Bogatynia to miasto w województwie dolnośląskim, niedaleko Zgorzelca. Miejscowość jest ciekawym ośrodkiem kulturalnym. Organizowane tu majowe „Karbonalia” oraz Turniej Łgarzy co roku przyciągają wielu turystów.
Bogatynia obfituje w zabytki. Będąc tu warto zobaczyć historyczny układ urbanistyczny miasta z końca XVIII wieku, dom ludowy „Sztacheta”, zespół kościoła parafialnego wybudowany w latach 60-tych XIX wieku, niegdysiejszy kościół ewangelicki (obecnie parafia rzymsko-katolicka pod wezwaniem świętych Piotra i Pawła) z XVIII wieku oraz zespół pałacowy i folwarczny Markocice z przełomu XVIII i XIX wieku.
Bogatynia to także ośrodek kulturalny. Od kilkudziesięciu lat odbywa się tu ogólnopolski Turniej Łgarzy im. Koziołka Matołka. Jest to jedyny w swoim rodzaju konkurs, na którym zawodnicy starają się przedstawić najbardziej absurdalne bądź najbardziej wiarygodne kłamstwo. Dodatkowo od niedawna odbywa się tu festyn majowy zwany „Karbonaliami”.
Bogatynia to miasto w południowo-zachodniej Polsce, w województwie dolnośląskim, w powiecie zgorzeleckim. Miejscowość leży w Kotlinie Turoszowskiej, ograniczonej od południa Granicznym Wierchem (616 m n.p.m.), a od północy Wyniosłością Działoszyńską (340 m n.p.m.). Powierzchnia miasta wynosi około 60 km², a liczba jego mieszkańców to 18 894.
Bogatynia jest jedną z najbogatszych gmin w Polsce. Na jej terenie znajdują się Kopalnia Węgla Brunatnego Turów oraz Elektrownia Turów, które zatrudniają około 5,5 tysiąca osób.
Bogatynia została założona w XIII wieku jako osada łużycka Richnow. Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z 1262 roku. Od tego czasu aż do XVII wieku osada pozostawała pod rządami czeskimi.
Dzięki swojej dogodnej lokalizacji na szlaku handlowym pomiędzy Dreznem i Świdnicą Bogatynia rozwijała się wyjątkowo szybko. Niestety jednak w 1430 roku rozwój został zahamowany, a sama miejscowość doszczętnie zniszczona przez wojska husyckie.
W 1635 roku Bogatynia wraz z całymi Łużycami została przejęta przez Saksonię. W tym czasie ponownie nastąpił rozwój miasta. Wieś rozkwitała jako ośrodek tkactwa i rzemiosła – w XVIII wieku dzięki tkactwu chałupniczemu była już bogatym ośrodkiem.
Do końca II wojny światowej Bogatynia należała do saksońskiego okręgu Zittau. Rozwinął się tu przemysł lekki i wydobycie węgla brunatnego. W 1945 miejscowość włączono do Polski, a niemiecką ludność wysiedlono na zachód. Początkowo miasto nosiło nazwę Rychwałd, jednak szybko zmieniono ją na formę Bogatynia.
W 2010 roku, wskutek drugiej wielkiej powodzi w Polsce, Bogatynia została całkowicie zalana i zniszczona.