Ta mała wioska, zamieszkała przez zaledwie 300 mieszkańców leży w północnej Polsce, niedaleko Elbląga. To idealne miejsce dla osób, które lubią relaks na łonie natury i jednocześnie chcą mieć dostęp do wszelkich nowoczesnych udogodnień. Miejscowość jest położona blisko Zalewu Wiślanego, nad którym znajduje się plaża oraz obszerne tereny leśne, które składają się na wspaniałe warunki do jazdy konnej oraz spacerów. Możesz również pojeździć na rowerze, spróbować windsurfingu lub kitesurfingu.
Ze wszystkich atrakcji Kadyn na uwagę zasługuje okazały, liczący 700lat dąb. W otaczających wioskę lasach napotkać można dziki, jelenie, bażanty, a nawet rzadko spotykane jelenie plamiste. Tą szlachetną odmianę jelenia otrzymał od japońskiego cesarza niemiecki król Wilhelm II na początku XXw. W Europie ta odmiana jelenia występuje tylko w okolicy Elbląga.
Kadyny są znane dzięki stajniom oraz stadninom koni, które oferują możliwość jazdy konnej lub przejażdżki wozami konnymi. W sierpniu i wrześniu odbywają się tu międzynarodowe wydarzenia związane z jazdą konną.
Inną atrakcją Kadyn jest wybudowany w XVIII wieku pałac barokowy należący niegdyś do rodziny Schlieben..
Another attraction of Kadyny is the palace of Schlieben family, built in the 18th century. Wybudowane z muru pruskiego budynki gospodarcze otoczone mnóstwem drzew tworzą malowniczy widok. Obecnie pałac służy jako hotel. Niedaleko znajduje się także klasztor franciszkanów z XVIII wieku.
Jeśli planujesz zwiedzić okolice Kadyn, możesz odwiedzić jedno z byłych miast krzyżackich: Elbląg i Frombork, Kanał Elbląski (dzieło inżynierów z XIX wieku) lub Sztutowo z byłym obozem koncentracyjnym. Nieco dalej od Kadyn położony jest Malbork wraz z imponującym, ogromnym zamkiem oraz ujście Wisły w Mikoszewie.
Kadyny należą do Wysoczyzny Elbląskiej, regionu geograficznego przyległego do Zalewu Wiślanego – części Morza Bałtyckiego oddzielonego wąskim pasem lądu zwanym Mierzeją Wiślaną. Wioska leży około 20 km od Elbląga oraz około 80 km od Gdańska.
Trudno dokładnie określić, kiedy zaczęła istnieć miejscowość Hadyny. Prawdopodobnie wioska została założona w XIII wieku przez Krzyżaków. Pierwszym znanym właścicielem tych ziem była Hans von Basen, pruski szlachcic żyjący w XV wieku. W XVII wieku Hadyny zostały własnością rodziny Schliebenów, którzy zbudowali tu pałac. Po wielokrotnej zmianie właścicieli w końcu XIX wieku nieruchomość została przekazana niemieckiemu władcy – Wilhelmowi II. Dzięki jego wysiłkom nastąpił znaczny rozwój Kadyn. Pałac został odremontowany oraz przekształcony w letnią rezydencję dla Wilhelma. W tym samym czasie wioska powiększyła się i została przebudowana.