Cekanowo

Cekanowo jest małą wioską niedaleko Płocka. Miejscowość to doskonała destynacja dla osób spragnionych odpoczynku i relaksu w harmonii z naturą, z dala od wielkomiejskiego gwaru i zgiełku. To także świetny punkt wypadowy do pobliskich większych miejscowości, m.in. Wyszogrodu.

 

cekanowo

Cekanowo to mała wioska w powiecie płockim. Miejscowość sama w sobie nie może poszczycić się wieloma zabytkami, jednak będzie świetnym punktem wypadowym do okolicznych większych miejscowości, np. stolicy powiatu – Płocka lub Wyszogrodu. Płock oferuje zwiedzającym wiele ciekawych atrakcji i zabytków. Te szczególnie warte zobaczenia to Bazylika katedralna z 1144 roku, zamek książęcy z XIV wieku przebudowany później na opactwo benedyktynów oraz Stare Miasto z ulicami Tumską i Grodzką.
Będąc w Cekanowie warto również odwiedzić oddalony o około 30 km Wyszogród, a w nim Kościół Św. Trójcy z XVIII wieku, Kościół Matki Boskiej Anielskiej i cmentarz żydowski z XV wieku oraz dwa mosty na rzece Wiśle.

 

GEOGRAFIA

Cekanowo to mała wieś w województwie mazowieckim, powiecie płockim, gminie Słupno. Miejscowość zamieszkuje około 650 osób.

 

HISTORIA

Tereny gminy Słupno od zawsze były atrakcyjne osadniczo. Pierwsze wzmianki na temat Słupna pochodzą z XII stulecia, ale prawdopodobnie osadnicy przybyli tu już w VI wieku.
II wojna światowa nie oszczędziła mieszkańców gminy Słupno. Od 28 listopada 1940 do 1941 Niemcy więzili tu arcybiskupa Antoniego Juliana Nowowiejskiego i biskupa Leona Wetmańskiego, którzy zostali następnie wywiezieni do obozu pracy przymusowej Soldau (KL) w Działdowie, gdzie zginęli. W sierpniu 1942 roku natomiast hitlerowcy bestialsko zamordowali 25 mieszkańców Słupna i okolic.
Po wojnie rozpoczęła się industrializacja Płocka. Wybudowano wtedy wielkie zakłady rafineryjno – petrochemiczne, a w okolicach Cekanowa powstał ogromny park zbiorników (PERN „Przyjaźń”), magazynujący ropę naftową.

STRONY HOTELI I MIAST:

to top