Kłodzko

Pomiędzy Czechami a Śląskiem leży ziemia kłodzka, obszar, na którym przez wieki wiele narodowości mieszało się jak w tyglu. Miasto Kłodzko, centrum regionu, cieszy się renomą ważnego ośrodka kulturalnego, przemysłowego i usługowego, ale przede wszystkim jest zorientowane na turystykę. O pięknie Kłodzka stanowią liczne zabytki, bliskość Sudetów, które otaczają miasto ze wszystkich stron oraz przepływająca przez nie kręta Nysa Kłodzka. Co więcej, Kłodzko jest położone w sąsiedztwie znanych uzdrowisk i kurortów, jak również wielu wartych odwiedzenia miejscowości, które kryją wiele wspaniałych zabytków i atrakcji turystycznych.

 

o Kłodzku

Rozlokowane na obu brzegach Nysy Kłodzkiej miasto Kłodzko urzeka od pierwszego wejrzenia. Jako jedno z niewielu polskich miast, dzięki sprzyjającym okolicznościom historycznym zdołało uniknąć poważnych zniszczeń.

Oprócz wielu zabytkowych budynków oraz barokowych i klasycystycznych kamienic, w Kłodzku należy obejrzeć potężną twierdzę, ratusz, kościół parafialny Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, Muzeum Ziemi Kłodzkiej, jak też kamienny most, ponoć najstarszy w Polsce, który oparł się wszystkim powodziom nawiedzającym miasto. Koniecznie trzeba też przejść z przewodnikiem przez fragment podziemnych górniczych korytarzy, które ciągną się na długości 44 km. Umieszczone gdzieniegdzie kościotrupy i autentyczne narzędzia tortur tworzą upiorną atmosferę.

Dzięki swemu korzystnemu położeniu Kłodzko stanowi świetną bazę wypadową dla turystów wybierających się na górskie wędrówki, a zimą pobliskie stoki są prawdziwym rajem dla narciarzy. W niewielkiej odległości od Kłodzka znajdują się urocze uzdrowiska i kurorty – Polanica-Zdrój, Duszniki-Zdrój, Lądek-Zdrój i Kudowa-Zdrój, ale także małe miasteczka takie jak 900-letnie Bardo czy Złoty Stok słynący z Muzeum Kopalni Złota.

 

GEOGRAFIA

Kłodzko leży w południowo-zachodniej części Polski, 100 km na południe od Wrocławia, w województwie dolnośląskim. Otoczone zewsząd górami zajmuje oba brzegi rzeki Nysy Kłodzkiej.

Powierzchnia miasta wynosi 25 km2, zaś liczba mieszkańców przekracza 28,000. Klimat Kłodzka należy do najcieplejszych w kraju.

Miasto, położone w samym sercu malowniczej Kotliny Kłodzkiej, jest centrum historycznego regionu zwanego ziemią kłodzką. Pozostałe miasta tego obszaru, jak również granicę polsko-czeską, dzieli od Kłodzka odległość nie przekraczająca 50 km. Z tego powodu miasto stanowi doskonały punkt wypadowy dla turystów planujących zwiedzić tę część Polski.

 

HISTORIA

Po raz pierwszy o Kłodzku wspomniano w pisanych źródłach w 981 r., jednak wiadomo, że osada na miejscu dzisiejszego miasta powstała znacznie wcześniej. Tereny otaczające Kłodzko należały do zachodniosłowiańskiego plemienia Ślężan aż do X w., a następnie dostały się pod panowanie czeskie. W okresie średniowiecza Kłodzko raz za razem zmieniało właścicieli. Król Bolesław Chrobry, którego celem było umocnienie obronności Śląska, wielokrotnie zdobywał miasto, jako że ten strategiczny teren miał kluczowe znaczenie dla utrzymania stabilności kraju. W 1038, w wyniku napaści Brzetysława forteca znalazła się pod rządami władców Pragi, jednak niedługo potem, między 1050 a 1096 r. została zwrócona Polsce.

Kłodzko uzyskało prawa miejskie około 1223 r. Książę wrocławski Henryk Probus zdecydował w swoim testamencie, że ziemia kłodzka ma być przekazana królowi czeskiemu Wacławowi II. W 1327 r.

Król Czech Jerzy z Podiebradu otworzył nowy rozdział w historii miasta wydając dekret, w którym Kłodzko zostało uznane samodzielnym hrabstwem. Szybki rozwój miasta zahamowały w XV w. wojny husyckie. Gdy dobiegły końca, Kłodzko było zdziesiątkowane przez epidemie, częściowo spalone i zniszczone na skutek kilku następujących po sobie powodzi.

W XVI w. dynastia Habsburgów zaczęła umacniać swoje wpływy na ziemi kłodzkiej. W tym samym czasie austriaccy władcy, zdecydowani utrzymać panowanie w regionie, zabezpieczyli teren przed zakusami innych państw pragnących go opanować. Wraz z najazdem Fryderyka II Wielkiego, króla Prus, nadszedł koniec austriackich rządów. Trwający pół XVIII w. okres niepokojów spowodowanych walką dwóch monarchii o władzę nad Śląskiem zakończył się zwycięstwem Prus. W efekcie od 1763 r. Kłodzko stanowiło integralną część Prus.

Początek XIX w. to okres wojen napoleońskich. W tym czasie zniszczenie i głód stały się ponurą codziennością dla obywateli Kłodzka. W 1807 r. miasto zostało otoczone i splądrowane przez Francuzów. Druga połowa XIX w. przyniosła boom ekonomiczny.

Podczas II wojny światowej Kłodczanie i mieszkańcy całego regionu ponownie musieli zmierzyć się z biedą. 9 maja 1945 r. do miasta wjechały pierwsze sowieckie czołgi.

STRONY HOTELI I MIAST:

to top