Centrum
Śródmieście to centrum miasta, obszar o wybitnych walorach historycznych i kulturalnych. Położony w środkowo-wschodniej części miasta, ograniczony odpływem Motławy i Martwą Wisłą, tętni życiem. Hotele w centrum należą do najczęściej wybieranych przez gości odwiedzających Gdańsk, ze względu na olbrzymią różnorodność oferty jak i z powodu licznych atrakcji w pobliżu. Symbole miasta takie jak Dwór Artusa czy Pomnik Poległych Stoczniowców sąsiadują tu z wieloma równie wyjątkowymi zabytkami. Odpowiedni hotel w Gdańsku i Śródmieściu łatwo znaleźć zarówno turystom, jak i gościom przybywającym do miasta w interesach. Noclegi w samym centrum tanio zarezerwujemy poza sezonem turystycznym, latem poziom cen jest wyższy, ale okazje też się zdarzają.
- Główne Miasto
Gotycka Bazylika Mariacka, największa ceglana świątynia na świecie góruje nad zabytkowym Głównym Miastem. To w tej części Gdańska znajdziemy liczne historyczne obiekty sakralne, bramy miejskie i baszty, kolorowe kupieckie i mieszczańskie kamienice, niektóre przekształcone w hotele. Gdańsk kojarzy się wielu z Długą i Długim Targiem, tworzącymi Trakt Królewski, który przemierzały kiedyś orszaki władców. Trudno dziś uwierzyć, że gdańska starówka mocno ucierpiała podczas II wojny światowej, gdyż została tak pieczołowicie odrestaurowana. Z uwagi na dużą liczbę odwiedzających, w okresie letnim warto zarezerwować hotel w Gdańsku z dużym wyprzedzeniem.
- Długie Ogrody i Ołowianka
Długie Ogrody w swojej ponad pięćsetletniej historii były dzielnicą rzemieślniczą, handlową i wojskową, by w naszych czasach pełnić funkcję mieszkaniowo-przemysłową. Z budynków leżących nad Motławą rozpościera się porywający widok na Długie Pobrzeże. W tej części Śródmieścia dominuje współczesna zabudowa, a gdańszczanie zostawiają na tutejszych parkingach samochody i udają się pieszo w kierunku Długiego Targu. Choć nie zachowało się tu wiele zabytków, to ze względu na bliskość Głównego Miasta podróżni chętnie wybierają położone tu hotele. Gdańsk, niegdyś jedno z najważniejszych miast hanzeatyckich przyciąga dziś rzesze turystów. Hotel na Ołowiance lub nad Motławą gwarantuje niezapomniane widoki.
- Stare Przedmieście
Stare Przedmieście w granicach Gdańska znalazło się już w XIV wieku. Jest to okolica rzadziej odwiedzana przez turystów, mimo że nie brakuje to zabytkowych fortyfikacji czy kościołów. Na Starym Przedmieściu mieści się Muzeum Narodowe z bezcennym tryptykiem “Sąd Ostateczny” Memlinga. Zbudowana po II wojnie światowej Trasa W-Z odseparowała Stare Przedmieście od zabytkowego Głównego Miasta i piesi nie zapuszczają się tu tłumnie. Odpowiedni dla siebie hotel znajdą tu osoby pragnące zwiedzać Gdańsk, a jednocześnie szukające tańszego zakwaterowania. Przyzwoity standard za niewygórowaną cenę oferują właśnie tutejsze hotele.
- Dolne Miasto
Dolne Miasto to fragment dzielnicy Śródmieście położony na południowy wschód od Głównego Miasta. Wyznaczają je Nowa Motława i Odpływ Motławy, a od północy ulica Ułańska. Zabudowa tej części Śródmieścia to w dużej mierze pochodzące z XIX wieku kamienice mieszkalne i obiekty przemysłowe. Niestety ich stan pozostawia wiele do życzenia, część budynków wymaga pilnej renowacji. Do najciekawszych zabytków należą fortyfikacje bastionowe otaczające Dolne Miasto od strony Odpływu Motławy. Bliskość atrakcji Głównego Miasta wpływa korzystnie na położone tu hotele. Gdańsk ożywia się w sezonie letnim, rezerwacji hotelu podczas Jarmarku Dominikańskiego warto dokonać z wyprzedzeniem.
