Kurorty nad Bałtykiem są bardzo popularne zarówno wśród Polaków jak i obcokrajowców. Co roku leczniczy jod morski przyciąga w te rejony rzesze turystów. Władysławowo znane jest nie tylko ze zdrowotnych właściwości tego pierwiastka, ale także z licznych lokalnych zabytków. Port rybacki, latarnia morska na Przylądku Rozewie oraz Hallerówka stanowią jedynie niewielki procent wszystkich wspaniałych miejsc we Władysławowie.
Władysławowo jest jednym z najpopularniejszych kurortów nad Bałtykiem. Nie można się tu nudzić – miasto zapewnia mnóstwo atrakcji zarówno dla osób lubiących aktywny wypoczynek, jak i dla biernych wczasowiczów. Wszyscy na pewno docenią piękno długich piaszczystych plaż we Władysławowie. Latem, znajduje się tu siedziba lokalnego Radia Władek.
Fanom sportu z pewnością przypadnie do gustu fakt, że we Władysławowie Cetniewie działa Ośrodek Przygotowań Olimpijskich. Można tu znaleźć liczne korty tenisowe, hale sportowe, basen, siłownię oraz wypożyczalnię sprzętu sportowego. Inną atrakcją w tej dzielnicy miasta jest Aleja Gwiazd Sportu. Od 2000 roku można tu podziwiać mosiężne gwiazdy najwybitniejszych polskich sportowców i trenerów. Jest to jedyne takie miejsce w Polsce, dlatego każdy będąc we Władysławowie powinien je zobaczyć.
Aktywni turyści mogą także trenować żeglarstwo, windsurfing i kite surfing. Profesjonalnie przygotowani instruktorzy przeszkolą dzieci i dorosłych i nauczą ich wszystkich technik sportów wodnych. Poza tym, dużą popularnością cieszy się także jazda konna.
Jeśli chodzi o warte zobaczenia miejsca, Władysławowo może się poszczycić znaczną liczbą zabytków. Najbardziej polecanymi z nich są: port z 1938 roku – baza dla kutrów rybackich i jachtów, Kościół pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP – świątynia uważana za „perłę architektoniczną” z lat 60-tych XX wieku, przylądek Rozewie wraz z latarnią morską, której blaski świetlne widoczne są z odległości 23 mil morskich, wieża Domu Rybaka – doskonały punkt widokowy na panoramę miasta, morze oraz półwysep helski, Hallerówka – dawne miejsce zamieszkania generała Hallera oraz rezerwat przyrody Słone Łąki.
Warto odwiedzić Władysławowo latem. Oferta miasta jest tak szeroka, że każdy na pewno znajdzie tu coś dla siebie.
Władysławowo zajmuje stosunkowo mały obszar, o całkowitej powierzchni 38 km2 i zamieszkuje je jedynie 14,782 mieszkańców. Jednakże, liczba ludności w sezonie letnim jest znacznie większa. Wilgotny klimat i woda morska bogata w jod przyciągają tu co roku tysiące turystów.
To położone na półwyspie helskim miasto może się poszczycić pięknymi piaszczystymi plażami. Miłośnicy natury będą mieli szansę podziwiać nie tylko urozmaiconą linię wybrzeża, ale również rzadkie okazy fauny i flory w Nadmorskim Parku Krajobrazowym, w obrębie którego położone jest Władysławowo.
Miejscowość ta sąsiaduje z kurortami: Chłapowo, Chałupy, Jastrzębia Góra i Karwia co jest również niewątpliwą zaletą tego miejsca. Jeśli chodzi natomiast o słynne Trójmiasto, jest ono oddalone od Władysławowa o 30 km. Mimo to, łatwo się tam dostać samochodem, pociągiem, autobusem, a ostatnio także wodolotem przez Hel bądź Jastarnię.
Pierwsze wzmianki o kurorcie pochodzą z XII i XIV w., jednak dopiero w XX stuleciu Władysławowo oficjalnie zaistniało na mapie. Historia powstania miasta jest silnie związana z Wielką Wsią – małą miejscowością rybacką oraz otaczającymi ją wioskami Cetniewo i Poczernino. W 1920 roku generał Józef Haller przybył do Wielkiej Wsi i odbył tu rejs po Bałtyku. Wtedy też odbyły się tzw. zaślubiny Polski z morzem – ceremonia, która miała symbolizować odzyskany przez państwo dostęp do Bałtyku. Jeden z oficerów Hallera, Henryk Bagiński, był tak zafascynowany pięknem tego obszaru, że postanowił zakupić tu 20 ha ziemi i nazwać nowo powstałą osadę Hallerowem. W 1938 roku wybudowano tu port rybacki, który na cześć króla Władysława IV Wazy został ochrzczony Władysławowem. W 1952 roku połączono ze sobą Wielką Wieś, Hallerowo i otaczające je wioski tworząc jedno niezależne miasto – Władysławowo. Miejscowość uzyskała prawa miejskie w 1963 roku, a dziesięć lat później nadano jej herb. Obecnie, Władysławowo jest słynnym kurortem nad morzem Bałtyckim, corocznie odwiedzanym przez tysiące turystów.