Hel

Hel to wyjątkowe miasto, otoczone z trzech stron wodami Bałtyku. Co roku przybywają tutaj tysiące wielbicieli słońca i morskich kąpieli, którym Hel zapewnia wyjątkowo atrakcyjne warunki wypoczynku. Można tu korzystać do woli z uroków piaszczystych plaż, a także odwiedzić fokarium, jedyny tego typu obiektu w Polsce. Hel oferuje bogatą bazę noclegową, obejmującą zarówno prywatne kwatery, pensjonaty, jak i kempingi.

 

o Helu

Chociaż obecnie Hel to głównie popularny kurort, nadal pełni on rolę ważnego ośrodka rybołówstwa. To także interesujące miejsce dla osób zainteresowanych historią oraz prawdziwy raj dla wczasowiczów. Polecamy spacery brzegiem morza po długiej i piaszczystej plaży, ale warto również skorzystać z „mniejszej plaży” od strony Zatoki Puckiej, blisko portu i mola, którą charakteryzują postrzępiona linia brzegowa i liczne przylądki. Płytkie i spokojne wody Zatoki Puckiej to ulubione miejsce połowów nie tylko okolicznych rybaków, ale również przyjezdnych. Wszystkie miasta na Półwyspie Helskim usytuowane są od strony Zatoki i oddziela je od otwartego morza pas leśny i mierzeja.

Podczas pobytu w Helu nie można pominąć wizyty w fokarium, działającym przy Stacji Morskiej. To tutaj schronienie znajdują młode foki, które następnie są wypuszczane do morza, aby tym samym przywrócić równowagę ekosystemu w Bałtyku. Odwiedziny w fokarium to wspaniała atrakcja dla najmłodszych. Warto również wybrać się do Muzeum Rybołówstwa Morskiego z wieżą widokową, mieszczącego się w budynku dawnego kościoła. Innym ciekawym obiektem jest zabytkowa latarnia morska z XIX wieku.

W centrum miasta uwagę przykuwa ulica Wiejska – deptak, który swój urok zawdzięcza ryglowym domkom rybackim pochodzącym z końca XVIII wieku. Obecnie znajduje się tutaj wiele przytulnych kawiarni i restauracji. Tutejszy port służy obecnie głównie jako przystań dla jachtów, ale funkcjonuje również połączenie morskie z Trójmiastem. W Helu mieści się także terenowa placówka Instytutu Geofizyki PAN oraz Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego. Entuzjastom militariów polecamy dłuższy spacer po zachowanych fortyfikacjach z czasów II wojny światowe oraz wyprawę do skansenu broni morskiej. To także ciekawe miejsce dla nurków, których mogą zainteresować kamienne umocnienia falochronów oraz wraki łodzi podwodnych osiadłych na dnie morskim niedaleko Helu.

 

GEOGRAFIA

Hel usytuowany jest w północnej Polsce, w województwie pomorskim, na czubku Półwyspu Helskiego, jakieś 34 km od stałego lądu. Na Półwyspie znajdują się również inne nadmorskie miasta, takie jak: słynna Jurata (10 km), letnia rezydencja prezydencka, Jastarnia (13 km), Kuźnica (20 km) i Chałupy (25 km), oferujące najlepsze warunki do uprawiania windsurfingu w tej części Europy.

 

HISTORIA

Nazwę „Hel” znajdujemy już w duńskich dokumentach pochodzących z 1198 roku, ale wszystko wskazuje na to, że pierwsza osada na tych terenach powstała nawet wcześniej. Pierwotnie tutejsza ludność zajmowała się rybołówstwem i prowadziła ożywioną wymianę handlową z pobliskimi miejscowościami. Znajdowało się tutaj również kilka gospód, które gościły żeglarzy licznie przybywających na Hel. W XV wieku w miejscu tym wzniesiono kościół p.w. św. Pawła, patrona rybaków. Budowla ta przetrwała do dnia dzisiejszego, obecnie mieści się tam Muzeum Rybołówstwa.

Na przestrzeni wieków Hel znajdował się pod panowaniem różnych państw. Przez wiele lat należał on do Gdańska, a po rozbiorach stał się częścią Prus. Po I wojnie światowej, na mocy traktatu wersalskiego, Hel wszedł w skład Polski, zaś 10 lutego 1920 roku odbyły się tutaj symboliczne zaślubiny Polski z morzem.

Przed II wojną światową utworzono Rejon Umocniony Hel, ograniczając tym samym dostęp do miasta i półwyspu. Hel wsławił się długotrwałą obroną wybrzeża podczas kampanii wrześniowej. Okupacja miasta zakończyła się w 1945 roku i od tej pory Hel rozwija się nie tylko jako miejscowość portowa, ale też jako kurort wypoczynkowy.

STRONY HOTELI I MIAST:

to top