Kielce to nie tylko prężny ośrodek ekonomiczny, kulturalny i edukacyjny regionu świętokrzyskiego, ale również atrakcyjna propozycja dla spragnionych wypoczynku i dobrej zabawy na świeżym powietrzu. W obrębie miasta znajduje się wiele terenów zieleni, w tym aż pięć rezerwatów przyrody z ciekawymi formacjami skalnymi. Wielbiciele kontaktu z przyrodą na pewno nie poczują się zawiedzeni, a na najbardziej wytrwałych czekają liczne szlaki wędrowne biegnące przez miasto.
Śladami 900-letniej historii miasta są jego liczne zabytki. Spacer po Kielcach najlepiej rozpocząć na Rynku, otoczonym przez przepiękne kamienice, aby następnie udać się do odrestaurowanej katedry, pochodzącej z 1171 roku, prawdziwej perły architektury. Warto również zobaczyć XVII-wieczny pałac biskupi z unikalną galerią obrazów i sanktuarium Piłsudskiego. Jest tu także wiele ciekawych licznych zabytków sakralnych, muzeów, dawnych majątków ziemskich i kamienic.
Kielce mają wyznaczone trasy turystyczne, co należy jak na razie do rzadkości w Polsce. Polecamy szczególnie atrakcyjną 80-kilometrową trasę biegnącą dookoła miasta, wzdłuż rzeki Silnicy. Szlak ten idealnie nadaje się również na wyprawy rowerowe, a niektóre jego odcinki są także dostosowane do potrzeb kierowców.
Niewątpliwą zaletą Kielc jest rozmaitość terenów zielonych i rozbudowana baza sportowa. Do najciekawszych miejsc należy Rezerwat Kadzielnia z jeziorem otoczonym wapiennymi skałami. Występują tu jaskinie i inne ciekawe formy krasowe. Amatorzy aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu z całą pewnością znajdą tutaj coś dla siebie.
W Kielcach odbywają się liczne targi i wystawy. Na turystów i gości biznesowych czekają zaciszne hotele, restauracje i kawiarnie.
Kielce, stolica województwa świętokrzyskiego, położone są na południe od Warszawy. Liczba mieszkańców przekracza 204 tysiące osób.
Miasto usytuowane jest u stóp Gór Świętokrzyskich, najstarszego łańcucha górskiego w Europie, którego wysokość wynosi od 260 do 406 m n.p.m. Kielce leżą w malowniczej dolinie Bobrzy i jej dopływu – Silnicy, otoczonej rozległymi połaciami leśnymi.
Według niektórych naukowców, Kielce to ogromny skansen geologiczny, gdyż w żadnym innym miejscu na świecie nie można zaobserwować takiej różnorodności form geologicznych.
Świętokrzyski Park Narodowy, założony w 1950 roku, zajmuje najwyższą część Gór Świętokrzyskich, która rozciąga się na wschód od Kielc.
Istnieje kilka legend dotyczących początków miasta. Jedna z nich głosi, że napadniętemu przez bandytów Mieszkowi, synowi Bolesława Śmiałego, objawił się św. Wojciech i pomógł mu uporać się z rozbójnikami. W miejscu, w którym nastąpił cud, wdzięczny Mieszko wybudował twierdzę i kościół. Wkrótce powstała tu także osada nazwana Kielcami, od znalezionych kłów nieznanego zwierzęcia (prawdopodobnie dzika).
Inna legenda głosi, że nazwa miasta pochodzi od Celtów, zwanych także Keltami, którzy w czasie swojej wędrówki po Europie zatrzymali się na jakiś czas w regionie Gór Świętokrzyskich. Niektórzy historycy twierdzą z kolei, że etymologia Kielc wzięła się od nazwy zawodu jej mieszkańców, którzy zajmowali się budową lepianek lub wyrobem strzał.
Pierwsze wzmianki o Kielcach pojawiły się w 1212 roku. Już w 1295 roku miasto to cieszyło się przywilejami miejskimi według prawa niemieckiego. Pomimo licznych najazdów tatarskich, które pustoszyły miasto, Kielce rozwijały się szybko. Sytuacja poprawiła się znacznie, kiedy umocniono kościół na Wzgórzu Zamkowym. Do rozwoju Kielc przyczynił się wzrost wydobycia żelaza i innych metali w okolicznych wioskach.
Rozwój gospodarczy Kielc zatrzymał się w czasie potopu szwedzkiego. Później, w wyniku trzeciego rozbioru Polski, miasto zostało włączone do Austrii.
W 1809 roku Kielce znalazły się w granicach Księstwa Warszawskiego. W 1818 roku, po ustanowieniu Wolnego Miasta Krakowa, przed Kielcami otworzyły się nowe perspektywy, stały się bowiem wówczas nową stolicą województwa krakowskiego. Poprowadzenie przez miasto połączenia kolejowego w 1885 roku dało początek prawdziwemu boomowi ekonomicznemu.
Na początku I wojny światowej wkroczyła tutaj kadra legionów Piłsudskiego, a we wrześniu 1914 roku miała tutaj miejsce przysięga 1. Pułku Polskiego.
Dwadzieścia lat później, rozwój Kielc został ponownie zakłócony przez wybuch II wojny światowej. Już w pierwszych dniach kampanii wrześniowej miasto znalazło się w rękach niemieckich. Polski ruch oporu był niezwykle aktywny w regionie kieleckim. W styczniu 1945 roku do Kielc wkroczyła Armia Czerwona.
Lata powojenne to okres stopniowego rozwoju Kielc, którego szczyt przypadł na lata ’70.