Położona w malowniczej dolinie, Jelenia Góra stanowi doskonałą bazę wypadową w Karkonosze, jeden najatrakcyjniejszych pod względem rekreacyjnym i wypoczynkowym regionów Polski. Miasto szczyci się licznymi zabytkami architektury pochodzącymi z różnych epok i gruntownie odnowioną Starówką. W Jeleniej Górze toczy się bogate życie kulturalne, a w kalendarzu imprez najbardziej poczesne miejsce zajmuje Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych, odbywający się latem. W obrębie miasta leżą Cieplice Zdrój, najstarsze polskie uzdrowisko słynące z gorących źródeł i relaksującej atmosfery.
Centralnym punktem Jeleniej Góry, a zarazem miejscem o specyficznym klimacie, jest otoczony barokowymi kamienicami Rynek. Pośrodku zwraca uwagę XVII-wieczny ratusz, wzniesiony tuż po wielkim pożarze, który strawił większość zabudowy Jeleniej Góry. Wieża zegarowa została dodana nieco później. Naprzeciwko Ratusza znajduje się pochodząca także z XVII w. kamienna fontanna z figurą Neptuna. W bezpośrednim sąsiedztwie Rynku można podziwiać prawdziwy klejnot architektoniczny – Kościół św. Erazma i Pankracego, stojący tu od XV w. W wyniku zmian i przeróbek dokonanych w późniejszych wiekach, kościół łączy w sobie elementy architektury gotyckiej, renesansowej, jak również barokowej.
Zwiedzając Jelenią Górę, warto odwiedzić kościół św. Krzyża. Zbudowany w XVII w. według projektu szwedzkiego architekta stanowi dokładną kopię sztokholmskiego kościoła św. Katarzyny.
Wreszcie, warto odwiedzić Muzeum Karkonoskie, znajdujące się tuż przy Starym Mieście. Oprócz stałej kolekcji, na którą składają się przede wszystkim wyroby ze szkła oraz stare fotografie, muzeum prezentuje interesujące wystawy cykliczne.
Licząca prawie 100 000 mieszkańców Jelenia Góra jest największym miastem Sudetów Zachodnich. Leży w województwie dolnośląskim, ok. 110 km na południowy zachód od Wrocławia, 60 km od granicy z Niemcami i zaledwie 25 km od granicy polsko-czeskiej.
Jelenia Góra znajduje się na wysokości średnio 350 m n.p.m, w dolinach rzek Bóbr i Kamienna. Jako że miasto ze wszystkich stron otaczają pasma gór, panuje tu klimat charakterystyczny dla regionów podgórskich. Jego główne cechy to wyższe temperatury wiosną aniżeli jesienią oraz stosunkowo ciepłe zimy.
W 1108 r. król Bolesław III Krzywousty założył na terenie dzisiejszej Jeleniej Góry fortecę. Prawa miejskie otrzymała przed 1288 r., dzięki czemu już w tym wczesnym okresie nastąpił rozwój ekonomiczny miasta. Szybko stało się ono ważnym ośrodkiem wytwórstwa szkła, stali i wysokiej jakości tkanin. To właśnie przemysł aż do XVIII w. chronił Jelenią Górę przed upadkiem. Nie dziwić więc fakt, że po przejściu we władanie Prus miasto stało się jednym z głównych ośrodków niemieckiej rewolucji przemysłowej.
Z nadejściem XIX w. Jelenia Góra przeżyła nowy boom ekonomiczny. Połączenie kolejowe ze Zgorzelcem (uruchomione w 1866 r.) i Wrocławiem (1867 r.) oraz rozwijająca się turystyka w istotny sposób wpłynęły na wzrost znaczenia miasta. Po drugiej wojnie światowej, praktycznie wolna od zniszczeń Jelenia Góra powróciła do Polski i odzyskała status miasta turystycznego.