Niewielka miejscowość położona w województwie dolnośląskim, niedaleko Wałbrzycha, przyciąga turystów spragnionych ciszy i czystego powietrza. Położenie w Dolinie Bystrzycy, zaledwie 3 km od malowniczego jeziora, wśród gór i lasów stwarza idealne warunki do opoczynku na łonie natury. Jest też doskonałym miejscem na integracyjne wyjazdy służbowe.
Jurgowice leżą pomiędzy dwoma pasmami górskimi – Górami Sowimi i Wałbrzyskimi. Latem jest to zatem ceniona baza wypadowa do wycieczek krajoznawczych. Wielu podąża szlakiem historycznym, odwiedzając Zamek Grodno, położony nad Jeziorem Bysytrzyckim na terenie rezerwatu krajobrazowego. W jeziorze można się kąpać, jest też wypożyczalnia sprzętu wodnego.Warto również zwiedzić zamki w Książu i Bolkowie oraz palmiarnię w Lubiechowie. Ciekawskich przyciągają Skały Krasnoludków pod Krzeszowem oraz “Krzywa Wieża” w Ząbkowicach – prawdziwe pomniki przyrody.
Zimą okolica gosci wielu narciarzy, szczególnie tych początkujących. Spośród łagodnych wyciągów na okolicznych stokach można wybrać: Wielką Sowę, Bartka w Rzeczce czy Karolinkę w Jedlinie Zdroju – oba oddalone o 5 km. Warto też podjechać do Łomnicy (12 km) lub Gwarka w Mieroszowie (18 km).
W samych Jugowicach godna uwagi jest dzwonnica cmentarna z 1828 roku, a także pochodzący z tego samego okresu zabytkowy dom przy ulicy Górnej 18.
W tradycję Jugowic wpisują się organizowane już od kilku lat, co roku w drugiej połowie lipca, zawody w drezynowaniu (znane wśród obcokrajowców jakoPush-Pull Party). Wydarzeniu patronuje Sowiogórskie Bractwo Kolejowe. Przejażdżczka drezyną na czas odbywa się po 24-kilometrowej linii kolejowej ciągnącej się od Świdnicy do Jedliny-Zdrój.
Jugowice znajdują się około 13 km od Wałbrzycha. Jest to teren graniczny Sudetów Środkowych i Zachodnich. Panuje tu klimat podgórski, kotlinowy. Charakteryzuje się on stosunkowo wysokimi wahaniami temperatuty między dniem i nocą. Największym rezerwatem w okolicy jest Książański Park Krajobrazowy.
Obszar leżący w dolinie rzeki Bystrzycy znany jest jako teren o bardzo starych śladach osadnictwa. Już w paleolicie i mezolicie koczowały tutaj pierwsze ludy.
Z czasów znacznie nam blizszych zachowały się przedwojenne pocztówki, przestawiające stary cmentarz, nieczynną obecnie stację kolejową czy most na Bystrzycy pomiędzy Jugowicami a Zagórzem Śląskim. Charakterystycznym elementem krajobrazu, spotykanym na rozstajnych drogach szlaków lub we wsiach są dawne kapliczki, a także kamienne krzyże pokutne.
Pobliska miejscowość Osówka należała niegdyś do niemieckiego komleksu zbrojeniowego z czasów II wojny światowej. Warto zobaczyć tam wydrążoną w skale sztolnię.