- Stare Miasto
Stare Miasto, wbrew swojej nazwie, nie jest najstarszą częścią Gdańska, Sąsiaduje za to z Głównym Miastem, prawdziwym magnesem turystycznym. Oryginalna zabudowa Starego Miasta nie oparła się nawałnicy II wojny światowej, lecz mimo to wciąż można podziwiać tu prawdziwe perełki architektoniczne. W okolicy zabudowa historyczna miesza się ze współczesną, znajdziemy tu też liczne hotele. W Gdańsku inwestuje się ostatnio sporo, nowe hotele powstają jak grzyby po deszczu. Stare Miasto to wygodna lokalizacja zapewniająca nie tylko łatwy dostęp do zabytków, ale także bliskość dworca kolejowego i głównych arterii komunikacyjnych. Hotel w Gdańsku w tej dzielnicy będzie idealnym wyborem zarówno dla turystów jak i podróżujących służbowo. Lotnisko Rębiechowo dzieli od Starego Miasta dystans 15km, samochodem pokonamy tę trasę w pół godziny.
- Wyspa Spichrzów
Wyspa Spichrzów powstała w XVI wieku po przekopaniu kanału Nowej Motławy. Oryginalnie zabudowana spichlerzami, z których do naszych czasów przetrwała część z nich. W okresie największej świetności Gdańska spichlerzy było tu ponad 300, niektóre nazywano z dużym poczuciem humoru – Trupia Czaszka czy Czerwona Mysz. Hotel w Gdańsku w tej okolicy to dobre rozwiązanie dla osób chcących zwiedzić miasto, starówka jest dosłownie w zasięgu ręki i można do niej dotrzeć pieszo. Wyspa Spichrzów czeka jeszcze na swoje lepsze czasy, wiele budynków niszczeje od czasów wojny. Niemniej, z pewnością wkrótce rozpoczną się tu kolejne inwestycje, w tym nowe hotele. Gdańsk ma wciąż wiele niezagospodarowanych obszarów, Wyspa Spichrzów to jeden z nich.
Pas nadmorski
Gdańsk to nie tylko miasto z 1000-letnią historią, to także morze i piękne piaszczyste plaże ciągnące się kilometrami.
Szukającym ciszy i spokoju przypadnie do gustu spokojne, zielone Sobieszewo z rezerwatem przyrody Ptasi Raj, czy Stogi we wschodniej części miasta. Kąpieliska Brzeźno, Przymorze i Jelitkowio położone są między gdańską starówką a Sopotem. Przyciągają turystów zainteresowanych szeroką ofertą pobliskich restauracji, barów przy plaży i wypożyczalni sprzętu. Miłą niespodziankę sprawi rowerzystom kilkukilometrowa ścieżka nad samym morzem, zaczynająca się w Brzeźnie i prowadząca do molo w Sopocie. Mapa Gdańska wskazuje siedem strzeżonych kąpielisk: Gdańsk Sobieszewo, Gdańsk Orle, Stogi, Molo i Dom Zdrojowy Gdańsk Brzeźno, Jelitkowo i Klipper Jelitkowo. Hotele w Gdańsku nad morzem w sezonie letnim cieszą się sporym powodzeniem, dlatego nie warto czekać do ostatniej chwili i wybrać hotel z wyprzedzeniem.
- Jelitkowo
Jelitkowo to osiedle nadmorskie na północy Gdańska, leżące tuż przy granicy z Sopotem. O charakterze tego miejsca decydują piaszczyste plaże, zieleń, hotele i ośrodki wypoczynkowe oraz luźna zabudowa. Hotel w Gdańsku – Jelitkowie może znajdować się na samej plaży lub zaledwie kilka minut od niej.To doskonałe miejsce na wakacyjny pobyt. Za pokój z widokiem na morze trzeba będzie prawdopodobnie dopłacić ekstra, ale przeżycia mogą wynagrodzić ten wydatek. Warto ze sobą zabrać rower, od Sopotu przez Jelitkowo, aż do Brzeźna ciągnie się wzdłuż Zatoki Gdańskiej kilkukilometrowa ścieżka rowerowa.
- Sobieszewo
Hotele w Gdańsku – Sobieszewie znajdują się w cichej okolicy, tuż przy ujściu Wisły. By dostać się na plażę należy spacerem pokonać nadmorski pas zieleni. Szczególnie chętnie rezerwują tu hotele turyści, którzy odwiedzają Gdańsk latem. Sobieszewo to dawna wioska rybacko-letniskowa słynąca z szerokiej piaszczystej plaży i rezerwatu ptaków. Hotel w Sobieszewie to doskonały wybór na wakacje nad morzem, gdyż pozwala połączyć wypoczynek na łonie natury ze zwiedzaniem Gdańska. Do centrum miasta można dojechać komunikacją miejską w ciągu 30-40 minut.
