Biała Podlaska

Biała Podlaska to piękne miasto w województwie lubelskim. Ze względu na mnogość zabytków miejscowość przyciąga szczególnie miłośników historii i zwiedzania. Ponadto, położenie niedaleko granicy z Białorusią czyni miasto doskonałym punktem wypadowym do naszego wschodniego sąsiada.

 

o Białej Podlaskiej

Biała Podlaska słynie z wielu zabytków. Do najciekawszych należą: zespół pałacowo-parkowy Radziwiłłów z XVII wieku, kościół pod wezwaniem św. Anny z 1572 roku, cmentarz żydowski z XVIII wieku, późnobarokowy pobazyliański kościół Narodzenia NMP z połowy XVIII wieku i Akademia Bialska z 1628 roku (obecnie budynek I LO im. J.I. Kraszewskiego).
W mieście działa wiele zespołów ludowych, kultywujących podlaską kulturę, m.in. zespół chóralny, zespół taneczny i kapela ludowa. Biała Podlaska jest także znanym ośrodkiem garncarskim. Współcześnie pracujący Kazimierz i Ludwik Rogowscy słyną z wyrobu ceramiki siwej tzw. siwaków. W mieście działa również Fundacja Kreacja – Magia Rąk zajmująca się promocją rękodzieła w regionie.
Biała Podlaska słynie również z organizacji imprez cyklicznych. Do najciekawszych należą: Dni Białej Podlaskiej i Pożegnanie wakacji.

 

GEOGRAFIA

Biała Podlaska to miasto na prawach powiatu we wschodniej Polsce, w województwie lubelskim. Miejscowość jest położona na pograniczu Niziny Południowopodlaskiej i Polesia Zachodniego, nad rzeką Krzną – lewym dopływem Bugu. Przez miasto przepływają jeszcze dwie mniejsze rzeki – Klukówka i Rudka.
Biała Podlaska to ważny węzeł komunikacyjny. Poza komunikacją autobusową w obrębie miasta (8 linii stałych i dwie weekendowe), posiada ona dworzec autobusowy, z którego kursują prywatne mikrobusy do Warszawy, Lublina, Terespola, Parczewa, Białegostoku Konstantynowa i Janowa Podlaskiego.
Przez Białą Podlaską przechodzą drogi wojewódzkie nr 811 i 812 oraz autostrada A2 (Terespol-Świecko).

 

HISTORIA

Biała Podlaska była po raz pierwszy wzmiankowana w dokumentach z 1345 roku. Prawdopodobnie jej założycielem był Piotr Janowicz przydomek „Biały” – wojewoda trocki i hetman Wielkiego Księstwa Litewskiego, w obrębie którego znajdowała się wówczas miejscowość. W 1569 roku miasto przeszło we władanie rodu Radziwiłłów i w jego rękach pozostawało przez dwa i pół wieku. Dla Białej Podlaskiej był to okres szybkiego rozwoju. W 1622 wzniesiono fortecę i zamek, a w 1628 Akademię Bialską (od 1633 filia Akademii Krakowskiej).
W latach 1655-1660 miasto zostało znacznie zniszczone przez Szwedów, jednak za sprawą Michała Radziwiłła i jego żony Katarzyny szybko podniosło się z upadku. W 1670 Michał Kazimierz Radziwiłł nadał miastu prawo magdeburskie oraz herb. Ostatnim spadkobiercą Radziwiłłów był Dominik – pułkownik wojska polskiego. Umarł on we Francji 11 listopada 1813.
Po panowaniu Radziwiłłów, kolejny szybki rozwój miasta nastąpił w okresie międzywojennym. Powstała wówczas fabryka Raabego, elektrownia miejska i Podlaska Wytwórnia Samolotów (PWS), która produkowała samoloty wojskowe zarówno licencyjne, jak i własnej konstrukcji. Majątek PWS został rozgrabiony przez okupantów radzieckich po 17 września 1939 roku.
W 1944 Biała Podlaska została zdobyta przez Armię Czerwoną i przez współdziałających z nią żołnierzy Armii Krajowej.

STRONY HOTELI I MIAST:

to top
Ready for your next adventure?
Poland is waiting!
Subscribe to our newsletter
for the latest travel inspiration, tips, and offers.
Book any of our selected tours for at least 4 people and enjoy a fantastic discount for each participant!