Dąbrowa Górnicza

Dąbrowa Górnicza to miasto w południowej Polsce, w województwie śląskim. Miejscowość jest jednym z większych ośrodków przemysłowych na Śląsku. Działa tu m.in. największa w Polsce huta stali ArcelorMittal. Dąbrowa Górnicza to jednak nie tylko typowo śląskie fabryczne miasto. Miejscowość może poszczycić się wieloma ciekawymi zabytkami, dlatego jest szczególnie upodobana przez miłośników historii.

 

dąbrowa Górnicza

Dąbrowa Górnicza to miasto pełne zabytków. Będąc tu warto w szczególności odwiedzić: Bazylikę Najświętszej Maryi Panny Anielskiej z lat 70-tych XIX wieku, Pałac Kultury Zagłębia, Kościół św. Barbary, Pałacyk Dezona w Parku Śródmiejskim oraz Bazylikę Najświętszego Serca Pana Jezusa.
Dąbrowa Górnicza stanowi również doskonały punkt wypadowy do innych ciekawych i obfitujących w atrakcje miast na Śląsku, m.in. Katowic, Sosnowca, Mysłowic i Chorzowa.
W mieście działa największa w Polsce huta stali: ArcelorMittal Poland, czyli dawna Huta Katowice.

 

GEOGRAFIA

Dąbrowa Górnicza to miejscowość w województwie śląskim, położona na Wyżynie Śląskiej, nad Czarną Przemszą i Białą Przemszą. Jest to największe pod względem powierzchni miasto województwa i największy ośrodek przemysłowy Zagłębia Dąbrowskiego. Populacja Dąbrowy Górniczej wynosi około 125 tysięcy.
Miejscowość jest ważnym węzłem transportowym. Przez jej terytorium przebiegają aż trzy drogi krajowe (droga ekspresowa S1, nr 86 i 94) oraz wojewódzkie (790, 796 i 910). Dobrze rozwinięta jest też sieć kolejowa. W mieście znajduje się aż 9 stacji kolejowych na liniach: Warszawa – Częstochowa – Katowice, Katowice – Kielce oraz Dąbrowa Górnicza Ząbkowice – Kraków.
Do Dąbrowy Górniczej można się łatwo dostać również samolotem. W odległości ok. 11 km od granicy miasta znajduje się bowiem Międzynarodowy Port Lotniczy „Katowice”, do którego dojazd zapewnia droga ekspresowa S1.

 

HISTORIA

W 1799 roku powstała pierwsza znana mapa tych okolic, z której wynika, że obecna Dąbrowa Górnicza wyrosła z osady „Stara Dąbrowa”. We wsi tej znajdowała się karczma starościńska, kuźnia, studnia i kapliczka. Na terenie Dąbrowy odkryto pod koniec XVIII w. jeden z najgrubszych na świecie pokładów węglowych, nazwany później „redeńskim” (od nazwiska dyrektora górnictwa w rządzie pruskim – hr. Fryderyka Wilhelma Redena).
W 1815 roku Dąbrowa została włączona do Królestwa Polskiego. Pięć lat później przy kopalni „Reden” powstała pierwsza w Dąbrowie szkoła elementarna, a wkrótce potem lazaret. W tym okresie również wiele nowych pokładów węgla odkrył Józef Cieszkowski. W 1846 roku uruchomiono na nich nową kopalnię „Cieszkowski”.
Władze carskie nie chciały przyznać Dąbrowie praw miejskich, mimo iż liczyła ponad 30 tys. mieszkańców. Miejscowość uzyskała te prawa dopiero 18 sierpnia 1916 od władz austriackich. Trzy lata później Rada Miejska zmieniła nazwę miasta na „Dąbrowa Górnicza”. W czasie II wojny światowej obowiązywała niemiecka nazwa miasta Redenberg.
Po wojnie duży wpływ na rozwój miasta miało wybudowanie w latach 1972-1976 Huty Katowice.

STRONY HOTELI I MIAST:

to top