Duszniki Zdrój

Duszniki-Zdrój oferują wszystko, czego można oczekiwać od eleganckiego uzdrowiska z tradycjami: bogatą bazę noclegową i gastronomiczną, zabiegi lecznicze i upiększające, wspaniałą architekturę i położenie w otoczeniu pięknej przyrody. Co roku w sierpniu Międzynarodowy Festiwal Chopinowski przyciąga do Dusznik wielu melomanów. Turyści mogą także zwiedzać unikalne Muzeum Papiernictwa, które mieści się w jednym z najcenniejszych budynków przemysłowych w kraju.

 

o Dusznikach Zdroju

Na rynku w Dusznikach zachowały się kamieniczki, które stanowią mieszankę architektury renesansowej i barokowej. W 1826 r. w jednej z nich mieszkał Fryderyk Chopin podczas swojej rekonwalescencji w uzdrowisku, o czym informuje pamiątkowa tabliczka. Międzynarodowy Festiwal Chopinowski odbywa się dla upamiętnienia koncertów, jakie dawał tu szesnastoletni kompozytor.

Chociaż budynek kościoła pw. św. św. Piotra i Pawła wygląda niezbyt imponująco, warto wstąpić do środka, aby zobaczyć dwie przepięknie zdobione ambony. Jedna z nich ma kształt wieloryba, którego rozwarta paszcza tworzy podium do głoszenia kazań. Podobne stylistyczne odniesienie do opowieści o Jonaszu można, choć nieczęsto, spotkać także w innych polskich kościołach.

Przy ulicy Kłodzkiej, gdzie stoi kościół, znajduje się też niezwykły młyn papierniczy z początku XVII w., siedziba Muzeum Papiernictwa. Uznawany za największą osobliwość Dusznik, młyn ma elementy muru pruskiego, szeroki dach mansardowy oraz oryginalną, kopulastą basztę. Muzeum przedstawia wielowiekową historię wyrobu papieru, a za niewielką dodatkową opłatą turyści mogą samodzielnie wyprodukować kawałki papieru grubości dywanu i zabrać je ze sobą do domu.

 

GEOGRAFIA

Uzdrowisko jest położone 109 km od Wrocławia i 25 km od Kłodzka, nad Bystrzycą Dusznicką i jej dopływami – Podgórną i Jastrzębiakiem z Bramecką Wodą. Od północy i zachodu miasteczko graniczy z gminą Lewin Kłodzki, a od północnego wschodu z gminą Szczytna. Południowe i zachodnie granice Dusznik stanowią granicę państwową z Czechami.

Zbocza górskie, na których ulokowało się miasteczko, przechodzą w strome, kopulaste wzgórza o wysokości od 560 do 775 m n.p.m. Są one częścią pasma Gór Orlickich i Bystrzyckich.

 

HISTORIA

Najdawniejsza wzmianka o osadzie nad Bystrzycą Dusznicką pochodzi z 1324 r. Po uzyskaniu praw miejskich w XIV w. Duszniki szybko się rozwijały, m.in. dzięki korzystnemu położeniu na trasie handlowej łączącej Śląsk z Czechami.

Na przełomie IX i X w. na wzgórzu Gomola zbudowano drewnianą warownię, a następnie w jej miejsce murowany zamek, który służył jako siedziba właścicieli dóbr feudalnych Homole – rodziny Panowic. Ich stanowe dominium składało się z dwóch miast, Dusznik i Lewina, a także 21 wsi.

Podczas wojen religijnych zamek zdobyli husyci. W 1560 r. budowla opustoszała i popadła w ruinę. Duszniki pozostawały własnością prywatną do 1595 r., kiedy to zlikwidowano dominium homolskie.

W połowie XIV w. w Dusznikach rozwinął się przemysł metalurgiczny. Jednak wkrótce złoża rud wyczerpały się i trzeba było zaprzestać wydobycia. Metalurgia powróciła do miasteczka po ponad czterech stuleciach.

Na początku XIX w. założono w Dolinie Strążyskiej wielką hutę żelaza, która należała do rodziny Mendelssohnów. W 1823 r. w posiadłości wuja i ciotki przebywał młody kompozytor Feliks Mendelssohn-Bartholdy.

Pod koniec XVI w. powodzenie miasteczku zapewniały kwitnący handel, tkactwo oraz papiernictwo. Już przed 1562 r. w Dusznikach funkcjonował młyn papierniczy.

Okres prosperity zakończył wybuch Wojny Trzydziestoletniej. Dobry czas dla miasteczka nadszedł znów w drugiej połowie XVII w. Mimo że najwcześniejsze wzmianki o leczniczej wodzie pochodzą z XV w., dopiero w 1769 r. zostały przeprowadzone badania źródeł mineralnych. I to właśnie w tym roku rozpoczął się rozwój Dusznik jako uzdrowiska. Już przed nadejściem XIX w. Duszniki cieszyły się renomą niemal w całej Europie. Liczba turystów zwiększyła się jeszcze w 1905 r. wraz z budową linii kolejowej do Kudowy-Zdroju oraz malowniczej drogi z Dusznik do Polanicy-Zdroju przez Dolinę Piekielną.

W Dusznikach gościło wiele wybitnych postaci, którym zawdzięczamy interesujące opisy i wizerunki przedstawiające dawne uzdrowisko. Król Jan Kazimierz przybył tu w drodze do Francji po swojej abdykacji 17 sierpnia 1669 r. i zatrzymał się na pewien czas w gospodzie “Pod Czarnym Niedźwiedziem”. Fryderyk Chopin wraz z matką i siostrami przyjechał do Dusznik 3 sierpnia 1826 r.

STRONY HOTELI I MIAST:

to top