wrocław znajdował się zarówno pod rządami Czech, Austrii, jak i Niemiec – przez wiele lat nosząc nazwę Breslau – aby ostatecznie powrócić do Polski. Po wojnie miejsce ludności niemieckiej zajęli Polacy, głównie przesiedleni ze Lwowa, sprowadzając ze sobą wiele znakomitych instytucji o długiej tradycji (kadry lwowskiego Uniwersytetu Jana Kazimierza zasiliły Uniwersytet Wrocławski, przeniosło się tu także Ossolineum). Dziś Wrocław to istotny ośrodek kulturalny i akademicki, a dzięki tysiącom studentów kwitnie tu życie nocne.

 

GEOGRAFIA

Przez Wrocław przepływa nie tylko Odra, ale i jej dopływy: Oława, Ślęża, Bystrzyca i Widawa, co decyduje o niezwykłym uroku miasta 112 mostów i 12 wysp, promującego się jako „mała Wenecja”. Ostrów Tumski, najstarszy słowiański gród na obszarze miasta, a obecnie zabytkowa dzielnica Wrocławia, także kiedyś był wyspą. Wrocław to stolica województwa dolnośląskiego, bardzo zróżnicownego pod względem rzeźby terenu. Jego północna część jest zdecydowanie równinna, podczas gdy na południu wznoszą się Sudety – region przyciągający narciarzy i wielbicieli pieszych wędrówek.

 

HISTORIA

Początki Wrocławia sięgają X wieku, kiedy czeski książę Wratysław założył w tym miejscu gród, w dogodnym do przeprawy miejscu na Odrze, na skrzyżowaniu ważnych szlaków komunikacyjnych. Około 990 roku miasto przeszło pod władanie Piastów. W 1000 roku zostało tutaj ustanowione biskupstwo rzymskokatolickie. Po najeździe tatarskim miasto zostało przeniesione na lewy brzeg Odry i uzyskało układ ulic, który zachował się do dnia dzisiejszego.

W okresie rozbicia dzielnicowego Wrocław był przez krótki czas stolicą samodzielnego Księstwa Śląskiego, wcielonego później przez Czechy (praktycznie w 1335 roku, formalnie w 1348). Pod panowaniem Luksemburczyków miasto rozbudowało się i stało się istotnym ośrodkiem handlu i rzemiosła. Utrzymywało także silne związki gospodarcze i kulturowe z Polską.

Śmierć króla czeskiego w 1526 roku położyła kres pokojowemu współistnieniu społeczności polskiej, czeskiej i niemieckiej. Wtedy to Wrocław znalazł się pod panowaniem Habsburgów, austriackiej dynastii ostro występującej przeciw ruchom protestanckim, zyskującym rosnącą popularność wśród Czechów. W czasie wojny trzydziestoletniej Wrocław został dotkliwie zniszczony. Po wojnie Habsburgowie podejmowali próby rekatolizacji miasta, a także prowadzili politykę germanizacjną, która była kontynuowana po włączeniu Wrocławia do Prus w XIX wieku (w wyniku wojny austriacko-pruskiej).

To wówczas został on przemianowany na Breslau i stał się drugim najważniejszym miastem pruskim po Berlinie, istotnym ośrodkiem administracyjnym i przemysłowym (rozwijał się zwłaszcza przemysł maszynowy). Począwszy od otwarcia pierwszego odcinka kolei żelaznej, miasto zyskało na znaczeniu jako ważny węzeł komunikacyjny. Po I wojnie światowej Wrocław pozostał w granicach Niemiec. Urodziło się tu lub było związanych z tutejszym uniwersytetem aż dziesięciu zdobywców Nagrody Nobla niemieckiego pochodzenia (9 naukowców oraz 1 pisarz). Breslau zapisał się na kartach historii tym, że podczas II wojny światowej przez ponad 3 miesiące stawiał opór Armii Czerwonej (dłużej niż Berlin). W wyniku walk ponad połowa miasta została zrównana z ziemią.

Po wojnie Wrocław powrócił do Polski. Ludność pochodzenia niemieckiego opuściła miasto, a ich miejsce zajęli Polacy z Kresów, przede wszystkim ze Lwowa. Rozpoczęła się również odbudowa miasta, zakończona ostatecznie w latach 80. W 1997 roku miasto nawiedziła katastrofalna powódź, która spowodowała znaczne zniszczenia również w najstarszej części miasta. Obecnie jej skutki są już praktycznie niewidoczne.

STRONY HOTELI I MIAST:

to top
Ready for your next adventure?
Poland is waiting!
Subscribe to our newsletter
for the latest travel inspiration, tips, and offers.
Book any of our selected tours for at least 4 people and enjoy a fantastic discount for each participant!