Gdynia

Obecnie Gdynia to ważny port i centrum biznesowe. Aż trudno uwierzyć, że to tętniące życiem miasto około osiemdziesięciu lat temu było jeszcze wioską. Gdynia to doskonały wybór dla osób, które szukają odpoczynku, ale jednocześnie cenią sobie zalety miejskiego życia, oferującego szereg atrakcji, w tym świetne kluby i restauracje.

 

o Gdyni

Gdynia jest jednym z najmłodszych miast w Polsce, co znajduje odbicie w jej zabudowie i atmosferze. Miejsce to cieszy się dużą popularnością szczególnie w sezonie letnim – turystów przyciąga bliskość morza i długie, piaszczyste plaże. W ciągu roku Gdynia odgrywa duże znaczenie jako jeden z najważniejszych portów morskich w Polsce, działa tu także duża stocznia.

Gdynia jest zarazem jednym z najlepiej z prosperujących centrów biznesu w Polsce. Razem z Gdańskiem i Sopotem tworzy niezwykle dynamicznie rozwijającą się aglomerację miejską, zwaną Trójmiastem.

Gdynia może być kuszącą propozycją zwłaszcza dla miłośników architektury okresu przedwojennego, gdyż najstarsza zabudowa w mieście pochodzi z lat 20. i 30. Turystom oferuje ona wiele innych atrakcji, w tym dwa statki-muzea: fregata Dar Pomorza i niszczyciel Błyskawica. Wielbicielom świata podwodnego polecamy odwiedzenie tutejszego Muzeum Oceanografii i Oceanarium.

W Gdyni jest tez wiele miejsc, gdzie można doskonale wypocząć – polecamy wizytę w pobliskim rezerwacie przyrody Kępa Redłowska lub w Orłowie. Amatorzy nocnych rozrywek i dobrych restauracji także z całą pewnością znajdą w Gdyni coś dla siebie. Odbywają się tu również dwa ważne wydarzenia kulturalne: Festiwal Polskich Filmów Fabularnych i Summer Jazz Days.

 

GEOGRAFIA

Gdynia leży nad Zatoką Gdańską, ograniczoną od północy przez Półwysep Helski. Wzdłuż wybrzeża ciągną się piękne piaszczyste plaże. Główny budowniczy i założyciel portu wybrał to miejsce, gdyż – jak pisał w 1920 roku – Hel osłania je od wiatru, wody przy brzegu są głębokie, wybrzeże jest niskie, a strumyk Chylonia zapewnia Gdyni świeżą wodę. Przez południową część miasta pływa mała rzeczka Kacza.

Okolice Gdyni są niezwykle malownicze – od południa otacza ją Trójmiejski Park Krajobrazowy, dalej w głąb lądu rozciąga się Pojezierze Kaszubskie.

 

HISTORIA

Pierwsze wzmianki o osadzie znajdującej się na terenie obecnej Gdyni pochodzą już z XIII wieku, jednak nie ulega wątpliwości, że jest ona jednym z najmłodszych miast w Polsce. Powstała tuż po I wojnie światowej, kiedy to Gdańsk ustanowiono Wolnym Miastem pod protekcją Ligi Narodów, pozbawiając w ten sposób państwo polskie portu. Gdynia miała stać się nowym oknem na świat.

Wcześniej na tych terenach mieściła się jedynie niewielka wioska nadmorska; mniej więcej z tego samego okresu pochodzi Oksywie, obecnie część Gdyni, a dawniej odrębna miejscowość. Zachowało się tam kilka zabytków pochodzących jeszcze ze średniowiecza.

W XIV-XVIII wieku terytorium obecnej Gdyni należało do opactwa cystersów z pobliskiej Oliwy. Gdynia była wtedy naprawdę niewielką wioską – w 1789 roku liczyła zaledwie 21 domostw, ale już w następnym stuleciu rozpoczął się stopniowy rozwój osady. Począwszy od pierwszych lat XX wieku miasto zaczęło zyskiwać coraz większą popularność jako miejscowość turystyczna, zaczęły się tam także pojawiać pierwsze pensjonaty.

Po I wojnie światowej zadecydowano o budowie portu na tych terenach, co spowodowało szybki rozwój miasta. Ten okres w dziejach Gdyni opisał Stefan Żeromski w powieści “Wiatr od morza”. Dzięki zaangażowaniu Eugeniusza Kwiatkowskiego, ówczesnego ministra przemysłu i handlu, port ukończono już w 1930 roku. Gdynia stale się rozbudowywała, tak że w 1938 roku była już najnowocześniejszym portem nad Bałtykiem z doskonale funkcjonującą stocznią.

W latach międzywojennych Gdynia uzyskała prawa miejskie, a liczba jej mieszkańców rosła w zawrotnym tempie. Dla porównania: w latach 80. XIX wieku miasto liczyło niewiele ponad tysiąc mieszkańców, a już pod koniec lat 30 XX wieku liczba ta zwiększyła się do 110 000. Port wspaniale prosperował aż do września 1939 roku, kiedy armia niemiecka zaatkowała Polskę, zamieniając miasto w swoją bazę okrętową. Gdynię przemianowano na Gotenhafen (wcześniejsza niemiecka nazwa Gdyni to Gdingen).

Gdynia była kilkakrotnie bombardowana przez aliantów (począwszy od roku 1943), ale prawdziwego zniszczenia dokonała w 1945 roku wycofująca się armia niemiecka (zniszczono 90% zabudowy). Po wojnie miasto wymagało gruntownej odbudowy. Historyczna stocznia to nadal, pomimo przejściowych problemów finansowych, jedno z naważniejszych przedsiębiorstwa w mieście.

W 1970 fala protestów robotniczych rozgorzała na całym Pomorzu. Jednym z epicentrów tego ruchu była Gdynia, gdzie wracający do domu po strajku stoczniowcy zostali ostrzelani przez policję. Wypadki te zostały upamiętnione w balladzie o Janku Wiśniewskim, symbolicznej ofiarze reżimu komunistycznego.

STRONY HOTELI I MIAST:

to top