- Brzeźno
Brzeźno jest jedną z nadmorskich dzielnic, z których znany jest Gdańsk. Hotel w tej dzielnicy pozwala podziwiać z okien piaszczyste plaże i Bałtyk, warto więc rozważyć tutejsze hotele. Gdańsk – Brzeźno oferuje także inne atrakcje, takie jak 130-metrowe molo oraz ścieżka rowerowa.
- Przymorze
Przymorze to osiedle mieszkaniowe położone w północnej części miasta, nad Zatoką Gdańską. Bloki mieszkalne z lat siedemdziesiątych dominują tu w zabudowie. Przymorze znane jest z najdłuższego w Polsce bloku nazywanego falowcem, liczącego aż 800 metrów długości. Hotele w Gdańsku w tej części miasta to rozsądna opcja dla tych, którzy pragną skorzystać ze wszystkich atrakcji Trójmiasta: pieszo można dostać się na plażę oraz do Oliwy, a łatwo i szybko dojechać do Głównego Miasta, Sopotu i Gdyni. Hotel w Gdańsku – Przymorzu będzie też nieco tańszy niż te położone w centrum.
- Stogi
Stogi otoczone są od wschodu i północy Lasem Miejskim, a od zachodu – łąkami. Ogranicza je Martwa Wisła od południa i Zatoka Gdańska od północy. Mimo tej pozornej izolacji, to osiedle o charakterze mieszkalnym położone jest w niewielkim oddaleniu od centrum. Latem dzielnica tętni życiem, a wszystko to za sprawą pięknej, piaszczystej plaży Stogi. Tuż przy smażalniach ryb i pętli tramwajowej plaża jest strzeżona, a na plażowiczów czekają prysznice i przebieralnie. Co ciekawe, podążając wzdłuż brzegu po około 15 minutowym spacerze natkniemy się na plażę naturystów. Komunikacją miejską można stąd szybko dojechać zarówno na Główne Miasto, jak i do Westerplatte, dzięki czemu niemałym zainteresowaniem cieszą się położone tu hotele. Gdańsk słynie z czystych plaż, ze względu na brak zabudowań w pasie nadmorskim, plaża w Stogach jest jedną z najbardziej urokliwych w Trójmieście.
Oliwa
Sielski klimat Oliwy jest dowodem na to, że Gdańsk kryje wiele niespodzianek, także poza ścisłym obszarem centrum. Użytkowana od XII wieku przez cystersów, dzielnica obfituje w zabytkowe wille i zadbane parki. Lokalizacja blisko morza i Sopotu to dodatkowy walor, który sprawia, że warto zdecydować się na tutejszy hotel. Dla osób szukających ciszy i wypoczynku oraz chcących zwiedzić katedrę i wysłuchać koncertu organowego, hotel w Gdańsku – Oliwie to doskonały wybór. Oliwa leży również stosunkowo blisko lotniska Rębiechowo.
Wrzeszcz
Wrzeszcz to jedna z ciekawszych części miasta. Niegdyś głównie dzielnica willowa w Gdańsku, to tu urodził się noblista Günter Grass. Spacerując po Wrzeszczu wciąż możemy natknąć się na stylowe wille, secesyjne i eklektyczne mieszczańskie kamienice. Studenckiego charakteru dzielnicy nadaje z kolei Politechnika Gdańska oraz liczne domy studenckie tu ulokowane. Hotel w Gdańsku – Wrzeszczu gwarantuje dobre połączenie z pozostałymi częściami miasta. Dzielnicę przecina bardzo ruchliwa i gwarna aleja Grunwaldzka. Zbaczając z Grunwaldzkiej znajdziemy urocze i spokojne tereny mieszkalne, w tym hotele. Gdańsk Wrzeszcz, dworzec i stacja szybkiej kolejki miejskiej umożliwia szybki transport zarówno do centrum Gdańska, jak i do Oliwy. Gdynia i Sopot są również łatwo osiągalne, dotrzemy tam koleją w kilkanaście minut.
Siedlce
Siedlce to osiedle mieszkaniowe położone w bezpośrednim sąsiedztwie Śródmieścia. Przedwojenna zabudowa drewniana, typowa dla Siedlec spłonęła pod koniec II wojny światowej. Ul. Kartuska zabudowana jest kamienicami z lat ‘50 stojącymi przy a dzielnica typowymi dla lat późniejszych blokowiskami. Hotele w Gdańsku w tej dzielnicy chętnie wybierane są przez osoby przybywające do Trójmiasta w interesach, przede wszystkim z uwagi na bliskość ciągów komunikacyjnych. Hotel w tej lokalizacji spełni również oczekiwania turystów, którzy szukają tańszej alternatywy dla hoteli w centrum Gdańska.
