Gogolin

Gogolin to miasto na Górnym Śląsku, w województwie opolskim. Miasto znane jest każdemu Polakowi z pieśni ludowej „Poszła Karolinka do Gogolina”. Nawiązuje do niej także herb miasta, przedstawiający Karolinkę i Karliczka. Gogolin nie jest typowym kurortem wypoczynkowym, jednak może się okazać ciekawym miejscem na spędzenie weekendu dla osób zmęczonych gwarem i zgiełkiem wielkiego miasta.

 

gogolin

Dogodne położenie gminy Gogolin niedaleko dużych ośrodków przemysłowych, takich jak Opole czy Kędzierzyn-Koźle spowodowało, iż gmina jest chętnie wybierana jako miejsce mieszkalne, co widać w dużej liczbie nowo budowanych domów.

Gogolin może się pochwalić kilkoma ciekawymi zabytkami. Do najciekawszych z nich należą bez wątpienia zbiorowa mogiła powstańców śląskich wpisana do rejestru zabytków oraz cmentarz żydowski z 1852 r. Cmentarz znajduje się przy ulicy Wyzwolenia i przylega do starego cmentarza chrześcijańskiego. Zachowane tam nagrobki z napisami w języku hebrajskim, lub hebrajskim i niemieckim świadczą o wielokulturowości Gogolina.

 

GEOGRAFIA

Gogolin leży na Górnym Śląsku, w województwie opolskim, w powiecie krapkowickim. Miasto zamieszkuje około 6 500 mieszkańców, a całkowita jego powierzchnia wynosi 20,35 km².

Gogolin jest położony na krawędzi Wyżyny Śląskiej, w miejscu gdzie wapienne wzgórza wznoszą się nad doliną Odry. Centrum miejscowości leży na wysokości 175 metrów n.p.m. Najwyższym wzniesieniem miasta i gminy Gogolin jest Zakrzowska Góra zwana Szpicą (256 m.n.p.m.).

Gmina Gogolin położona jest w środkowej części województwa opolskiego w odległości 15 km od Opola. Na jej terenie znajduje się bezpośredni zjazd z autostrady A-4 oraz drogi: wojewódzka nr 409 (Strzelce Opolskie – Prudnik) i wojewódzka 423 (Opole – Kędzierzyn-Koźle). Poza tym, gmina usytuowana jest korzystnie przy szlaku żeglugowym na Odrze. Dużym atutem jest także przebiegająca przez Gogolin magistrala kolejowa Kraków – Wrocław – Szczecin oraz modernizowane obecnie lotnisko w Kamieniu Śląskim

 

HISTORIA

Pierwsza wzmianka o Gogolinie pochodzi z 1223 roku. Od pierwszej połowy XIV wieku wieś znajdowała się pod zwierzchnictwem Czech, a od lat 40-tych XVIII wieku – w granicach Prus. Była to wtedy typowa osada rolnicza, zamieszkana przez zaledwie 312 osób.

W połowie XIX wieku nastąpiło pobudzenie lokalnej gospodarki. Wiązało się to z uruchomieniem linii kolejowej z Wrocławia do Kędzierzyna. Gogolin był zamieszkany wtedy przez około 700 osób. Liczba ludności stopniowo wzrastała i tak w 1854 roku wynosiła 1 363, a w 1910 r. – już 3 297.

W międzywojniu w tym regionie doszło do ciężkich walk zbrojnych podczas III powstania śląskiego. W wyniku referendum z marca 1921 r. Gogolin pozostał w granicach Niemiec. Podczas II wojny światowej w styczniu 1945 roku miejscowość została zajęta przez siły radzieckie i przyłączona do Polski. Prawa miejskie Gogolin uzyskał w 1967 roku.

STRONY HOTELI I MIAST:

to top
Ready for your next adventure?
Poland is waiting!
Subscribe to our newsletter
for the latest travel inspiration, tips, and offers.
Book any of our selected tours for at least 4 people and enjoy a fantastic discount for each participant!