Barlinek

Niewielki Barlinek słynie nie tylko jako producent wysokiej jakości drewnianych desek podłogowych, ale również z malowniczego położenia wśród zielonych pagórków północno-zachodniej Polski. Miasteczko otacza wiele jezior, które dzięki licznym występującym w nich gatunkom ryb są prawdziwym rajem dla wędkarzy. Największym i najbardziej urokliwym z nich jest Jezioro Barlineckie.

 

o Barlinku

W tym typowo turystycznym miasteczku znajduje się wiele hoteli i pensjonatów, a także doskonałe restauracje i bary, serwujące specjały tradycyjnej polskiej kuchni. Większość turystów przybywa tu ze względu na świeże powietrze, dziewicze lasy i piękne okolice, ale Barlinek ma do zaoferowania znacznie więcej. W wiosennych i letnich miesiącach odbywają się tutaj liczne imprezy, a wśród nich: Jarmark Ceramiczny (w maju), wybory Królowej Puszczy Barlineckiej podczas „Dni Barlinka” (w czerwcu), Ogólnopolskie Regaty Źeglarskie, Lato Teatralne w sierpniu oraz Festiwal Szachowy im. Emanuela Laskera, szachowego mistrza świata, który urodził się w Barlinku. Dodatkowo w miasteczku są organizowane zawody wędkarskie, nie tylko latem, ale przez cały rok. Amatorzy myślistwa przeżyją niezapomniane chwile przemierzając lasy pełne zwierzyny i z pewnością nie powrócą z pustymi rękami.

W okolicy nie brakuje przyrodniczych atrakcji. Warto wybrać się do Barlinecko-Gorzowskiego Parku Krajobrazowego lub Drawskiego Parku Narodowego – jednego z najpiękniejszych, nieskażonych cywilizacją zakątków w Polsce. Można tu także odwiedzić megalityczne krypty i megality kamienne w pobliżu Przelewic oraz Rezerwat Ptaków w Słońsku, w którym rozpoznano ok. 245 gatunków.

 

GEOGRAFIA

Barlinek leży 82 km od Szczecina i 480 km na zachód od Warszawy, w południowej części województwa zachodniopomorskiego, w Powiecie Myśliborskim. Na obszarze o powierzchni 17 km2 mieszka ok. 14 000 osób.

Położone nad rzeką Płonią, na skraju rozległej Puszczy Barlineckiej, miasteczko należy do najczystszych ekologicznie miejscowości w Polsce. Jezioro Barlineckie, zajmujące 272 ha, zawdzięcza swą wysoką atrakcyjność kilku czynnikom, takim jak urozmaicona linia brzegowa, cztery wyspy, liczne zatoki i półwyspy, a także strome zbocza, które w niektórych miejscach otaczają taflę wody.

 

HISTORIA

Pierwsza wzmianka o miasteczku pojawiła się w akcie lokacyjnym z 25 stycznia 1278 r., podpisanym przez margrabiów Ottona V i Albrechta III. Dokument ten upoważniał Henryka Toytę do założenia miasta o nazwie „Nova Berlyn”. Zgodnie z XIII-wiecznymi założeniami architektonicznymi, „Nova Berlyn” powstało wokół dwóch głównych arterii, przeciętych poprzecznymi, wąskimi ulicami. W samym sercu miasteczka zbudowano rynek z centralnie usytuowanym ratuszem. Na wschód od rynku został wzniesiony kościół, który po raz pierwszy wymienia się w kronikach z 1298 r. „Nova Berlyn” otoczono ze wszystkich stron 7-metrowymi murami obronnymi. Średniowieczny układ ulic przetrwał do dnia dzisiejszego.

Miasteczko znajdowało się w regionie Neumark, który do pierwszej połowy XV w., kiedy to został sprzedany Krzyżakom, znajdował się na terenie Brandenburgii. Krzyżacy przejęli wszelkie dobra przynoszące dochody, łącznie z młynami, których w miasteczku i okolicy było w tamtym czasie bardzo wiele. Po zakończeniu wojny z Zakonem Krzyżackim, osada stała się krzyżackim miastem i jako taka była wielokrotnie grabione przez siły zbrojne Polaków i Pomorzan.

W kolejnych stuleciach miasteczko padało ofiarą licznych pożarów i najazdów. Począwszy od drugiej połowy XIX w., zaczęło się prężnie rozwijać. W 1852 r. ostatni wielki pożar strawił część Starego Miasta, wieżę kościelną oraz ratusz na rynku, stojący tam od średniowiecza. Nie odbudowano go, na jego miejscu w 1912 r. została umieszczona fontanna z figurą dziewczyny atakowanej przez gąsiora.

Barlinek słynie jako miejsce urodzenia Emanuela Laskera, drugiego szachowego mistrza świata w latach 1894-1921, a także wybitnego matematyka i filozofa. Lasker przyszedł na świat 24 grudnia 1868 r. przy ul. Chmielnej 7.

Na przełomie XIX i XX w. Barlinek zyskał renomę jako ośrodek wypoczynkowy i uzdrowiskowy. Był to okres wielkiego rozkwitu miasteczka.

W czasie drugiej wojny światowej Barlinek uległ poważnym zniszczeniom, szczególnie ucierpiał rynek, jednak po wyzwoleniu miasteczko zostało pieczołowicie odbudowane. Na szczęście niektóre zabytki przetrwały działania wojenne niemal bez szwanku. Po wojnie Barlinek wraz ze wschodnią częścią Brandenburgii znalazł się w granicach Polski.

STRONY HOTELI I MIAST:

to top
Ready for your next adventure?
Poland is waiting!
Subscribe to our newsletter
for the latest travel inspiration, tips, and offers.
Book any of our selected tours for at least 4 people and enjoy a fantastic discount for each participant!