Komorniki

Komorniki to wieś w województwie wielkopolskim, niedaleko Poznania. Mimo swoich niewielkich rozmiarów, miejscowość ma wiele do zaoferowania. Liczne zabytki i malownicza przyroda przyciągają tu co roku wielu turystów.

 

komorniki

Komorniki mogą się poszczycić kilkoma interesującymi zabytkami. Do najciekawszych należą m.in.: zespół kościelny, w którego skład wchodzą kościół pod wezwaniem św. Andrzeja Apostoła z XII wieku i plebania z początku XX wieku z neobarokowym szczytem oraz park dworski z XIX wieku w stylu angielskim. Wiele interesujących miejsc znajduje się również w okolicach wsi. Warto odwiedzić np. zespół kościelny w Wirach, zespół dworsko-folwarczny w Szreniawie oraz uroczysko Kątnik.
Oferujący liczne atrakcje Poznań jest oddalony o około 13 km.

 

GEOGRAFIA

Komorniki to wieś i siedziba gminy w województwie wielkopolskim, w powiecie poznańskim, zamieszkała przez ponad 5 tysięcy osób. Od stolicy powiatu Komorniki dzieli około 13 km.

 

HISTORIA

Pierwsze wzmianki o terenach obecnej gminy Komorniki pochodzą z 1136 roku. Na przełomie XIII i XIV wieku odbyła się kolonizacja tych ziem na prawie niemieckim. Wówczas lokowane były wsie: Głuchowo (1301 r.), Komorniki (1286-1297), Plewiska (1335) i Wiry (1357). Większość terenów objętych granicami gminy Komorniki należała do biskupa poznańskiego, więc tworzono tu głównie tzw. osady służebne. Dopiero w czasie zaborów rozwinęła się prywatna własność ziemska.
W czasie zaborów ludność Ziemi Komornickiej zacięcie broniła się przed kolonizacją pruską. Ostoją polskości pozostały Komorniki. W latach 80-tych XIX wieku ostro protestowano tu przeciw usunięciu języka polskiego ze szkoły. Jednym z zaciekłych obrońców ojczystego języka był ksiądz tutejszej parafii, Ksawery Malinowski.
W 1900 roku proboszcz Komornik Stanisław Gładysz wraz z Leonem Plucińskim założyli Koło Obywatelskie, a w dwudziestoleciu międzywojennym patriotyczne poczynania Koła kontynuowała organizacja sportowo-gimnastyczna „Sokół”.

STRONY HOTELI I MIAST:

to top