Barcin

Barcin to miasto w województwie kujawsko-pomorskim, położone 35 km od Bydgoszczy i 50 km od Torunia. To doskonałe miejsce na weekendowy wypad dla mieszkańców tych miast. Warto tu wybrać się na spacer po starówce i malowniczym traktem nad Notecią oraz wspiąć się na Górę Św. Wojciecha, z której roztacza się przepiękny widok na gminę i dolinę rzeki.

 

barcin

Barcin to nieduże, ale interesujące miasto. Nie ma tu zbyt wielu zabytków, lecz warto zobaczyć kościół pod wezwaniem św. Jakuba z 1901 roku oraz klasycystyczny dwór z XIX wieku. Ciekawym miejscem pod względem turystycznym jest także Góra św. Wojciecha, z której można podziwiać panoramę gminy i doliny Noteci.
Będąc tu warto również wybrać się na spacer traktem nad Notecią (zbudowanym dzięki unijnym dotacjom w 2012 roku).

Barcin to także doskonała baza wypadowa do pobliskiej, bogatej w zabytki i ciekawe miejsca Bydgoszczy.

 

GEOGRAFIA

Barcin to miasto gminne w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie żnińskim, nad rzeką Noteć. Miejscowość leży na skrzyżowaniu tras nr 254 (Brzoza – Wylatowo), nr 251 (Kaliska – Inowrocław) oraz tras lokalnych do Dąbrówki Barcińskiej i Mamlicza. Miasto zamieszkuje 9 000 osób.

 

HISTORIA

Pierwsze wzmianki o Barcinie pochodzą z 1390 roku, jednak prawdopodobnie miejscowość istniała znacznie wcześniej. W 1472 roku Barcin uzyskał przywilej targowo-jarmarkowy, a w 1541 roku otrzymał prawa miejskie. Do tego czasu był osadą wiejską. W 1560 roku miasto było ośrodkiem Braci Czeskich, którzy prowadzili tu szkołę.
W wyniku pierwszego rozbioru Polski, Barcin trafił pod panowanie pruskie i zaczął się prężnie rozwijać. Dynamiczny rozwój gminy był ściśle związany z odkryciem i eksploatacją kamienia wapiennego w pobliskich Bielawach w 1860 roku.
4 stycznia 1919 roku wybuchło Powstanie Wielkopolskie, w wyniku którego Barcin powrócił w granice Polski.
Podczas II Wojny Światowej mieszkańcy Barcina byli prześladowani i represjonowani przez hitlerowców. 21 stycznia 1945 roku miasto zostało wyzwolone spod okupacji.

STRONY HOTELI I MIAST:

to top