Grudziądz

Grudziądz to miasto niezbyt popularne wśród turystów, ale ciekawa starówka i dogodne położenie powodują, że naprawdę warto go odwiedzić. O Grudziądza najlepiej zahaczyć jadąc do Gdańska, Torunia, Poznania lub na Mazury. Największą atrakcją miasta jest unikalny zespół spichrzy malowniczo położonych wzdłuż brzegu Wisły. W przeszłości służyły one do przechowywania zboża oraz do celów obronnych. Widok spichlerzy z przeciwległego brzegu Wisły (z drogi do Chełmna) jest nieporównywalny z żadnym innym w Polsce.

 

o Grudziądzu

Grudziądz to spore miasto przemysłowe o ponad 100 tys. mieszkańców. Stanowi jeden z głównych ośrodków miejskich województwa kujawsko-pomorskiego, a także istotne centrum ekonomiczne, kulturalne i oświatowe. Miasto ma szansę rozwinąć się także w dziedzinie turystyki

W Grudziądzu jest wiele interesujących zabytków. Poza imponującymi spichlerzami z masywnymi przyporami, starówka grudziądzka może poszczycić się innymi atrakcjami, takimi jak muzeum z dużą galerią sztuki współczesnej i ciekawym działem archeologicznym. Mieści się ono w dawnym klasztorze benedyktynek. W pobliżu znajduje się także gotycki kościół farny św. Mikołaja i barokowy kościół pojezuicki wraz z dawnym kolegium prowadzonym przez jezuitów, zamienionym poźniej na ratusz miejski. Na starym mieście jest też wiele innych atrakcji, takich jak planetarium czy dawne mury miejskie.

Ponadto Grudziądz ma przed sobą duże perspektywy ze względu na to, że dzięki dobrze rozwiniętym drogom w tym rejonie można tu się dostać bez trudności z innych dużych miast i regionów Polski. Przez miasto wiedzie droga z Niemiec na Warmię i Mazury, w pobliżu przebiega także droga międzynarodowa E-75. Co więcej, budowana jest nowa autostrada do Gdańska i obwodnica Grudziądza.

 

GEOGRAFIA

Grudziądz położony jest w północnej Polsce, około 100 km na południe od Trójmiasta, niedaleko Torunia i Bydgoszczy (oba znajdują się w odległości 60-70 km). Pod względem administracyjnym należy do województwa kujawsko-pomorskiego.

Miasto leży na prawym brzegu dolnej Wisły, w Kotlinie Grudziądzkiej. W granicach miasta znajdują się trzy jeziora, największe z nich to Jezioro Wielkie Rudnickie.

 

HISTORIA

Najstarsze źródła na temat miasta Grudziądz pochodzą z 1065 roku, ale już wcześniej na tym terenie znajdowały się osady słowiańskie. Początkowo Grudziądz służył jako forteca przeciwko Prusom, będąc ważnym ośrodkiem chrystianizacyjnym. Już w 1291 roku Grudziądz otrzymał prawa miejskie, a wkrótce potem został otoczony podwójnymi murami z 10 wieżami, 4 bramami i fosą. W pierwszej połowie XIII wieku Grudziądz dostał się pod panowanie Zakonu Krzyżackiego, ale w XIV wieku powrócił do polskiej Korony. Po pierwszym rozbiorze Polski miasto stało się częścią Prus. Podczas wojen napoleońskich Grudziądz, atakowany przez francuską armię, był jedyną pruską twierdzą, jaka przetrwała oblężenie niezdobyta.

Szybki rozwój i uprzemysłowienie Grudziądza rozpoczęło się wraz ze zbudowaniem mostu na Wiśle pod koniec XIX wieku. Po I wojnie światowej miasto znalazło się w granicach Polski i szybko stało się prawdziwą stolicą ekonomiczną województwa. W okresie okupacji Grudziądz, zwany Graudenz, zamieniono w twierdzę. Wkrótce potem miasto uległo znacznym zniszczeniom w czasie walk niemiecko-radzieckich. Po odbudowie Grudziądz przyciąga turystów swą urodą i przyjazną atmosferą.

STRONY HOTELI I MIAST:

to top