Domasław

Domasław to mała miejscowość w województwie dolnośląskim, w powiecie wrocławskim, w gminie Kobierzyce. Nazwa wsi pochodzi od słowiańskiego imienia Domasław, czyli „tego, który sławi dom” lub od stojącego tam kiedyś sławnego domu. Miejscowość nie jest typowym kurortem wypoczynkowym, jednak warto ją odwiedzić ze względu na jej bogatą historię i walory przyrodnicze.

 

domasław

Domasław to urokliwa wieś, położona około 13 km od Wrocławia. To miejsce o ciekawej historii i licznych zabytkach. Na liście zabytków Narodowego Instytutu Dziedzictwa znalazły się takie zabytki Domasławia, jak: kościół pod wezwaniem św. Wojciecha, wieża z drugiej połowy XIV wieku, budynek bramny na cmentarz kościelny oraz ogrodzenie z XVI wieku.

 

GEOGRAFIA

Domasław to wieś na Dolnym Śląsku, w powiecie wrocławskim, w gminie Kobierzyce, położona wzdłuż drogi E8. Domasław zamieszkuje około 740 osób. Miejscowość, oddalona zaledwie o 13 km od Wrocławia, jest dobrym punktem wypadowym do tego miasta.

 

HISTORIA

Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z 1214 roku, jednak ślady osadnictwa na tym terenie sięgają aż neolitu. W średniowieczu Domasław, jako jedyna wieś w gminie, otrzymał prawo do organizowania targów. Tutejszy targ miał wyjątkowe znaczenie, był bowiem jednym z zaledwie pięciu (poza Domosławiem były to: Kłodzko, Wrocław, Trzebnica i Milicz) funkcjonujących na tranzytowym szlaku z południa na północ. Po lokacji Wrocławia wieś niestety straciła swoje znaczenie.
W XIV wieku Domasław był wsią książęcą, którą w 1336 roku król Jan Luksemburczyk podarował Konradowi von Borsnitzowi, staroście wrocławskiemu. To właśnie z tamtych czasów pochodzi stojący we wsi do dziś kościół otoczony gotyckim murem obronnym ze strzelnicami. W 1552 roku Domasław został przekazany szpitalowi Ducha Świętego przy klasztorze bernardynów i od tego czasu był administrowany przez wrocławską radę miejską. Wojna trzydziestoletnia doszczętnie zniszczyła Domasław oraz inne wsie gminy. Po tej wojnie odebrano protestantom kościół.
Domasław wielokrotnie zmieniał nazwy; dopiero po 1945 roku przyjął obecną nazwę.

STRONY HOTELI I MIAST:

to top