Bolesławiec

Bolesławiec jest jednym z najbardziej malowniczych miast Dolnego Śląska oraz znaczącym ośrodkiem przemysłowym i usługowym. Choć miasto wita gości przez cały rok, najlepszą porą na wizytę jest koniec maja, kiedy odbywa się Święto Bolesławca z licznymi koncertami, kabaretami, wystawami i wydarzeniami sportowymi. Od wieków miasto szczyci się pięknymi wyrobami ceramicznymi, które są wytwarzane i zdobione ręcznie.

 

o Bolesławcu

Centrum Bolesławca stanowi Stare Miasto z zabytkowymi kamieniczkami w stylu barokowym i renesansowym. Koniecznie trzeba zobaczyć budynek ratusza, który został odbudowany po zniszczeniach w 1522 r. Budynek przechodził także późniejsze przebudowy – ostatnia miała miejsce w 1776 r.

Inną budowlą wartą wzmianki jest XV-wieczny Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, ozdobiony barokowymi rzeźbami. Wnętrza kościoła zaprojektował włoski malarz i rzeźbiarz Giulio Simonetti.

Wyroby ceramiczne, produkowane w Bolesławcu od wieków, dekoruje się za pomocą specjalnej techniki stempelkowej. Każde naczynie jest produkowane z białej gliny i pokrywane bezołowiową emalią. Co roku, w przedostatni weekend sierpnia na miejskim rynku obchodzone jest Bolesławieckie Święto Ceramiki, służące prezentacji oraz sprzedaży wyrobów ceramicznych i materiałów budowlanych. W ramach Święta odbywa się wiele imprez, m.in. warsztaty ceramiki i rzeźbiarstwa organizowane przez Związek Polskich Artystów. Liczne sklepy sprzedające wyroby oferują niezwykle bogaty wybór tradycyjnie zdobionych naczyń o najrozmaitszych kształtach.

 

GEOGRAFIA

To niewielkie miasto znajduje się w południowo-zachodniej części Polski i w północno-zachodniej części Dolnego Śląska. Leży zaledwie 40 km od granicy polsko-niemieckiej (przejście graniczne w Zgorzelcu), 250 km od Pragi i 570 km od Warszawy, na przecięciu ważnych szlaków komunikacyjnych.

Całkowita powierzchnia Bolesławca wynosi 22,81 km2. Wysokość nad poziomem morza waha się od 170 m na dnie doliny rzeki Bóbr do 240 m na południowym skraju miasta. Na północ od Bolesławca rozciągają się Bory Dolnośląskie. Z miasta łatwo dotrzeć do znanych miejscowości wypoczynkowych w Karkonoszach i Górach Izerskich.

 

HISTORIA

Początki Bolesławca sięgają roku 1202. Wtedy właśnie plemię Bobrzan założyło osadę na brzegach rzeki, którą upodobały sobie bobry. Bobrzanie wyłamali się z większej grupy zwanej plemieniem Lechickim, skupiającej również inne niewielkie grupy (z czasem wszystkie te grupy połączyły się pod nazwą Polanie). Pierwsza wzmianka o Bolesławcu w dokumentach historycznych pochodzi także z 1202 r. To oznacza, że osada nad Bobrem była jedną z najwcześniejszych na całym terenie obecnej Polski.

W 1392 r. Bolesławiec stał się własnością Królestwa Czech. W wyniku wojen husyckich w 1492 r. miasto uległo poważnemu zniszczeniu. W 1526 r. Dynastia Habsburgów przyłączyła do swojej monarchii Koronę Czeską, w tym również Bolesławiec, zwany w tamtym czasie Bunzlau. W 1742 r. miasto dostało się pod kontrolę Prus, a dopiero w 1945 r. w wyniku postanowienia Konferencji w Poczdamie zostało przyznane Polsce.

STRONY HOTELI I MIAST:

to top