Brok

Około 90 km na północny-wschód od Warszawy leży małe miasteczko Brok, otoczone rozległymi lasami. Jest to jedna z najmniejszych miejscowości w Europie, szczycących się prawami miejskimi. Piękne okolice i spokojna atmosfera Broku tworzą dobre warunki, by spędzić tu relaksujące wakacje.

 

o Broku

Niecałe 2 tysiące mieszkańców, brak przemysłu i zielone tereny wokół sprawiają, że Brok to przede wszystkim miejscowość letniskowa. Do nielicznych, niemniej interesujących zabytków miasteczka należą gotycki kościół z renesansowymi elementami pod wezwaniem św. Andrzeja Apostoła, pochodzący z XVI wieku, oraz zabytkowy ratusz.

Do największych walorów Broku należy położenie w sercu Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego, jednego z największych w Polsce. W jego granicach znajduje się Puszcza Biała, położona nieopodal Broku, a także 13 rezerwatów przyrody. Rozległe tereny leśne oraz oznaczone szlaki w pobliżu miasta stwarzają sprzyjające warunki do pieszych wędrówek i jazdy na rowerze. Można także wybrać się na spływ łódką po Bugu.

 

GEOGRAFIA

Brok leży w granicach województwa mazowieckiego. Jego nazwa pochodzi od rzeki Brok, przepływającej obok, i wpadającej do Bugu. Samo miasteczko położone jest na wysokim brzegu Bugu, skąd rozciąga się malowniczy widok na zakola rzeki.

 

HISTORIA

Po raz pierwszy wzmiankowany w 1233, prawa miejskie otrzymał w 1501 z rąk biskupów płockich. W owym czasie Płock był głównym miastem Mazowsza, a Brok przez długi czas stanowił nawet siedzibę biskupów. Jeden z nich, Henryk Firley, na początku XVII wieku wybudował w mieście zamek, który niestety nie dotrwał do obecnych czasów. Po pożarze, rozbiórce i latach zaniedbania, pozostała dziś tylko część wieży zamkowej.

Brok zawdzięczał intensywny rozwój, który zaczął się w średniowieczu, przede wszystkim położeniu przy wodnym szlaku handlowym, wiodącym znad Bałtyku do Morza Czarnego. Stopniowo Brok wyrósł na jedno ze znaczniejszych miast Mazowsza. Swoją pozycję zaczął tracić po wojnach szwedzko-polskich. W wieku XIX władze rosyjskie pozbawiły Brok statusu miasta, co z jednej strony było spowodowane właśnie upadkiem ekonomicznym, a z drugiej stanowiło karę za poparcie powstania styczniowego.

Ponowne zmiany przyniósł początek XX wieku, kiedy lekarze odkryli lecznicze walory tutejszego klimatu. Do najbardziej znanych zwolenników i propagatorów Broka jako letniska należał profesor Tadeusz Wiktor Janiszewski, pierwszy minister zdrowia przedwojennej Polski. W okresie międzywojnia miasto stało się popularnym kurortem, który w miesiącach letnich potrafił podwajać swoją liczbę. Mimo poważnych zniszczeń, które przyniosła II wojna światowa, Brok pozostał miejscowością wypoczynkową i do pewnego stopnia odzykał popularność.

STRONY HOTELI I MIAST:

to top
Ready for your next adventure?
Poland is waiting!
Subscribe to our newsletter
for the latest travel inspiration, tips, and offers.
Book any of our selected tours for at least 4 people and enjoy a fantastic discount for each participant!