Gliwice to jedno z miast należących do największego regionu przemysłowego Polski, Paradoksalnie Gliwice są odmienne od stereotypowego, dolnośląskiego miasta. Jest to miasto kultury, nauk i przedsiębiorczości, które aspruje do zostania niezależnym, oddzielnym pod względem administracyjnym centrum Śląska. Jako jedno z najstarszych miast Dolnego Śląska Gliwice posiadają Stare Miasto i wiele interesujących zabytków.
Podobnie jak inne miasta konurbacji śląskiej Gliwice są znane głównie, jako centrum przemysłowe. Najlepiej rozwinięte są kopalnie węgla, hutnictwo oraz produkcja maszyn i chemikaliów. Wewnętrzny port rzeczny na Kanale Gliwickim umożliwia poprzez rzekę Odrę dostęp do Morza Bałtyckiego. Gliwice są także ważnym centrum edukacji, swoją siedzibę mają tu liczne oddziały Politechniki Śląskiej. Liczba mieszkańców wynosi około 200,000.
Jeśli myślisz, że Gliwice to tylko fabryki oraz kopalnie – mylisz się. Założone w 13 wieku Stare Miasto wciąż zachwyca swym średniowiecznym wyglądem, częściowo zachowały się nawet mury pochodzące z przełomu 15 i 16 wieku. Pozostałe interesujące zabytki to Zamek Piastów z 15 wieku oraz zbudowane w późniejszych czasach stare kościoły, willa Caro, kilka pięknych kamienic i dziewiętnastowieczny ratusz. Wszystkie te zabytki warto zobaczyć. Bardzo charakterystycznym obiektem wpisującym się w panoramę Gliwic jest lokalna „wieża Eiffla”. To 110 metrowa antena radiowa, która uważana jest za najwyższą na świecie drewnianą konstrukcję.
Jako jedno z najbardziej zielonych miejsc w regionie Gliwice oferują wiele obiektów rekreacyjnych. Park Szopena jest oazą spokoju, gdzie można pospacerować albo zwiedzić Palmiarnię – jedną z najlepszych atrakcji.
Gliwice są najbardziej wysuniętym na zachód miastem Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego – aglomeracji kilku miast, łącznie z Katowicami. Gliwice są położone w południowej części województwa śląskiego, na Wyżynie Katowickiej i przepływa przez nie rzeka Kłodnica.
Historia Gliwic sięga 13 wieku, kiedy to oficjalnie uznano je za miasto i jakiś czas później utworzono tu biskupstwo. Początkowo Gliwicami władał książę opolski, w 1526 roku przekazał władzę Habsburgom, a 200 lat później Gliwice zostały wcielone do ziem pruskich. Miasto pozostało poza granicami Polski przez długi czas swego istnienia. 31 sierpnia 1939 miasto było świadkiem haniebnej prowokacji, gdy hitlerowscy żołnierze ubrani jak cywile zaatakowali niemiecką radiostację, aby upozorować, że to Polacy wywołali agresję ze strony Niemiec. To dało Hitlerowi powód, aby wypowiedzieć Polsce wojnę i doprowadziło do wybuchu II Wojny Światowej.
Gliwice ponownie stały się polskim miastem w 1945.