Dźwirzyno

Dźwirzyno, położone na bałtyckim wybrzeżu i nad jeziorem, jest wspaniałą miejscowością wypoczynkową, polecaną zwłaszcza tym, którzy lubią spędzać wakacje na plaży. Można tu także skorzystać z innych form wypoczynku, w tym wielu sportów wodnych. Od lat 70. Dźwirzyno ma dodatkowo status miejscowości uzdrowiskowej, co wraz z rozbudowaną bazą noclegową przyciąga wielu turystów spragnionych słońca, morza i świeżego powietrza.

 

o Dźwirzynie

W dwóch przystaniach nad jeziorem Resko Przymorskie można wypożyczyć jacht, kajak lub motorówkę, a także popróbować windsurfingu. Okolice Dźwirzyna są wymarzonym miejscem dla wędkarzy – można tu złowić łososia, pstrąga, sandacza, okonia i węgorza. Piękne wybrzeże, otoczone pasmem wydm i sosnowymi lasami, należy do najczystszych w Polsce. Niektóre plaże są dostępne także dla osób niepełnosprawnych.

Poza sportami wodnymi, goście Dźwirzyna mogą skorzystać również z innych możliwości rekreacji – są tu korty tenisowe, można także wybrać się na konną przejażdżkę. Dzięki 4 trasom rowerowym, których łączna długość wynosi 70 km, jest gdzie pojeździć na rowerze. Na amatorów silnych wrażeń czekają motolotnie.

Poza tym Dźwirzyno odwiedzane jest również ze względu na uzdrowiskowy charakter miejscowości. Polecane jest zwłaszcza osobom ze schorzeniami układu oddechowego i krwionośnego.

 

GEOGRAFIA

Dźwirzyno należy do województwa zachodniopomorskiego. Wieś usytuowana jest wzdłuż wybrzeża Bałtyku, jest tu także jezioro – Resko Przymorskie, połączone kanałem z morzem. W średniowieczu połączenia tego nie było, dopiero w XV wieku sztorm przerwał pas lądu między Bałtykiem a jeziorem.

Dźwirzyno leży około 13 km na zachód od Kołobrzegu, jednego z głównych miast regionu.

 

HISTORIA

O osadzie zwanej Dwirin mówią dokumenty z XIII wieku. W średniowieczu należała ona do klasztoru w Białobokach, potem przeszła na własność Kołobrzegu. Przez większą część swej historii Dźwirzyno pełniło rolę wioski rybackiej, zaś na przełomie XIX i XX wieku zaczęło się także rozwijać jako miejscowość turystyczna. Powstawały tu nowe pensjonaty, do których przyjeżdżało coraz więcej gości, by korzystać z bliskości morza i świeżego powietrza.

Po drugiej wojnie światowej teren Dźwirzyna, opuszczony przez Niemców, długo pozostawał niezamieszkany ze względu na zakaz osiedlania się, spowodowany umieszczeniem w pobliskim Rogowie jednostki wojskowej. Nowi mieszkańcy przybyli do Dźwirzyna w latach 60. i odtąd wieś zaczęła ponownie rozwijać się jako miejscowość wypoczynkowa. Obecnie jest to nowoczesny kurort z doskonałymi hotelami i wieloma atrakcjami.

STRONY HOTELI I MIAST:

to top