Frombork

Nieduże miasteczko położone w północnej części Polski kojarzy się często z Mikołajem Kopernikiem. Słynny astronom spędził tu większość swego życia, a Wzgórze Katedralne, gdzie pracował, należy obecnie do głównych atrakcji turystycznych Fromborka. Dawna siedziba biskupów warmińskich przyciąga turystów swymi zabytkami o imponującej architekturze.

 

o Fromborku

Mikołaj Kopernik, jeden z najsłynniejszych astronomów na świecie, którego prace wywołały prawdziwą rewolucję w epoce renesansu, urodził się w Toruniu, ale większość swych badań przeprowadził we Fromborku. Od 1513 roku był kanonikiem kapituły warmińskiej, a z jednej z fromborskich wież czynił swe obserwacje, które zaowocowały napisaniem dzieła O obrotach ciał niebieskich. Turyści odwiedzający Frombork mogą odwiedzić muzeum w dawnym pałacu biskupim, gdzie zgromadzono pamiątki związane z życiem i działalnością Kopernika, między innymi rękopisy i pierwsze wydania jego prac. Można tu zobaczyć także kopię słynnego obrazu Matejki Astronom Kopernik. Rozmowa z Bogiem.

Poza ciekawą wystawą w Muzeum Kopernika, cała reszta kompleksu katedralnego na wzgórzu jest także warta poznania. Przede wszystkim warto wybrać się do katedry – gotyckiej budowli z czerwonej cegły, dekorowanej wieloma wieżyczkami. W środku znajdują się cenne organy barokowe, których dźwięk można usłyszeć podczas Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej na koncertach organizowanych w letnie niedziele. Wnętrze katedry kryje także wiele ciekawych nagrobków i epitafiów. Poza samą katedrą, warto wybrać się także do dzwonnicy, gdzie znajduje się planetarium. Ci, którzy wątpią, że Ziemia się obraca, mogą przekonać się o tym, obserwując wahadło Foucaulta w jednej z wież.

Frombork jest znany nie tylko ze swych wspaniałych zabytków. Dzięki swemu położeniu nad Zalewem Wiślanym pełni także rolę portu rybackiego i przystani żeglarskiej. Można stąd wyruszyć na rejs po Zalewie lub wybrać się na wycieczkę statkiem lub wodolotem do Krynicy Morskiej, Elbląga czy nawet Kaliningradu. Miłośnicy sportów wodnych, szczególnie żeglarstwa, mogą zdobyć tu cenne doświadczenie, gdyż wody Zalewu do pewnego stopnia przypominają warunki panujące na jeziorach, ale mają też cechy otwartego morza. W zimie warto spróbować bojerów – sportu, który staje się coraz bardziej popularny w tym regionie.

 

GEOGRAFIA

Frombork, jedno z najciekawszych miast Warmii, należy do województwa warmińsko-mazurskiego. Położone jest na brzegu Zalewu Wiślanego, spełniając funkcję portu rybackiego i żeglarskiego. Nieopodal przebiega kanał łączący rzekę Bauda z Zalewem.

 

HISTORIA

Dawna nazwa Fromborka – Frauenburg – ma podobnie jak Malbork (Marienburg) cząstkę „burg”, oznaczającą w niemieckim warowny gród. Nazwę miasta można więc przetłumaczyć jako „Gród Pani”.

Początki osadnictwa na tym terenie sięgają XIII wieku, kiedy to pogańscy Prusowie zniszczyli katedrę w Braniewie, a biskupi warmińscy w poszukiwaniu nowego miejsca na swą siedzibę zwrócili uwagę na wysokie, niedostępne wzgórze, które zdawało się idealnym miejscem na biskupstwo. U stóp warownego wzgórza z katedrą rozwinęła się osada rybacka, do której przybywało wielu osadników niemieckich. Co ciekawe, wioska rybacka i Wzgórze Katedralne bardzo długo rozwijały się niezależnie od siebie, zaś w jeden organizm połączyły się dopiero w XIX wieku.

W pierwszej połowie XVI wieku we Fromborku zamieszkał Mikołaj Kopernik, będący członkiem kapituły warmińskiej.

Mimo fortyfikacji, osada na wzgórzu było kilkakrotnie najeżdżana. W XV i XVI wieku Frombork niejednokrotnie próbowali przejąć Krzyżacy, zaś w wieku XVII miasto stało się celem ataku szwedzkiego. Szwedzi spowodowali najpoważniejsze zniszczenia Fromborka, a także splądrowali siedzibę biskupstwa, rabując wiele cennych ksiąg i dokumentów.

Od końca XIX wieku Frombork przekształcał się powoli w miejscowość letniskową, częściowo dzięki nowej drodze prowadzącej z Elbląga, a także kolei Elbląg-Braniewo. Druga wojna światowa spowodował kolejne zniszczenia miasta. Po wojnie siedzibą biskupstwa obrano Olsztyn.

STRONY HOTELI I MIAST:

to top