Cieszyn

To niewielkie miasto położone przy granicy polsko-czeskiej to prawdziwa mieszanka kulturowa niespotykana nigdzie indziej w Polsce. W ciągu swojej długiej historii Cieszyn był związany ze Śląskiem Cieszyńskim, Czechami i Morawami oraz Austrią,Węgrami i Niemcami. Przeszłość miasta jest równie skomplikowana i fascynująca, jak bogata historia Śląska i Księstwa Cieszyńskiego. Współczesny Cieszyn, podzielony na dwie części – polską i czeską, słynie z pięknego rynku o iście praskiej atmosferze, odbywającego się tutaj Letniego Festiwalu Filmowego, popularnego wafelka „Prince Polo” oraz ze swojego własnego kwiatu – cieszynianki.

 

o Cieszynie

Odwiedzając to urocze miasteczko, można zapomnieć o upływie czasu. W tutejszych murach zaklęta jest tysiącletnia historia miasta, której początki sięgają czasów trzech braci, Bolka, Leszka i Cieszka. Podania głoszą, że przybyli oni na tę ziemię w 810 roku i odkrywszy źródło, postanowili osiedlić się nad rzeką Olzą. Gród zaś ochrzcili Cieszynem od słowa „cieszym się”. Aby upamiętnić legendarnych założycieli miasta, jego mieszkańcy wybudowali studnię, zwaną Studnią Trzech Braci. Nie jest to jednak jedyne miejsce w Cieszynie, które zaprasza nas do wyprawy w przeszłość.

Ulica Głęboka, handlowe centrum miasta, powstała już w końcu XV wieku. Z zabytkowej zabudowy Cieszyna na szczególną uwagę zasługują także rotunda św. Mikołaja na Wzgórzu Zamkowym, gotycki kościół św. Marii Magdaleny, wieża zamkowa z XIV wieku, kamienice na cieszyńskim rynku, ratusz i Bracki Browar Zamkowy. Na obecny kształt miasta duży wpływ miały również sąsiednie narody, czego pozostałościami są austriackie elementy architektoniczne na starówce, stary i nowy cmentarz żydowski, pałac Habsburgów i ewangelicko-augsburski Kościół Jezusowy. Warto także wybrać się do Muzeum Śląska Cieszyńskiego, najstarszego muzeum na ziemiach polskich, mieszczącego się w pałacu Laryszów.

Ciekawe propozycje czekają również na zwolenników wypoczynku na świeżym powietrzu. Mają oni do wyboru kilka szlaków prowadzących przez rezerwat Lasek Miejski nad Puńcówką oraz rezerwat Kopce, położony na północno-zachodnim krańcu Pogórza Cieszyńskiego. Krajobraz zdominowany jest przez grunty uprawne i nieduże połacie leśne. Warto wybrać się także na spacer brzegiem Olzy (po polskiej stronie ma długość jedynie 16 km).

Liczne imprezy kulturalne, niezależnie od pory roku, przyciągają tutaj rzesze miłośników dobrej rozrywki. Amatorom kina i teatru polecamy Filmowy Przegląd „Kino na granicy” (kwiecień) oraz Festiwal Teatralny „Bez granic” (maj). Wśród ważniejszych wydarzeń muzycznych należy wymienić Festiwal Viva il Canto (sierpień), Dekadę muzyki organowej, chóralnej i kameralnej (październik) oraz Cieszyński Festiwal Jazzowy (listopad). Z kolei na wielbicieli rozgrywek sportowych czekają zawody narciarskie (slalom gigant – styczeń), mistrzostwa w tenisie ziemnym (czerwiec) oraz wiele, wiele innych.

 

GEOGRAFIA

Cieszyn, jedno z najstarszych miast w kraju, położony jest w województwie śląskim, nad rzeką Olzą. Miejscowość została podzielona na dwie części, z czego część znajdująca się po stronie czeskiej, na lewym brzegu rzeki, nosi nazwę Český Těšín. Zlokalizowane jest tu największe przejście graniczne w południowej Polsce. Miasta te wspólnie stanowią stolicę Euroregionu Śląsk Cieszyński.

 

HISTORIA

Cieszyn powstał w X wieku jako gród broniący południowej granicy Polski. Od ok. 1290 roku stał się stolicą niezależnego Księstwa Cieszyńskiego, regionu, który następnie został nazwany Śląskiem Cieszyńskim. W XVI wieku miasto pełniło rolę ważnego ośrodka handlowego, a także ostoi ruchu reformatorskiego. Po I wojnie światowej Śląsk Cieszyński stał się terytorium spornym między Polską i Czechosłowacją. Po rozstrzygnięciu kwestii granic przez Radę Ambasadorów Czechosłowacja zyskała zachodnie tereny i część stolicy Księstwa (Český Těšín), podczas gdy Polska otrzymała wschodnie tereny i resztę miasta. W 1938 wojska polskie zajęły czeski Cieszyn. Wkrótce miasto znalazło się pod okupacją niemiecką i zostało przemianowane na Teschen. Granice z 1920 roku przywrócono dopiero w 1945 roku.

STRONY HOTELI I MIAST:

to top