Godkowo

Godkowo to niewielka miejscowość w województwie warmińsko-mazurskim, położona około 40 kilometrów od Elbląga. Okolica posiada swoisty mikroklimat, a bliskość jezior zapewnia doskonałe warunki do uprawiania sportów wodnych i wypoczynku.

 

godkowo

Godkowo to niewielka miejscowość turystyczna, idealna dla osób pragnących spędzić wakacje w ciszy i spokoju, w harmonii z naturą. Urokliwe otoczenie sprawia, że wioska jest chętnie wybierana jako miejsce na weselę lub imprezę integracyjną. Tego typu eventy na długo pozostają w pamięci przyjezdnych. Warto przyjechać do Godkowa i przekonać się o wyjątkowym charakterze tej warmińskiej miejscowości.

Godkowo to także doskonały punkt wypadowy do Elbląga (40 km) i Lidzbarka Warmińskiego (53 km).

 

GEOGRAFIA

Godkowo to wieś w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie elbląskim, zamieszkana przez 260 osób. Miejscowość jest siedzibą gminy Godkowo.

 

HISTORIA

Pierwsza wzmianka o Godkowie pochodzi z lat 1320-1331, tj. z czasów lokacji miejscowości na prawie chełmińskim. Ostatnia wojna polsko-krzyżacka z lat 1519-21 przyniosła wielkie zniszczenia na tych terenach. Podobnie rzecz się miała po wojnach polsko-szwedzkich w pierwszej połowie XVII wieku. Wówczas wieś była znacznie spustoszona, jednak z uwagi na swe dobre położenie na przecięciu regionalnych dróg, została szybko zaludniona i odbudowana.

Na początku XVIII wieku wieś wyludniła zaraza, a w czasie wojny siedmioletniej (1758-62) stacjonowały tu wojska rosyjskie, których utrzymanie doprowadziło do bankructwa niejednego chłopa. Pół wieku później, podczas wojen napoleońskich, sytuacja się powtórzyła, ale w znacznie gorszym wymiarze.

Na początku XX wieku miejscowość prężnie się rozwijała. W 1904 roku uruchomiono wahadłową pocztę konną na trasie Morąg – Godkowo – dworzec w Słobitach, a rok później założono samodzielną agenturę pocztową. W 1924 roku wieś zelektryfikowano.

Po wybuchu I wojny światowej ogłoszono mobilizację i wkrótce Godkowo otrzymało polecenie ewakuacji przed nadchodzącymi wojskami rosyjskimi. Rosjanie osiągnęli jednak tylko przedpola Ornety, gdzie m.in. zniszczyli częściowo zabytkową bazylikę i zostali odepchnięci.

W październiku 1939 roku, tuż po zakończeniu kampanii wrześniowej, pojawili się w Godkowie polscy jeńcy wojenni, których wykorzystywano do przymusowej pracy u bogatych gospodarzy. Pod koniec 1944 roku do wsi zaczęli napływać uciekinierzy ze wschodnich rubieży ówczesnych Prus, do których zbliżała się sowiecka Armia Czerwona. Ponieważ front zbliżał się bardzo szybko, wszyscy miejscowi mężczyźni w wieku od 16 do 65 lat zostali wcieleni do Volkssturmu. Wczesnym rankiem, w niedzielę 21 stycznia 1945 r., od nazistowskich władz partyjnych w Pasłęku, nadeszło polecenie pakowania się i opuszczenia wsi. Było to jednak niemożliwe, ponieważ wszystkie lokalne drogi były już zablokowane, dlatego większość osób pozostała więc na miejscu i dopiero w poniedziałek 22 stycznia część mieszkańców opuściła Godkowo. We wtorek 23 stycznia, do opuszczonego bez walki Godkowa, wjechały sowieckie czołgi T-34 i piechota. Żołnierze Armii Czerwonej podpalali i rabowali majątki i gwałcili kobiety. W sobotę 27 stycznia, po kontrataku 49 Pułku Strzelców Wehrmachtu i po uporczywych, krwawych walkach – Czerwonoarmiści wycofali się ze wsi. Ostatecznie wczesnym rankiem 3 lutego 1945 r. oddziały Wehrmachtu opuściły bez walki Godkowo i wkrótce weszła tu ponownie Armia Czerwona.

STRONY HOTELI I MIAST:

to top