Suchanino
Suchanino to dzielnica mieszkalna, w której dominują blokowiska oraz osiedla domków jednorodzinnych. Hotele w Gdańsku – Suchaninie to zazwyczaj niewielkie obiekty średniej klasy, które za przystępną cenę oferują bliskość centrum i schludne, dobrze wyposażone pokoje. Na hotel w tej dzielnicy powinny zdecydować się osoby, które szukają niedrogiego noclegu w spokojnej okolicy. Na dworzec PKP Gdańsk Główny dotrzemy stąd bez trudu.
Młyniska – Stocznia
Od północnych krańców Starego Miasta, poprzez Młyniska i dzielnicę Letnica, aż po Nowy Port w krajobrazie Gdańska dominują tereny przemysłowe, przeplatane gdzieniegdzie osiedlami mieszkalnymi. Nad Młyniskami górują żurawie Stoczni Gdańskiej. Hotele w Gdańsku w tej okolicy to wygodne rozwiązanie dla osób służbowo związanych ze stocznią lub portem, pasażerów czekających na prom lub też, od niedawna – kibiców wybierających się na mecz na stadionie PGE Arena, sąsiadującej z Młyniskami. Hotel w tej okolicy może być również tanim rozwiązaniem dla turystów, dojazd tramwajem na Główne Miasto trwa jedynie kilka minut.
Rudniki
Rudniki to rozległa, ale słabo zaludniona dzielnica, nad którą dominują kominy Rafinerii Gdańskiej. Dzielnicę przecina ulica Elbląska, w pobliżu której zlokalizowane są niemal wszystkie znajdujące się tu hotele. Hotel w Gdańsku – Rudnikach to dobry wybór dla osób przybywających do miasta samochodem – łatwo tu zaparkować i blisko jest do trasy wylotowej w kierunku Warszawy.
Zaspa
Zaspa to dzielnica Gdańska położona w jego północnej części. Dominują tu bloki z wielkiej płyty, w jednym z nich mieszkał kiedyś Lech Wałęsa z rodziną. Hotel w Gdańsku w tej okolicy spodoba się osobom szukających niedrogiego zakwaterowania w rozsądnej odległości od centrum. Dodatkowym atutem tej dzielnicy jest bliskość morza i plaż w Brzeźnie czy Jelitkowie. Hotele na Zaspie znajdują się też stosunkowo blisko PGE Areny w dzielnicy Letnica.
Południe
Dzielnice położone na południu Gdańska, takie jak Chełm czy Orunia, zabudowane są głównie przez budynki mieszkalne, a w niektórych częściach przemysłowe. Hotele w Gdańsku w tej okolicy wybierane są często przez gości będących w Gdańsku przejazdem. Warto również rozważyć hotel w tej lokalizacji, jeżeli priorytetem jest atrakcyjna cena. Dojazd do centrum nie stanowi większego problemu.
Rynek hotelowy w Gdańsku
Pomimo dużej ilości obiektów noclegowych, w sezonie letnim hotele w Gdańsku borykają się z problemem braku wystarczającej liczby miejsc. Wakacyjny pobyt należy więc zaplanować z dużym wyprzedzeniem, pamiętając jednak, że stawki w hotelach latem mogą być wyższe niż ceny oferowane poza sezonem. Warto więc rozważyć nocleg w dzielnicach oddalonych od centrum, gdzie ceny również latem są dosyć przystępne lub w innych niż w Sopocie czy Gdyni, dokąd łatwo dojechać z centrum Gdańska.
Poza sezonem letnim zdecydowanie łatwiej o wymarzony nocleg – nawet hotele o wyższym standardzie często oferują atrakcyjne zniżki cenowe. Oferta hotelowa w Gdańsku jest obecnie bardzo szeroka, do wyboru są hotele w każdej kategorii, nie brakuje również luksusowych obiektów 4 i 5*.
Chociaż Gdańsk jest postrzegany jako miasto turystyczne, to równie często odwiedzane jest także przez gości biznesowych. Do bogatej oferty noclegowej miasta dołączają hotele skierowane do biznesu, proponujące dobrze wyposażone sale konferencyjne i szkoleniowe.