Niewielka miejscowość turystyczna znajdująca się w województwie mazowieckim, nad Zalewem Zegrzyńskim. Ze względu na dogodne położenie, zaledwie 30 kilometrów od ścislego centrum Warszawy i w sądziectwie Serocka i Zegrza, Jawisin cieszy się popularnością wśród mieszkańców stolicy i okolic. A ponieważ jest to teren Warszawskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu, posiada swoisty mikroklimat, zapewniający doskonałe warunki do wypoczynku i rekreacji.
Wielu przybywa tu, aby odpocząć na łonie natury i uprawiać sporty wodne. Trzy kilometry linii brzegowej Zalewu Zegrzyńskiego i dwie przystanie stwarzają doskonałe warunki do żeglarstwa i wędkowania. Pondato, przez miejscowość przebiega ścieżka rowerowa i trakt spacerowy, ciągnące się przez tereny rezerwatu leśnego. Popularność Jadwisina wpłynęłą na rozwój infrastruktury turystycznej. Liczne domki letniskowe, kort tenisowy, kompleks basenowy oraz oddalone o 5 km centrum spa, sprawiają, że nawet najbardziej wymagający goście czują się tu komfortowo.
W Jadwisinie znajduje się neoklasycystyczny Pałac Radziwiłłów z końca XIX wieku, będący pierwotnie rezydecją księcia Macieja i Jadwigi, a w latach 20 XX wieku służący jako ośrodek wypoczynkowy dla ówczesnych zamożnych z Warszawy. Dzisiaj ma tu swoją siedzibę Ośrodek Szkoleniowo-Wypoczynkowy Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Innym miejscem pamiętającym dawne czasy są ruiny dworku Szaniawskiego – miejsca, gdzie żył i tworzył ten polski dramatopisarz i prozaik.Wzniesiony w 1838 roku dworek uległ pożarowi w 1977 roku. Dotrzeć tu można spacerując dnem Wąwozu Szaniawskiego.
Talent wybitnego Ludwika Kauffmana można podziwać oglądając rzeźbę św. Stanisława Kostki, która również znajduje się w Jadwisinie.
Jadwisin usytułowany jest w gminie Serock, przy drodze krajowej 61 prowadzącej w kierunku Mazur, pomiędzy Zegrzem a Serockiem, 30 km od centrum Warszawy i 17 km od granic stolicy. Lokalizacja pomiędzy Puszczą Kampinoską a Pojezierzem Mazurskim zapewnia czyste powietrze. Panuje tu klimat charakterystyczny dla Niziny Mazowieckiej.
Odkrycia archeologiczne ukazały zabytki z epoki brązu oraz okresu wpływów rzymskich, datowane na okres około 2 w. p.n.e do 3 w. n.e. Udało się wykopać fragmenty ceramiki użytkowej, ozdób z metalu, a także monet rzymskich. Już od lat 70. XX wieku Jadwisin jest na mapie terenów objętych ochroną, a od lat 90. widnieje na tzw. Zdjęciu Archeologicznym Polski.
Nazwa miejscowości pochodzi od imienia Jadwigi z Krasińskich Radziwiłłowej, żony księcia Macieja, która wniosła w posagu ziemie okalające Zalew Zegrzyński.
Pamiętająca czasy socjalizmu Stanica Wodna PTTK Zegrzynek, znajdująca się nieopodal Jadwisina, była często odwiedzana przez premiera RP i PRL – Józefa Cyrankiewicza. Tutaj również nakręcono film Lotna (1959) w reżyserii Andrzeja Wajdy.